Po vyřazení Anglie Islandem skončil u fotbalistů Anglie kouč Hodgson

Nice/Londýn - V pondělí bylo k vidění na právě probíhajícím evropském fotbalovém šampionátu ve Francii další z mnoha překvapení tohoto turnaje. Z něj totiž už v osmifinále byl vyřazen jeden z fotbalových gigantů Anglie, která ve svém duelu nestačila na Island. Právě tato severská země s 330 000 obyvateli, která se účastní svého premiérového mistrovství Evropy, pokračuje ve své pohádkové jízdě a nyní se tak těší na čtvrtfinále, kde se střetne s domácí Francií. To Angličané píší o nejhorším ponížení za posledních 66 let a protože si toho byl vědom i samotný kouč anglických fotbalistů Roy Hodgson, krátce po zápase na tiskové konferenci rezignoval na post kouče národního týmu.

"Mrzí mě, že to končí takhle, ale tak to v životě občas chodí. Po mistrovství mi stejně končila smlouva, takže přišel čas, aby se mladého, hladového a velmi talentovaného týmu ujal někdo jiný," uvedl na pozápasové tiskové konferenci anglický stratég Roy Hodgson, který převzal Albion krátce po předešlém mistrovství Evropy roku 2012, jež se konalo v Polsku a na Ukrajině.

Právě tehdy výběr bývalého kouče Fabia Capella totiž skončil ve čtvrtfinále a Hodgson měl být ten, kdo měl po několikaletém čekaní na triumf opět nějakou trofej získat. Jenže nyní se kouč, jenž v minulosti prošel takovými adresami, jakými byli Liverpool, Fulham, národní tým Finska, Inter Milán či Malmö, nedostal ani z osmifinálové fáze.

Nejhorší ponížení za psledních 66 let, píší v Anglii

A anglická média si po pondělním překvapivém vyřazení poddaných jejího veličenstva fotbalisty Islandu neberou v žádném případě servítky. „Za posledních 66 let neutrpěla Anglie takové ponížení. Od té doby, co vstoupila do mezinárodního fotbalu, žádný výsledek nezpůsobil našemu národnímu sportu takový otřes. Byli jsme poraženi Islandem, národem s populací velkou jako má Leicester," píše například deník Daily Mail, jenž pondělí porážku dává do stejné roviny jako vyřazení Anglie Američany ze světového šampionátu roku 1950.

List kritizuje i kouče Roye Hodgsona, jenž měl post trenéra národního týmu podle něj opustit už po brazilském mistrovství světa 2014, kdy jeho výběr nepostoupil ani ze skupiny. „Za posledních 66 let neutrpěla Anglie takové ponížení. Od té doby, co vstoupila do mezinárodního fotbalu, žádný výsledek nezpůsobil našemu národnímu sportu takový otřes. Byli jsme poraženi Islandem, národem s populací velkou jako má Leicester," připomněl deník, čím se ještě živí Hodgsonův úspěšnější islandský protějšek Heimir Hallgrímsson.

Suchou nit pak anglický tisk nenachává ani na samotných hráčích. Tak například gólman Joe Hart se přidal do řady jeho předchůdců, kteří taktéž v reprezentaci nepředváděli kdovíjaké výkony, neboť právě po Hartově chybě šli Islanďané do vedení 2:1.„Hart možná řve slova anglické hymny rázněji než jeho spoluhráči, v mnohem důležitějších chvílích je ale pro vlastní řady spíše nebezpečím," napsal například list The Guardian.

Jak poznamenává server britské zpravodajské televizní stanice BBC, svalovat vinu pouze na brankáře by nebylo vůči němu spravedlivé. Podle BBC totiž zklamali i další reprezentanti: „Pro Harta byl turnaj noční můrou. Mladé naděje jako Harry Kane či Dele Alli se nepřiblížili svým výkonům, které předváděli v sezóně. A kapitán Rooney, jenž byl až do tohoto zápasu nejlepším hráčem týmu, v úterý předvedl jedno ze svých nejhorších představení v reprezentačním dresu."

Práci odstupivšího anglického lodivoda Roye Hodgsona na ostrovech nekritizují pouze tamní média, ale i tamní slavné fotbalové osobnosti. „Tohle byl nejhorší večer v historii anglického fotbalu. Roy Hodgson neměl jinou možnost než odejít. On ale především neměl nikdy tuhle práci dostat. Byl koučem West Bromwiche, než se ujal národního týmu. Co jsme asi očekávali? Máme přesně to, co jsme zasloužili: průměrnost," uvedl například Jamie Redknapp. Ostrými slovy pak nešetřil ani bývalý kanonýr a také eventuelní Hodgsonův nástupce Alan Shaerer. „Měli jsme v týmu hráče, kteří si tam vůbec nezasloužili být. Jak se tam mohl proboha objevit Jack Wilshere? Vždyť neodehrál 90 minut v jednom zápase více než rok. Jak může reprezentovat Anglii? Raheem Sterling nehrál pro tým. A tak bych mohl pokračovat. Od začátku do konce to bylo zoufalé," řekl.

Podle Daily Mirror zaznamenala Anglie v krátké době hned dvě vypadnutí z Evropy, čímž tak narážel na vystoupení z Evropské unie, které si Britové během minulého týdne odhlasovali v referendu. Komentář k účinkování Anglie na Euru pak zakončil následujícími slovy: „Na světě jsou tři jistoty - smrt, daně a průměrná Anglie na velkém turnaji."

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Euro 2016

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy