Euro 2016: Statistiky II. kola, šampionát vidělo už přes milion diváků

Francie - Druhé kolo na evropském šampionátu je minulostí a proto je opět čas bilancování. Jak si stojí jednotlivá mužstva a celkově Euro 2016 z hlediska čísel a statistiky?

Po dalších 12 zápasech přinášíme další statistické shrnutí Eura 2016, ve kterém už se výrazněji krystalizují šance některých týmů a jak už to ve sportu bývá, ne vždy mají favorité na růžích usltáno.V druhém kole přibylo remíz a také jsme se dočkali dvou zápasů, ve kterých se hrálo bez branek. Ke čtyřem podobám výsledků z I. kola (1:0, 1:1, 2:0 a 2:1) přibyly další tři varianty (0:0, 3:0 a 2:2). Všech sedm možností bylo v II. kole zastoupeno, s výjimkou výsledků 2:2 a 1:0 ve dvou případech (v prvním kole byl nejčastější výsledek 1:0). Z dosavadních 24 zápasů pětkrát skončil zápas poměrem branek 1:0, 1:1 nebo 2:0. Z celkového počtu odehraných zápasů celá třetina, tedy osm, skončila nerozhodně.

Branky

Oproti prvnímu kolu se střelci poněkud pochlapili, do sítí zamířilo 25 střel (22 v I. kole), a hned dva – Morata (Španělsko) a Lukaku (Belgie) dosáhli dvou branek v utkání. Brankový průměr za II. kolo činí 2,08 gólu na zápas (1,83 v I. kole). Přibylo také pokutových kopů, jestliže v prvních 12 zápasech střílel jedinou penaltu Rumun Stancu, ve II. kole už měl tři následovníky. Stancu sám dostal příležitost i v druhém zápase Rumunska a opět proměnil, jeho příkladu následovali i Gylfi Sigurðsson (Island – Maďarsko) a Tomáš Necid (Česká republika – Chorvatsko). Cristiano Ronaldo (Portugalsko – Rakousko) zamířil pouze do levé tyče a stal se tak prvním, kdo na Euru 2016 ze značky ve vzdálenosti 10,90 m od branky pochybil.

Pět hráčů dokázalo dát ve dvou zápasech 2 branky. Jsou to Payet (Francie), Stancu (Rumunsko) a Bale (Wales), kteří skórovali v obou utkáních. Morata (Španělsko) a Lukaku (Belgie) se trefili dvakrát v jednom zápase. Rumun Stancu dal oba své góly z penalt.

Celkem se do listiny střelců zapsalo 42 hráčů, včetně dvou, kteří mířili do vlastní branky.

K nešťastníkovi Ciaranu Clarkovi, který v zápase I. kola Irsko – Švédsko mířil do vlastní sítě přibyl Islanďan Birkir Már Sævarsson. Dvě minuty před koncem utkání Island – Maďarsko překonal také vlastního brankáře.

„Nejrychlejším" střelcem nadále zůstává Švýcar Fabian Schär, který za svůj tým proti Albánii v I. kole skóroval v 5. minutě a jeho branka rozhodla o vítězi utkání. Autory gólu v poslední možné chvíli se stali Severní Ir Niall McGinn a Francouz Dimitri Payet. V obou případech jejich branky v šesté minutě nastavení už jenom korigovaly vítězství jejich týmů na 2:0.

Opakovaně se střelci více snaží v druhém poločasu: v první části hrací doby mířilo do branky 8 hráčů (6 v I. kole), zatímco po změně stran jich bylo sedmnáct. Zajímavé určitě je, že čtyři branky padly po vypršení řádné hrací doby, celkově sedm v samotném závěru zápasů, tedy od 88. minuty. Francouzi například své dvě branky proti Albánii dali v 90. a 90. + 6. minutě.

Fauly a karty

Na hřištích se poněkud přiostřilo – faul zapískali sudí v 319 případech (298 faulů v I. kole), což představuje průměr 26,58 nedovolených zákroků na zápas. Nejvíc se jiskřilo v posledním zápase II. kola, kde Portugalci s Rakušany vyprodukovali 31 faul (z toho jeden penaltový). Naopak nejslušnějšími byli Belgičané s Iry, kterým sudí dohromady zapískal pouze 18 zákroků.

Přibylo žlutých karet – hráči ji viděli ve 46 případech (41 v I. kole). Ve čtyřech případech sudí sáhl do kapsičky pro šest žlutých kartónů během zápasu , naopak v zápasech skupiny B Rusko – Slovensko a Anglie – Wales vystačili rozhodčí pouze s jednou. Potěšitelné je, že řady hříšníků, které tvoří Albánec Lorik Cana a Rakušan Aleksander Dragović nikdo další nerozšířil.

Diváci

Dalších 12 zápasů opět na deseti stadionech shlédlo 550 970 diváků, což je proti prvnímu kolu určitý úbytek (561 104 diváků). Pochopitelně také poklesl průměr diváků na jedno utkání na 45 914,17. Tentokrát nejvíc táhlo utkání Německo - Polsko, které přilákalo 73 648 fanoušků (a to se nedočkali žádné branky), opět nejmenší zájem byl v Toulouse - 29 600 lidí na zápas Itálie – Švédsko. Je ovšem nutno poznamenat, že v tomto případě hraje roli rozdílná kapacita stadionu. Největší procentuální návštěvnost zaznamenali pořadatelé na zápase Francie – Albánie (94,47 % kapacity), nejméně táhl duel Severní Irsko – Ukrajina, kde příznivci obou týmů naplnili stadion z 86,1 %.

Některá další zajímavá čísla

Na branky jednotlivých týmů bylo vysláno celkem 305 střel (292 v I. kole) různého kalibru ať nohama, hlavou nebo i tělem (nepočítáme samozřejmě malé domů). Co se týče přesnosti, kanonýři se zhoršili, přímo na branku mířilo 79 ran (105 v kole prvním), 133 mimo tyče (111) a 93 (76) bylo zblokovaných. Tyč tentokrát zvonila v 6 případech, včetně onoho penaltového pokusu Ronalda.

Nejpilnějšími střelci byli opět Portugalci, kterým ale ani 23 pokusů nepomohlo zdolat rakouskou defenzívu. Ve II. kole byli nejpřesnější Ukrajinci, kteří do branky mířili 7x (v I. kole Portugalci 10x), ale neskórovali ani jednou. Ve II. kole měli nejhorší mušku a ni jednou nezacílili mezi tři tyče Albánci, Poláci, Turci a Švédové; Seveřané se jako jediní ještě za celé ME netrefili do branky. Jeden gól na jejich kontě za ně vstřelil Ir Clark.

Do ofsajdové pasti se tentokrát chytilo jen 48 hráčů (56 v I. kole). Pětkrát se to stalo Portugalcům, Rumunům a Slovákům, s čistým štítem tentokrát vyšli Rusové, Chorvati a Italové.

Jestliže v I. kole zahrálo každé mužstvo aspoň jeden rohový kop, tentokrát se této výhody nedostalo Rakušanům. Nejčastěji od rohové zástavy rozehrávali Chorvaté v 11 případech. Celkem se ve II. kole kopalo 120 rohů, což je o 10 méně než v I. kole.

Co se týče pohyblivosti, byli na tom hráči 24 týmů v podstatě stejně – naběhali 2599,10 km (2593,40 km v I. kole), což je průměrných 108,3 km na zápas. Ukrajinci tuto hodnotu výrazně překročili – 114,2 km, ale ani to jim nestačilo na úspěch v zápase se Severním Irskem. Jak se to správně dělá jim předvedli Belgičané – ke třem brankám v utkání s Iry jim stačilo absolvovat 102 km.

Trocha sčítání - na závěr ještě přinášíme souhrnná čísla:

• Celkem padlo na ME 47 branek• Hráči vyslali na branku 597 střel, z toho 184 mezi tyče• Dohromady obětaví reprezentanti zlbokovali 169 střel.• Diváci viděli 250 rohů.

• Sudí odpískali celkem 617 faulů.• Pomezní rozhodčí zvedli praporek nad hlavu kvůli 104 ofsajdům.• Doposud bylo uděleno 87 žlutých karet, nadále pouze 2 červené.• Dvakrát viděl žlutou kartu Kukeli (Albánie), Finnbogason (Island) a pochopitelně oba vyloučení hráči.• Žádný tým se neobešel bez žlutého napomenutí. Nejméně karet má Anglie, Rusko, Španělsko a Wales po jedné, nejhůře na tom jsou Albánci a Rumuni se 7 žlutými.

• Zájem diváků o evropský šampionát už přesáhl milion, celkem jich do ochozů zavítalo 1 112 074.

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Euro 2016

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy