EURO 2016: 16. den: Repríza minulého finále i souboj Angličanů s vikingy z Islandu. Kdo bude úspěšnější?

Paříž - Již šest národních týmů se už probojovalo do čtvrtfinálové fáze právě probíhajícího fotbalového evropského šampionátu ve Francii. Nyní se fotbaloví fanoušci dozví, které zbývající dva týmy doplní šestici jistých čtvrtfinálových účastníků. A i v rámci již šestnáctého hracího dne, tedy v pondělí, se rozhodně mají na co těšit. K vidění budou dva zápasy a hned ten první z nich bude zajímavý. Střetnou se totiž spolu Italové a Španělé a tudíž tak půjde o reprízu finále z posledního evropského šampionátu z roku 2012. Večer se pak utkají v jednom z největších zápasů pro Islanďany v jejich fotbalové historii Anglie a právě Island.

OSMIFINÁLE: Itálie vs. Španělsko (18:00, Stade de France, Paříž)

Výběr z Apeninského poloostrova vedený koučem Antoniem Contem bude chtít určitě oplatit Španělům jejich vysokou výhru nad Itálií 4:0, která byla k vidění ve finále v rámci předešlého mistrovství Evropy, které se konalo v roce 2012 v Polsku a na Ukrajině. Italové nejsou sice před tímto osmifinálovým duelem favority, nicméně ani Španělé nezakončili skupinovou fázi úplně nejpřesvědčivěji. V závěrečném duelu skupiny D totiž nečekaně prohráli s Chorvaty 1:2 a to přitom vedli v tomto zápase 1:0 a i proto skončili na druhém místě. Předešlé výsledky Španělů ve skupině však byly vítězné (1:0 s Českem a 3:0 s Tureckem).

"Myslím, že finále Eura 2012 bylo jediným utkáním, kdy jsme s nimi nehráli v optimální kondici, protože jsme neměli šanci zotavit se ze semifinále s Německem," vracel se k předešlému evropskému šampionátu italský zadák Giorgio Chiellini. Potřetí za sebou se stane, to, že se na závěrečném turnaji Starého kontinentu střetnou právě Itálie a Španělsko, pro italský výběr pak nehovoří vzájemná bilance těchto soupeřů, neboť na velkém turnaji se mu naposledy povedlo vyhrát nad Španěly v rámci světového šampionátu roku 1994. "Čelíme několikanásobným mistrům, mužstvu s obrovskou kvalitou, které je na papíře téměř neporazitelné. Ale jsem přesvědčený, že můžeme uspět, pokud ukážeme naše kvality a jejich přednosti budeme limitovat," prohlásil Chiellini před zápasem. Nejen Španělé si ve skupině zapsali nejprve dvě výhry a v závěru pak svůj duel prohráli. Takovou cestu turnajem zaznamenala i Squadra Azzurra. Ta sice nejdříve vyhrála nad Belgií 2:0 a pak nad Švédy 1:0, v posledním zápase skupiny E ale s Irskem prohrála 0:1. "Bude těžké je porazit, protože zápasy s Itálií jsou vždycky padesát na padesát. Tedy kromě minulého Eura, to bylo těch nejlepších 90 minut, co jsme spolu odehráli. Mohli jsme si užívat fotbal, což se vám ve finále většinou nepoštěstí," poznamenal Césc Fábregas, španělský záložník.

Dojde i celkem k zajímavmu souboji mezi Pedrem a koučem Itálie Antoniem Contem. Právě tento stratég totiž bude po tomto turnaji koučovat londýnskou Chelsea, kde právě Pedro působí. V londýnském klubu však hraje i Césc Fábregas. "Je to skvělý kouč a šampion. Už mi říkal, co ode mě v klubu čeká, ale to zůstane mezi námi. Těším se, až s ním budu pracovat. Doufám, že už od úterý se bude moci plně soustředit na Chelsea," řekl Fábregas. Vedle těchto pikantních setkání pak tu je i střetnutí mezi šesti italskými reprezentanty hrající za Juventus a Španělem Alvárem Moratou, jenž v tomto turínském klubu, se kterým v uplynulé sezóně získal italský titul, taktéž působí. "Na hřišti jde přátelství stranou. Budu mít dokonce problém ho před zápasem pozdravit, jak budu soustředěný. Známe Álvara a jeho kvality, ale musíme sledovat všechny španělské hráče," upozornil italský bek Andrea Barzagli. I sám Morata, střelec tří přesných tref na tomto turnaji, jenž se před příští sezónou vrátí do Realu Madrid, se těší na souboj s jeho dosud klubovými kolegy. "Už jsem s nimi mluvil a někteří mi říkali, abych si raději vzal helmu," říkal s úsměvem.

OSMIFINÁLE: Anglie vs. Island (21:00, Nice)

Nejmenší účastnická země letošního fotbalového Eura, co se tedy týče počtu obyvatel, Island (na Islandu žije 330 000 obyvatel) se chystá na svůj největší zápas své dosavadní fotbalové historie. Hned na svém premiérovém evropském šampionátu s dostala ze skupiny do vyřazovacích bojů, v nichž bude bojovat o účast ve čtvrtfinále s Anglií. Tedy se zemí, ke které vzhlíží jako k fotbalovémmu vzoru. "Čelit Anglii je pro nás mimořádná událost, protože anglický fotbal má na ten náš velký vliv. U nás každý na velkém turnaji fandí Anglii. Teď hrajeme proti ní. Troufnu si říct, že je to největší zápas v naší historii," uvedl před osmifinále nejzkušenější Islanďan Eidur Gudjohnsen, jenž v minulosti působil na britských ostrovech a právě tam zaznamenal svá nejlepší fotbalová léta. Pro jeho vikingy může hovořit například to, že Anglie zatím na ME nepředvádí úplně nejlepší výkony (s Ruskem remizovala 1:1, nad Walesem sice vyhrála těsně 2:1, se Slovenskem pak opět remizovala a to 0:0).

"Proti Slovensku jsme měli 29 střel a 15 rohů, ale za držení míče, rohy a hezkou hru nedostaneme ceny. Klíčové je dávat góly, a s tím jsme dosud měli problémy. Máme v týmu hodně kanonýrů, kteří mají velkou kvalitu, a góly přijdou," věří anglický stratég Roy Hodgson, jenž ovšem nejspíše nebude mít k dispozici Lallanu. To na islandské marodce nikoho nenajdeme. "Mám trochu obavu z toho, že to nejlepší Anglie ještě nepředvedla a schovává si to. I tak ale věřím, že jsme schopni ji porazit. Nepopíráme, že jsme outsider, ale ve fotbale je možné všechno," uvedl před utkáním Gudjohnsen, jenž pak burcoval své kolegy. "Dáme do toho všechno. Když to bude stačit na postup, bude to pro nás velký moment. A když to nevyjde, tak doufám, že Anglie získá titul."

Výběr Roye Hodgsona, který patří k těm nejmladším na tomto šampionátu (průměrný věk týmu činí 25,39 let), si musí dát pozor především na rychlé brejky ze strany Islanďanů, ale také na standardní situace či dlouhá autová vhazování, kterými vyniká hlavně Aron Gunnarsson, jehož Angličané znají díky jeho působení v Cardiffu. "Musel bych být slepý, abych si neuvědomoval, jak velká je to pro ně zbraň. Musíme si dobře splnit domácí úkol a připravit se na ně," řekl Hodgson, jehož nyní trápí otázka, koho dát do základu. Jestli se v něm objeví Vardy se Sturridgem či zda šanci nedostají Keane se Sterlingem či Rashodorfem.

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Euro 2016

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy