Euro 2016: Slováci s Angličany vyprodukovali třetí bezbrankovou remízu na turnaji

Saint-Étienne - Nejlepší by pro obě strany, jak Angličany, tak Slováky, bylo vítězství. V druhém poločase Slováci bránili v jedenácti mužích, Angličanům nepomohla ani drtivá divácká podpora.

Do rozhodující bitvy vykročili Angličané s odvážnou variantou, trenér Roy Hodgson udělal pět změn. Vyměnil oba krajní obránce, Walkera a Roseho, v záloze zůstane pouze Dier a do útoku nastoupí žolík z minulého utkání Vardy. V sestavě nenajdeme Rooneyho Alliho. Clyne, Bertrand a Henderson nastoupí na ME poprvé, Wilshere zatím odehrál jen 13. minut v úvodním zápase.

Ján Kozák na slovenské lavičcce postavil stejnou sestavu jako pro utkání s Ruskem, které Slovákům dalo naději na postup. Vyhlídky jsou pochopitelně o malý krůček lepší pro Angličany, protože mají o bod více, takže by jim měl na postup stačit i bod. Slováci na něj spoléhat v žádném případě nemohou, pokud nechtějí spoléhat na nejistotu postupu ze třetího místa. A s Walesem mají horší vzájemný zápas.

Utkání se bude hrát na Stade Geoffroy-Guichard, kde bylo poslední utkání značně dramatické, zvláště pro naše barvy. V hledišti zasedli i čelní představitelé svých zemí, na anglické straně princ William, na slovenské prezident Andrej Kiska. Po God Save The Queen a Nad Tatrou sa blýska byl zápas rozehrán.

1. poločas: Rozvážný postup Angličanů a jejich mírná převaha

Angličané v červených dresech vyrazili do zápasu dlouhým nákopem na Vardyho, po němž volalo mnoho anglických fanoušků i odborníků. A přišel také první faul, o nějž se postaral Lallana, když poslal na trávník Pekaríka. Ostrované volili postupný útok, zákrok Pečovského naznačil, že podobně jako včera Francouzi a Švýcaři by mohl být určitý problém s hrací plochou.

Jako první se na dostřel branky dostali Angličané, když Weiss prohrál na pravé straně běžecký souboj s Clynem a Vardy kolenem poslal míč nad Kozáčkovu branku. Vzápětí se o ránu z dálky pokusil Pečovský, ale se stejným výsledkem. 

V 8. minutě Lallana poslal míč hlavou na Vardyho, ten ještě prodloužil na Sturridgea, jehož pokus zblokoval Škrtel a Kozáčik pak s určitými problémy dostal míč pod kontrolu. Zároveň musel na chvíli zažehnávat určitou bolístku, ale velice rychle byl zase fit.

Slováci v začátku zápasu vypadali, jako by vsadili na jistotu a opatrnost a spíš bojovali o bod než o vítězství. To se jim ale nemuselo vyplatit a Angličané se dostávali do šancí. V 12. minutě duo Vardy-Lallana došla na hranici velkého vápna, odkud Lallana vypálil, ale nesrovnal si dostatečně mířidla, jeho rána šla dobrý metr a půl vedle. Slováci se z protiútoku dostali aspoň na dohled Hartovy branky, ale Hamšík centrem nikoho nenašel. 

Po čtvrhodině došlo k dalšímu závaru před Kozáčikem a byl to opět agilní Lallana, kdo vypracoval šanci. Přehrál zleva míč na opačnou stranu, tam si ho zpracoval Henderson, ale Hubočan břiští partií dokázal poslat střelu na roh. Vzápětí se prezentoval diskutovaný Vardy - po Hendersonově nákopu přesprintoval po levé straně Škrtela, ale dobře vyběhnuvší Kozáčik jeho pokus dokázal tělem vyrazit.

V 18. minutě hodně zariskoval Bertrand, který ve výskoku loktem trefil do nosu Pekaríka, jenž za chvíli vypadal jak hrdina akčních hororů, z nosu mu tekla krev, ale sudí tento zákrok nepotrestal, přestože slovenský obránce si poležel za autovou čarou v péči lékařů. Nějaké potíže na pravém boku měl i Cahill, takže se chviličku hrálo deset na deset. Pekarík navíc musel ještě měnit zakrvácený dres.

Slováci hráli téměř šest minut v oslabení, Mak se během této doby musel stáhnout na Pekaríkovo místo, ale hned po návratu postiženého hráče servíroval Kucka míč napříč pokutovým územím na Hamšíka, ale na svém místě byl Cahill. Ke konci první půlhodiny Angličané zatlačili Slováky k vlastní brance, ale byli trochu na štíru s přesností finálních přihrávek, snaha "vše na Vardyho" se zatím neosvědčila.

Kozáčik své kvality prokázal i v 33. minutě, když si Clyne obhodil Weisse a nacentroval do středu hřiště, kde Lallanovi nedokázal ve střele zabránit ani klouzající Pečovský. Anglický záložník vypálil pravačkou do levé poloviny Kozáčikovy branky, ale slovenský gólman to neměl k míči daleko a střelu vyrazil.

Náznak šance předvedli Slováci až ve 40. minutě, ale sami se o možnost dojít na dosah branky připravili. Na druhé straně jim ale jako už v několika případech pomohl Bertrand, který byl v první půli jeden z nejslabších hráčů v červeném dresu. Většina snah Slováků končila jinak kolem půlící čáry, bylo až příliš znát, že se o žádnou útočnou aktivitu nesnaží. A protože Angličané také zpomalili rozehrávku, hlediště v Saint-Étienne dávalo najevo svou nevoli bouřlivým pískotem.

V 43. minutě opět měli Angličané blízko ke gólu. Centr Clynea vrátil před branku Vardy a Henderson bombou trefil rameno bránícího Ďurici. V poslední minutě anglická část hlediště zahřměla po zákroku Hubočana v pokutovém území a dožadovala se ruky, ale sudí nechal pokračovat ve hře. 

2. poločas: Obraz hry se příliš nezměnil, diváci pokračují v pískotu

Začátek druhých 45 minut byl poněkud rozháraný, jako by ani jedno mužstvo nevědělo, co pořádně hrát. Po třech minutách se Angličané dostali na dostřel Kozáčika, ale spíš zase zvolili házenkářské obléhání než přímý atak branky. A když o míč přišli, diváci mohli sledovat slovenské hrátky kolem středového kruhu. 

Ojedinělou šanci předvedli Slováci v 52. minutě. Po faulu Bertranda na Pekaríka rozehrál Mak přímý kop, který poněkud nejistě vyboxoval Hart, Hubočan vrátil míč před branku a došlo k obrovskému nedorozumění mezi Smallingem a Hartem. Anglický obránce chtěl hrát hrudí malou domů, ale brankář ho evidentně nepochopil. K jejich obrovskému štěstí se dotírající Mak šance nejspíš lekl, pouze se ho pokusil trefit patičkou a potulující se míč vlastně vůbec netrefil. Z protiútoku pak dostal Clyne podél Weisse kolmou přihrávku od Sturridge, ale Kozáčik dokázal vyhrát souboj nervů a střelu anglického obránce vyrazil ramenem. 

Zvýšená aktivita Slováků se promítla i do další šance. Pekarík potáhl míč až před pokutové území, tam se dostal k míči Hamšík a dokázal ho procedit na Weisse. Ten zkusil procedit míč mezi nohama Clynea, ale míč se tím zpomalil a Hart s ním neměl tolik práce.

Jak se co nejlépe uvést po střídání předvedl Dele Alli. Henderson prošel ztuhlou obranou v 61. minutě až téměř ke brankové čáře, obloučkem našel z druhé vlny nabíhajícího Alliho a ten mířil levačkou z voleje do odkryté části branky, kam se nestačil Kozáčik přemístit. Naštěstí pro Slováky ho zaskočil kapitán Škrtel a pravou nohou půl metru před brankovou čarou zabránil míči v cestě do sítě.

V 67. minutě to Angličané opět zkusili z dálky. Vardy vybojoval u brankové čáry míč, přes Clynea ho poslal k Deirovi, ale na jeho tvrdou ránu, možná zamýšlenou jako nabídku na teč, nedosáhl Rooney. Angličané v tu chvíli byli jednoznačně lepší, přidali v tlaku na branku a Slováci se bránili opravdu jen za cenu odkopávaných míčů. A když se v 71. minutě na chvíli hráči v bílých dresech na chvíli z tlaku vymanili, skončili opět pár metrů za půlící čarou.

Slováci čtvrt hodiny před koncem zatáhli celou jedenáctku před vlastní branku, ale i tak se do velké šance dostal Sturridge. Na přesný oblouček si naběhl mezi Ďuricu a Hubočana, ale v obtížné pozici nedokázal přehodit Kozáčika. Slováci pak zkusili znejistit anglickou obranu, ale jen si připsali první ofsajd. Ve chvíli, kdy přišel na hřiště Harry Kane se dostal k hlavičce po osmém rohu Cahill, ale míč trefil spíš než hlavou ramenem, takže Kozáčik si připsal další bezproblémový zásah. 

V 82. minutě si Angličané otevřeli doslova střelnici: Rooney, po něm Vardy a nakonec Dier postupně vypálili tvrdé rány na slovenskou branku, ale buď se nepovedlo vůbec prostřelit bílou hradbu nebo byla střela sražena. V souboji nový muž na hřišti Škriniar dokonce zahrál v obranném postavení rukou, ale sudí nechal hru plynout dále. Slovenští hráči už byli na pokraji sil, Mak měl problémy se zadním stehenním svalem a bylo nanejvýš pravděpodobné, že slovenské řady budou oslabeny.

Angličané připisovali na své konto i rohové kopy, v 87. minutě to zkusil Rooney nákopem na Kanea, ale těsně před ním boxoval míč Kozáčik přímo do hlavy anglického útočníka. O další minuto později hledal Kanea Clyne a hrotový hráč Albionu nedoskočil. V poslední minutě řádné hrací doby vyslal tvrdou ránu Alli a trefil Škrtela, který si po následujícím odehrání lehl na trávník a střádal cenné vteřiny. 

Na Angličanech však bylo až příliš vidět, že si vlastně nevědí rady, jak překvapit zhuštěnou obranu Slováků. Dokumentoval to ve třetí minutě nastavení Alli, který z dálky vyslal střelu z kategorie zoufalých, která podle toho také dopadla, ohrozila diváky vysoko za Kozáčikovou brankou. Poslední centr Clynea si Kozáčik pohlídal a pak mohla propuknout slovenská radost.

Nutno poznamenat, že ze strany našich východních sousedů nešlo o nic jiného než o úpornou snahu ukopat kýžený bod, obětovali tomu prakticky jakékoli útočné aktivity. Z jejich středu lze vypíchnout pouze Hamšíka, který prokazoval své technické znalosti. Angličané sice tlačili, přišpendlili soupeře před branku, ale v koncovce byli hlavně v druhém poločasu naprosto bezradní. Nedokázali si vytvořit moment překvapení, čím víc se blížil konec zápasu, uchýlili se pouze k paličatým pokusům pronikat středem nebo stereotypním centrům, které slovenské zadní řady zvládaly odvracet.

Anglie - Slovensko:    0 : 0

Žlutá karta: 52. Bertrand - 24. Pečovský

Anglie: Hart - Clyne, Cahill, Smalling, Bertrand - Henderson, Dier, Wilshere (59. Rooney) - Lallana (60. Alli), Vardy, Sturridge (76. Kane). Trenér: Roy Hodgson.

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Kucka, Pečovský (67. Gyömber), Hamšík - Mak, Duda (57. Švento), Weiss (78. Škriniar). Trenér: Ján Kozák.

Rozhodčí: Carlos Velasco Carballo (Španělsko)

Držení míče: 60 % - 40 %Střely na branku: 27 - 4 (5 - 2)Rohové kopy: 11 - 0Počet faulů: 12 - 7

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Euro 2016

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy