Francie - Odehraných 36 zápasů základních částí vyřešilo tajenku osmifinále, než se do sebe týmy pustí v nelítostném vyřazovacím klání, projděme si naše obvyklé statistky.
Základní skupiny jsou minulostí, osm týmů balí zavazadla a vydává se podle různých okolností buď domů nebo někam jinam. Jak se účastníkům vedlo v závěrečném, třetím kole, které mnohdy rozhodovalo o jejich dalším bytí nebo nebytí na pařížských pažitech?
Třetí kolo přineslo už jen jeden nový výsledek, a to 3:3 díky přestřelce Maďarů a Portugalců, takže zatím jsme byli na Euru svědky osmi různých variant. Jinak si svou pozici posílilo vítězství 1:0, oproti dosavadnímu průběhu o 100 %. Takže nejčastěji sudí odpískal výsledek 1:0 celkem v deseti případech, šestkrát pak skončilo utkání 2:0 nebo 2:1. Remízy poněkud ustoupily, z 36 zápasů jich nerozhodně skončilo jedenáct.
BrankyTřetí kolo se dostalo na úroveň toho prvního – jen 22 střel skončilo v síti (II. kolo o 3 více). Dvojnásobní kanonýři jsou stejně jako v předchozím kole dva – a oba ze stejného zápasu: Balasz Dzsudzsák a Cristiano Ronaldo se v utkání Maďarsko-Portugalsko trefili dvakrát. Brankový průměr už známe z kola prvního, činí 1,83 branky na zápas. Přesnou mušku neměli střelci ze značky pokutového kopu – jak Španěl Rámos, tak Rakušan Dragović svou šanci neproměnili a je zajímavé, že v obou případech jejich tým prohrál 1:2 – Španělé s Chorvaty, Rakušané s Islandem.
Na špičce střelecké listiny jsou zatím Španěl Álvaro Morata a Walesan Gareth Bale – oba se trefili ve třech případech, Bale dokonce v každém utkání.
Sedm hráčů má na svém kontě branky dvě a s jedinou výjimkou si mohou ještě polepšit. Ze hry už je Rumun Stancu, jenž dal oba své góly z penalt.Celkem se do listiny střelců zapsalo 49 hráčů, včetně dvou, kteří mířili do vlastní branky. Ve třetím kole ale nikdo podobně potupným způsobem neskóroval.
„Nejrychlejším" střelcem nadále zůstává Švýcar Fabian Schär, který za svůj tým proti Albánii v I. kole skóroval v 5. minutě a jeho branka rozhodla o vítězi utkání. Autory gólu v poslední možné chvíli se stali Severní Ir Niall McGinn a Francouz Dimitri Payet. V obou případech jejich branky v šesté minutě nastavení už jenom korigovaly vítězství jejich týmů na 2:0. Ve třetím kole se jim nejvíc přiblížil Islanďan Arnór Ingvi Traustason, který o vítězství svého týmu rozhodl ve 4. minutě nastavení a sudí po jeho zásahu musel utkání ihned ukončit, protože příznivci ostrova sopek a horkých pramenů zaplavili hrací plochu. Schärovi zase nejvíc konkuroval Álvaro Morata, který se trefil v 7. minutě utkání Chorvatsko – Španělsko.
I tentokrát byli střelci pilnější v druhém poločasu: ale už zdaleka ne tak výrazně: oproti dosavadnímu poměru 14:33 (první kolo 6/16, druhé 8/17) tentokrát hráči překonali strážce svatyně 10 × v půli první a jen o dva góly více dali v druhé části zápasu. Tentokrát se tolik branek nestěhovalo do nastavené doby, padla jen jediná v podání Traustasona, o níž jsme se už zmínili.
Fauly a kartyZato hráči na sebe byli ohleduplnější, nenaplnila se vzestupná křivka faulů (298 / 319), nedovolených zákroků bylo vůbec nejméně: 291, což je 12,125 nedovoleného zákroku na zápas. Nejtvrdší zápas odehráli Irové s Italy, když faulovali ve 40 případech. Ruská sborná s draky s Walesu pak měli na kopačkách nejméně tvrdosti, vyprodukovali za celý zápas jen 16 faulů. Taková Ukrajina jich v posledním zápase vytvořila třiadvacet.
Bylo uděleno 43 žlutých karet, což je více než v kole prvním (41), ale zase méně než ve druhém (46). Nejpilnější byl český arbitr Pavel Královec, který v zápase Rumunsko – Albánie napomenul tři hráče na každé straně. Naopak v tomto směru zcela bez práce byl domácí sudí Clément Turpin, který v utkání Severní Irsko – Německo nemusel zalovit v kapsičce ani jednou. Kromě těchto týmů neměli v posledním základním kole nikoho se zápisem také Švýcaři, Španělé a Portugalci.
DiváciPřestože by měl zájem diváků gradovat s ohledem na rozhodující boje o postup do osmifinále, počet opět klesl. Poslední dvanáctku vidělo 538 846 diváků, což je ze tří kol zatím nejméně (I. kolo: 561 104 diváků, II. kolo: 550 970). Nadále tedy klesá i průměr diváků na jedno utkání na 44 903,83. Pro někoho se bude zdát překvapivé, že nejvíc lidí sledovalo duel Island – Rakousko: 68 714 fanoušků , dokonce ani domácí jedenáctka neměla navrch, ovšem hrála na menším stadionu. V Toulouse byli opět nejslabší - 29 840 lidí na utkání Rusko – Wales, ale není to prozatím nejmenší počet diváků – negativní rekord je ještě o 240 platících menší (zápas Itálie – Švédsko). Největší procentuální návštěvnost zaznamenali pořadatelé na zápase Švédsko - Belgie (95,47 % kapacity), nejméně táhl duel Severní Rumunsko - Albánie, kde byla kapacita stadionu využita pouze z 83,92 %.
Některá další zajímavá číslaTentokrát byli střelci nejpilnější ze všech tří kol, pokusili se vypálit v 332 případech (I. kolo: 292, II. kolo: 305). Polepšili se i co do přesnosti: 101 pokusů mířilo přímo na branku (105 v kole prvním, 79 v kole druhém), 141 mimo tyče (111/133) a 90 (76/93) bylo zblokovaných. Tyče a břevna tentokrát zvučely ve 12 případech, což je dvakrát tolik než v kole druhém.
Nejvíc se tentokrát snažili Angličané, na slovenskou pevnost vypálili 28 pokusů, ale neujal se ani jeden. Velkou produktivitu prokázali Walesané, kteří z 19 střel na branku Ruska zamířili mezi tři tyče 11 × (a dali tři góly). Ve III. kole byli nejhorší Švýcaři, kteří za celý zápas ani jednou netrefili francouzskou branku, ale gól nedostali. Severní Irové odolávali německé lavině, takže sami si připsali pouhé dvě střely.
Praporek na znamení ofsajdu se zvedl 50 × (56 v I. kole, ve II. kole jen 48 případů). Nejčastěji do této pastičky padli Albánci v pěti případech, ani jednou nedali podnět k odpískání ofsajdu Francouzi, Irové a Švédové.
Rohů jsme viděli 124, což je někde na pomezí mezi I. a II. kolem (130 / 120). Nejčastěji byli u rohové zástavky Belgičané ve 12 případech, ani jednou Slováci.
Tentokrát hráči běhali méně než v kolech předchozích – absolvovali 2563,5 km (2593,40 km v I. kole, ve druhém 2599,10 km ), průměr na mužstvo a zápas činí 106,8 km na zápas. Opět se nejvíc snažili Ukrajinci, dokonce překonali svůj výkon z II. kola (114,2 km) o necelý kilometr na 115,1, ale proti Polsku to opět k ničemu nevedlo, dokonce ani k zápisu do střelecké listiny, takže žlutomodří na ME ani jednou neskórovali. S ohledem na kvalitu zápasu je trochu zvláštní, že nejméně běhali Portugalci, kteří se jako jediní ze všech mužstev na šampionátu dostali pod hranici 100 km – 99,7 km.
Trocha sčítání - na závěr ještě přinášíme souhrnná čísla:
• Celkem padlo na ME 69 branek• Hráči vyslali na branku 929 střel, z toho 285 mezi tyče• Dohromady obětaví reprezentanti zlbokovali 259 střel.• Do tyčí nebo břevna zamířili fotbalisté ve 26 případech.• Kopalo se 7 penalt, ve třech případech střelci selhali• Diváci viděli 374 rohů.• Sudí odpískali celkem 908 faulů.• Pomezní rozhodčí zvedli praporek nad hlavu kvůli 154 ofsajdům.• Doposud bylo uděleno 130 žlutých karet, nadále pouze 2 červené.
• Zájem diváků už je vyšší než půldruhého milionu, celkem jich do ochozů zavítalo 1 650 920.
20. listopadu 2024 17:15
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
Související
Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže
Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák