Francie - Evropský šampionát má za sebou odehrané první zápasy ve skupinách. Hodnotit šance je ještě předčasné, ale předvedené výkony už leccos naznačily. Podívejme se nyní na odehraná utkání řečí statistik.
První kolo čítalo 12 zápasů, z nichž tři skončily dělbou bodů. Sympatické určitě je, že ani jedno utkání neskončilo bezbrankovou remízou. Na hřišti jsme zaznamenali čtyři různé výsledky, nejčastějším byl ve čtyřech případech konečný stav 1:0. Ve třech případech padly celkově dvě branky (1:1 a 2:0), zbylé dva zápasy skončily 2:1.
Branky
Prozatím se do sítí soupeřů trefilo 22 střelců, zatím ani jeden z nich nezaznamenal dva góly. To dává průměr 1,83 branek na jedno utkání. Zatím jediný gól byl dosažen z pokutového kopu -.hned v úvodním zápase Francie-Rumunsko se trefil Rumun Bogdan Stancu, ale jeho týmu to na výhru nestačilo. Také potupný "vlastenec" se urodil, do vlastní sítě zamířil Ir Ciaran Clark (Irsko-Švédsko), ale naštěstí to neznamenalo porážku, jen ztrátu dvou bodů.
Zatím "nejrychlejším" střelcem je Švýcar Fabian Schär, který za svůj tým proti Albánii skóroval v 5. minutě a jeho branka rozhodla o vítězi utkání. Opakem je Ital Graziano Pellè, který se do belgické sítě trefil ve třetí minutě nastavení.
Střelci byli pilnější po změně stran - v prvním poločase padlo pouze 6 branek, ze zbylých 18 v druhé půli se kanonýři třikrát trefili po uplynutí řádné hrací doby. O Pellèm už byla řeč, ale jeho gól už nic neřešil, jen potvrdil vítězství jeho týmu. Důležitá byla branka Rusa Vasilije Berezuckého, který v druhé minutě nastavení zachránil pro své barvy remízu.
Hráči
Na deseti stadionech se zatím představilo celkem 332 hráčů. Z toho zatím 194 hráčů odehrálo plný počet předepsaných minut plus nějaké to nastavení. Ve 12 zápasech jsme viděli 68 střídání, pouze týmy Anglie, Německa, Ukrajiny a Islandu nevyužily povolený počet tří výměn a spokojily se pouze s dvojí náhradou. Zatím ani jednou nedošlo ke změně na brankářském počtu. A pouze v jediném případě šel ze hřiště hráč už v prvním poločase: švédský obránce Mikael Lustig kvůli zranění nedohrál první poločas v utkání s Irskem. Nejčastější příliv nových sil na hřiště nastával kolem hodiny odehraného času.
Pokud vám počty nesedí, pak vězte, že dva hráči byli vyloučeni (viz dále), takže celý zápas logicky neodehráli.
Fauly a karty
V dosavadních zápasech sudí odpískali 298 faulů, což představuje průměr 24,8 nedovolených zákroků na zápas. Nejslušnější byli, nejspíš kvůli parádě zahajovacího zápasu, Francouzi a Rumuni, kteří společnými silami vyprodukovali pouze 20 faulů (6-14). Nejtvrdším utkáním byl duel Walesu se Slovenskem, tam musel sudí zapískat nedovolený zákrok v 33 případech. Zmínění domácí fotbalisté jsou se 6 přestupky zatím nejslušnější, na opačném pólu stojí Švýcarsko, Wales a Island se 17 fauly.
Dvanáct rozhodčích vytáhlo z kapsičky žlutou kartu ve 40 případech. Nejpilnější byl španělský arbitr Carlos Velasco Carballo, který v zápase Albánie-Švýcarsko napomínal hráče osmkrát. Ve dvou zápasech (Německo vs. Ukrajina, Španělsko vs. Česká republika) potřebovali rozhodčí jen jednou napomínat. Wales, Německo, Španělsko a Portugalsko mají zatím čistý štít, naopak Albánci a Slováci už nasbírali pět žlutých karet.
Šampionát už má dva hříšníky, kteří museli předčasně do sprch. V obou případech tam zamířili po druhé žluté - Albánec Lorik Cana strávil na hřišti pouhých 38 minut, Rakušan Aleksander Dragović 66 minut.
Diváci
Na deseti stadionech zatím vidělo dvanáct utkání šesti skupin úctyhodných 561 104 diváků, což představuje průměr na utkání 46 758,60. Zatím nejvíce táhl úvodní duel domácí jedenáctky s Rumunskem, kdy do ochozů Stade de France přišlo 81 338 fanoušků. Naopak nejmenší návštěva byla zaznamenána na duelu Španělsko vs. Česká republika - 29 400 lidí.
Ani na jednom stadionu nebyla naplněna stoprocentně jeho avizovaná kapacita, nejblíž k ní bylo na utkání Polsko - Severní Irsko (Allianz Riviera, Nice) s 94,72 %, nejméně zaplněný stánek byl naopak při posledním hracím dni při utkání Rakousko - Maďarsko, tam bylo hlediště Nouveau Stade de Bordeaux obsazeno jen z 81,74 %.
Některá další zajímavá čísla
Na branky jednotlivých týmů bylo vysláno celkem 292 střel různého kalibru ať nohama, hlavou nebo i tělem (nepočítáme samozřejmě malé domů). Z nich 105 směřovalo na branku, 111 mimo tyče a 76 bylo zblokovaných. V osmi případech mohli brankáři děkovat dobře postaveným tyčím nebo břevnům - Chorvati se do brankové konstrukce trefili jako jediní dvakrát. Tato osmička je započítána mezi ty střely, které míříly do prostoru svatyně.
Nejpilnějšími střelci byli Portugalci, kteří vyslali na islandskou branku 25 střel, naopak nejhůře na tom jsou Severní Irové s pouhými dvěma pokusy. Portugalci také desetkrát trefili prostor branky, což je nejvíce před Němci - ti byli úspěšní v devíti případech. Ani jednou mezi tyče nezamířili již zmínění Severní Irové a Švédové; Seveřané přesto dali gól. Tedy dali, postaral se o něj už zmíněný Ir Clark.
Rozhodčí zvedli nad hlavu praporek na znamení ofsajdu 58 x. Nejčastěji se do této pasti chytali Španělé v sedmi případech, ani jednou se neprovinili Walesané, Italové a Rakušané. Alespoň jeden ofsajd se pískal v každém zápase.
Už dávno neplatí, že roh je polovina gólu, nebo ono klukovské "za tři rohy deset". To by výsledky některých zápasů letěly do závratných čísel. Neexistuje mužstvo, které by od praporku ani jednou nezahrálo míč do pole, nejčastěji tuto výhodu měli Španělé (14 rohů), jediný si v zápase kopli Severní Irové.
Pokud bychom sečetli všechny kilometry, naběhané zmíněným počtem hráčů na hřišti, dojdeme k číslu 2593,4 km. Každé z 24 mužstev by tedy mělo průměrně zvládnou za zápas 108,1 kilometrů. Přesně polovina týmů se dostala pod tuto hranici. "Nejlínější" byli Švédové se 101,5 km, nejvíc toho naopak naběhali Italové - 119,7 km.
Už na několik hodin se týmy pustí do druhého kola, bude určitě zajímavé sledovat statistiky dále. EuroZprávy.cz je pro vás opět po dalších 12 zápasech přípraví. Veškeré údaje byly zpracovány s využitím oficiálních stránek ME 2016.
Související
Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže
Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci
fotbal ME , Euro 2016 , statistika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 3 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě