Euro 2016: Duel Francie se Švýcarskem s vadami materiálu, ale bez branek

Lille - Šance i velké nepřesnosti, roztrhané dresy a zničený míč, to byl duel Švýcarů a Francouzů, ve kterém sudí upřel Švýcarům dvě penalty, i proto se už potřetí na ME zrodil stav 0:0.

Reprezentanti helvétského kříže nechtějí nic riskovat a posílají do utkání prakticky tutéž sestavu, kterou bychom mohli považovat za stabilní, oproti zápasu s Rumuny dojde jen k jené změně. Trenér Petković poněkud přeskupil jednotlivé řady a zvolil systém 4-2-3-1 s tím, že místo obvyklého hráče na hrotu Seferoviće nastoupí Embolo. Švýcaři na tomto šampionátu podávají stabilní výkony opírají se o dobrou obrannou hru a jediný gól dostali zatím z penalty.

Domácí tým může v případě porážky od svého soupeře spadnout na druhé místo, proto Didier Deschamps neudělal obvyklý tah při zajištěném postupu a nechal kostru mužstva ve složení, v jakém doposud nastupovala. To se týká především obrany, do záložní řady povolal zatím nevyužívaného Sissoka a Cabayeho, příležitost od začátku opět dostane Pogba. Odpočívá rovněž dvougólový Payet a další jistota Giroud, místo nich si zahraje od začátku Gignac a rovněž návrat do základu slaví po druhém zápase, který svým gólem de facto po vystřídání rozhodl, Antoine Griezmann.

1. poločas: Útoky na obou stranách, Francouzi o něco nebezpečnější

Francouzi na nepříliš kvalitním povrchu zápasu na Stade Pierre-Maruoy ve Villeneuve-d'-Ascq zahájili utkání v bílých dresech a už ve třetí minutě si vybojovali první rohový kop. Z něj přešli do protiútoku Švýcaři, vypadalo to hodně nadějně, jenže všechno zhatila špatná finální přihrávka Embola na Mehmediho.

Švýcaři vědomí si lepší výchozí pozice v případě bodů z tohoto utkání se snažili napadat Francouze už v hloubi jejich území a vyplácelo se to. Jen mladík Embolo zatím neměl příliš velké štěstí v rozehrávce. První roh Švýcarů se stal premiérovou šancí - Schär lehce lízl míč, Pogba ho málem poslal do vlastní branky, ale Djourou, který mezitím padl do branky Francouzů, ho nekoordinovaným způsobem vlastně zastavil. O tvrdosti prvních minut svědčil i rozervaný dres na zádech Mehmediho, který mu při inkriminovaném rohu zničil Sagna. Švýcarský záložník se musel na příkaz sudího Skominy bleskově převléknout.

V 11. minutě se blýskl Pogba, který se po Gignacově přihrávce vydal napříč švýcarskou obranou, navedl si míč na pravou nohu a jeho rána pod břevno Sommera docela vystrašila, nakonec švýcarský brankář dostal míč nad břevno. A po dvou minutách se střetnutí těchto dvou zopakovalo - Pogba si vybojoval míč, Coman z voleje netrefil, tak mu ho aspoň vrátil na levou stranu malého pokutového území a Pogba přes Lichtsteinera levačkou napříč brankou tlačil na zadní tyč; Sommer tentokrát skvěle vyrazil. A do třetice - po následném rohu se utkali Pogba se Sommerem ve výškovém souboji, který dopadl nerozhodně - Sommer míč nechytil, ale Pogba branku neohrozil.

V 17. minutě převzal Pogba míč ve středovém kruhu, potáhl si ho k brance a přes clonícího Schära vypálil levou nohou na branku. Sommer vůbec neměl šanci reagovat, rána však pouze zasáhla horní část břevna jeho svatyně. Ve 20. minutě se změnil Pogba v nahrávače a vyslal dopředu Gignaca se Sissokem, ale do jejich pokusu se vložil Djourou a Sommer pak už jenom zkontroloval míč ve svých rukavicích.

V 25. minutě zakončil sérii rohů hlavou Koscielny k opačné tyči, než stál Sommer, ale zastoupil ho metr od branky Schär. Na odražený míč si naběhl Rami, ale dal nohu příliš vysoko a trefil do hlavy Mehmediho. Žlutá karta byla adekvátní "odměnou" za jeho nebezpečný pokus.

Švýcaři to zkusili v 29. minutě, kdy Lichtsteiner dokázal od rohového praporku najít Džemailiho, ten posunul na Embola, jehož poněkud nevyvedenou střelu zastavil hrudí Koscielny. O dvě minuty později zejména Griezmann vehementně reklamoval ruku Rodrígueze v pokutovém území, ale ani opakovaný záběr nepodal přesvědčivý důkaz, spíš se zdálo, že se švýcarský zadák neprovinil. Sudí také nechal pokračovat ve hře.

Úsměvná možná byla 37. minuta, kdy Pogba v obranném zákroku doslova vyskočil na Embola a na dvě vteřiny mu visel za krkem. Když ho Embolo konečně setřásl, podařilo se Pogbovi chytit za dres Xhaku a druhé tričko švýcarského hráče povolilo - opět se převlékalo. Pogbovi to kupodivu prošlo bez trestu. V dalších záběrech bylo vidět, že ani Embolo nemá svůj dres v nejlepším stavu.

Méně vesele se cítili hráči na trávníku jinak velice líbívého stadionu (hodnota 250 milionů eur), protože až příliš často podklouzávali bez cizího přičinění, ztráceli stabilitu a nemohli se pořádně odrazit. Kvalita povrchu byla opravdu hodně mizerná, z detailních záběrů bylo vidět světlé plochy téměř bez pažitu, na nichž kopačky hráčů doslova vyrývají brázdy.

První poločas uzavřel Džemaili po postupném útoku ranou vysoko nad. Zápas se vykazoval slušným tempem, nechyběly ani šance, ale kriticky nutno připustit, že Francouzi jich měli víc a vážnější.

2. poločas: Po roztrhaných dresech zaznamenáváme defekt míče

Začátek druhého poločasu až na snahu Embola, který opět při centru doplatil na mizerný povrch na Stade Pierre-Maruoy, byl značně rozháraný a plný nepřesností. Nenapravil to ani Shaqiri, kterého výpad zastavil dobrým zákrokem Cabaye, ani z následujícího rohu Švýcaři nic nevytěžili.

Bylo však vidět větší snahu hráčů v červeném, kteří v první desetiminutovce prakticky nepustili soupeře na svou polovinu. Až v 53. minutě prošel středem hřiště Sissoko a jeho přihrávku proměnil Gignac ve střelu k levé tyči Sommerovy branky, s níž švýcarský gólman neměl potíže.

Další ukázka nedostatku vybavení přišla v 53. minutě. Když se před pokutovým územím švýcarska v souboji o míč Griezmann a Behrami opřeli patami do onoho "kulatého nesmyslu", míč doslova vypustil duši. Velká tržná rána napříč jeho povrchem přinutila sudího Skominu přerušit hru a požádat o náhradu. 

V 56. minutě se opět ukázala Pogbova síla na míči, mezi třemi hráči udržel míč, posunul ho ke Griezmannovi, ten si narazil s Gignacem a vyslal na Sommera pravačkou střelu, jenže přímo do středu branky, takže Švýcar dokázal míč vyrazit do pole. 

Hra se poněkud zklidnila a nabyla na opatrnosti, ovšem to neplatilo pro přetrvávající problémy s terénem. Sagna hned dvakrát po sobě v nadějné pozici při centru podklouzl a zhatil tak šanci svého týmu. Možná i to byl důvod, proč většina centrů zejména švýcarských hráčů končila na prvním bránícím protivníkovi. Podklouznutí totiž zavánělo i zraněním a to si ve chvíli, kdy se oběma týmům otevírala brána do osmifinále, nikdo nechtěl dovolit. Nelíbilo se to ale divákům, kteří v 70. minutě začali houfně pískat.

Krásnou moderní akci předvedli Francouzi v 75. minutě. Sissoko prošel po pravé straně přes tři poněkud laxní soupeře, neméně nádherným centrem našel střídajícího Payeta a ten pravačkou vyslal bombu z voleje na břevno bezmocného Sommera. Sudí Skomina si prohlédl hodinky, zda míč nepřekročil brankovou čáru, evidentně se tak nestalo, protože hra pokračovala. Payet se dále zastřeloval, po Pogbově přiklepnutí vypálil v 80. minutě další žhavý projektil, ale o metr a půl minul Sommerovu branku.

Problémy se dresy neustávaly, Xhaka dokonce v druhé půli mohl reklamovat už druhý kus. Díky měl nejen vpředu, ale i vzadu, kdo se mu o nechtěné větrání postaral, to se nepodařilo zjistit. To byla ale poměrně menší komplikace než ta v 87. minutě, kdy Gignac při snaze obhodit si Schära trefil levou ruku švýcarského obránce. K míči se postavil ve vzdálenosti 20 metrů od branky střelec týmu Dimitri Payet, ale zamířil jenom do hlavy spoluhráče Sissoka, který nastavoval pětičlennou červenou zeď. 

Dá se předpokládat, že týmy věděly, jak se vyvíjí souběžně hraný zápas, proto dvouminutové nastavení bylo stejně opatrné, i když v druhé nastavení minutě Skomina prominul Francouzům druhou penaltu, protože po Langově nákopu do pokutového území Sagna opět držel - a hodně viditelně - za dres Džemailiho. 

Zápas to byl opatrný, ale nikoli bez šancí, víc jich měli Francouzi, které tentokrát nespasil ani Payet, byť měl ke gólu asi nejblíže - jeho exportní dělovka do břevna zastínila i ránu Pogbovu mířící tamtéž. Jednoznačně nejlepší hráč na hřišti byl obránce Koscielny, jemuž mohl sekundovat na druhé straně Lichtsteiner. Oba týmy tak splnily svůj záměr a postupují bez ohledu na výsledek zápasu Rumunsko - Albánie do vyřazovacích bojů.

Švýcarsko - Francie    - : -   (0:0)

Žlutá karta: 25. Rami, 83. Koscielny

Švýcarsko: Sommer - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodríguez - Behrami, , Xhaka - Shaqiri (79. Fernandés), Džemaili, Mehmedi (86. Lang) - Embolo (74. Seferović). Trenér: Vladimir Petković.

Francie: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Sissoko, Cabaye, Pogba - Coman (63. Payet), Gignac, Griezmann (77. Matuidi). Trenér: Didier Deschamps.

Rozhodčí: Damir Skomina (Slovinsko)

Držení míče: 58 % - 42 %Střely na branku: 6 - 13 (0 - 4)Rohové kopy: 5 - 10Počet faulů: 8 - 10

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Euro 2016

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy