Po vyřazení Anglie Islandem skončil u fotbalistů Anglie kouč Hodgson

Nice/Londýn - V pondělí bylo k vidění na právě probíhajícím evropském fotbalovém šampionátu ve Francii další z mnoha překvapení tohoto turnaje. Z něj totiž už v osmifinále byl vyřazen jeden z fotbalových gigantů Anglie, která ve svém duelu nestačila na Island. Právě tato severská země s 330 000 obyvateli, která se účastní svého premiérového mistrovství Evropy, pokračuje ve své pohádkové jízdě a nyní se tak těší na čtvrtfinále, kde se střetne s domácí Francií. To Angličané píší o nejhorším ponížení za posledních 66 let a protože si toho byl vědom i samotný kouč anglických fotbalistů Roy Hodgson, krátce po zápase na tiskové konferenci rezignoval na post kouče národního týmu.

"Mrzí mě, že to končí takhle, ale tak to v životě občas chodí. Po mistrovství mi stejně končila smlouva, takže přišel čas, aby se mladého, hladového a velmi talentovaného týmu ujal někdo jiný," uvedl na pozápasové tiskové konferenci anglický stratég Roy Hodgson, který převzal Albion krátce po předešlém mistrovství Evropy roku 2012, jež se konalo v Polsku a na Ukrajině.

Právě tehdy výběr bývalého kouče Fabia Capella totiž skončil ve čtvrtfinále a Hodgson měl být ten, kdo měl po několikaletém čekaní na triumf opět nějakou trofej získat. Jenže nyní se kouč, jenž v minulosti prošel takovými adresami, jakými byli Liverpool, Fulham, národní tým Finska, Inter Milán či Malmö, nedostal ani z osmifinálové fáze.

Nejhorší ponížení za psledních 66 let, píší v Anglii

A anglická média si po pondělním překvapivém vyřazení poddaných jejího veličenstva fotbalisty Islandu neberou v žádném případě servítky. „Za posledních 66 let neutrpěla Anglie takové ponížení. Od té doby, co vstoupila do mezinárodního fotbalu, žádný výsledek nezpůsobil našemu národnímu sportu takový otřes. Byli jsme poraženi Islandem, národem s populací velkou jako má Leicester," píše například deník Daily Mail, jenž pondělí porážku dává do stejné roviny jako vyřazení Anglie Američany ze světového šampionátu roku 1950.

List kritizuje i kouče Roye Hodgsona, jenž měl post trenéra národního týmu podle něj opustit už po brazilském mistrovství světa 2014, kdy jeho výběr nepostoupil ani ze skupiny. „Za posledních 66 let neutrpěla Anglie takové ponížení. Od té doby, co vstoupila do mezinárodního fotbalu, žádný výsledek nezpůsobil našemu národnímu sportu takový otřes. Byli jsme poraženi Islandem, národem s populací velkou jako má Leicester," připomněl deník, čím se ještě živí Hodgsonův úspěšnější islandský protějšek Heimir Hallgrímsson.

Suchou nit pak anglický tisk nenachává ani na samotných hráčích. Tak například gólman Joe Hart se přidal do řady jeho předchůdců, kteří taktéž v reprezentaci nepředváděli kdovíjaké výkony, neboť právě po Hartově chybě šli Islanďané do vedení 2:1.„Hart možná řve slova anglické hymny rázněji než jeho spoluhráči, v mnohem důležitějších chvílích je ale pro vlastní řady spíše nebezpečím," napsal například list The Guardian.

Jak poznamenává server britské zpravodajské televizní stanice BBC, svalovat vinu pouze na brankáře by nebylo vůči němu spravedlivé. Podle BBC totiž zklamali i další reprezentanti: „Pro Harta byl turnaj noční můrou. Mladé naděje jako Harry Kane či Dele Alli se nepřiblížili svým výkonům, které předváděli v sezóně. A kapitán Rooney, jenž byl až do tohoto zápasu nejlepším hráčem týmu, v úterý předvedl jedno ze svých nejhorších představení v reprezentačním dresu."

Práci odstupivšího anglického lodivoda Roye Hodgsona na ostrovech nekritizují pouze tamní média, ale i tamní slavné fotbalové osobnosti. „Tohle byl nejhorší večer v historii anglického fotbalu. Roy Hodgson neměl jinou možnost než odejít. On ale především neměl nikdy tuhle práci dostat. Byl koučem West Bromwiche, než se ujal národního týmu. Co jsme asi očekávali? Máme přesně to, co jsme zasloužili: průměrnost," uvedl například Jamie Redknapp. Ostrými slovy pak nešetřil ani bývalý kanonýr a také eventuelní Hodgsonův nástupce Alan Shaerer. „Měli jsme v týmu hráče, kteří si tam vůbec nezasloužili být. Jak se tam mohl proboha objevit Jack Wilshere? Vždyť neodehrál 90 minut v jednom zápase více než rok. Jak může reprezentovat Anglii? Raheem Sterling nehrál pro tým. A tak bych mohl pokračovat. Od začátku do konce to bylo zoufalé," řekl.

Podle Daily Mirror zaznamenala Anglie v krátké době hned dvě vypadnutí z Evropy, čímž tak narážel na vystoupení z Evropské unie, které si Britové během minulého týdne odhlasovali v referendu. Komentář k účinkování Anglie na Euru pak zakončil následujícími slovy: „Na světě jsou tři jistoty - smrt, daně a průměrná Anglie na velkém turnaji."

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Euro 2016

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy