Damková proti Berbrovi. Rozkol kvůli polskému šéfovi sudích Listkiewiczovi?

Praha - Fotbalová sezóna 2016/2017 ještě sice nezačala, ovšem v českém fotbalovém zákulisí to opět vře už nyní. Důvodem je osoba nového šéfa českých rozhodčích, kterým bude bývalý předseda polského fotbalového svazu a nynější člen komise rozhodčích FIFA Michal Listkiewicz. Ten se totiž nelíbí části výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR), která má blízko především k druhému místopředsedovi asociace Romanu Berbrovi. V pátek tak tento třináctičlenný výkonný výbor šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi schválil nového muže v čele rozhodcovské komise pouze v poměru 6:5. Alespoň tak o tomto hlasování informoval jeden anonymní zdroj portál efotbal.cz s tím, že proti Listkiewitczovi hlasovali kromě Romana Berbra i jeho životní partnerka a bývalá šéfka sudích Dagmar Damková, majitel plzeňské Viktorky Tomáš Paclík, šéf Karlovarského fotbalového svazu, jenž má velmi blízko k Romanu Berbrovi, Rostislav Votík a další Berbrův muž Josef Tancoš, jenž pro změnu šéfuje Ústeckému fotbalovému svazu a který je mimo to i velmi vlivným severočeským politikem hájící barvy ČSSD. V pondělí ale přišla zajímavá informace od dalšího anonymního zdroje o tom, že Dagmar Damková naopak hlasovala pro Lestkiewicze, což by tak znamenalo, že by hlasovala proti svému životnímu partnerovi.

„Páteční hlasování výkonného výboru FAČR o novém polském předsedovi komise rozhodčích Michalu Listkiewiczovi totiž nedopadlo 6:5, ale 6:4. Chyběl plzeňský majitel Tomáš Paclík, který se v pátek na hradě Loket ženil. A Dagmar Damková na rozdíl od Romana Berbra musela z diplomatických důvodů výjimečně hlasovat proti svému životnímu partnerovi. Listkiewicz je v komisi rozhodčích FIFA, ona v komisi sudích UEFA, to by nešlo, to by vypadalo hloupě, jako kdyby hlasovala proti Collinovi. Naopak překvapil Vlastimír Hrubčík, který je dlouhodobě proti Berbrovi s Damkovou. To je ale solitér, nechtěl v čele komise Poláka, nýbrž Čecha. Zasedání výkonného výboru FAČR se kvůli dovolené neúčastnili Dušan Svoboda a Pavel Blaha, hlasovalo se se jen v deseti lidech ze třinácti," uvedl pro efotbal.cz další z anonymních zdrojů, jenž měl blízko k akutálnímu dění v českém fotbalovém zákulísí.

Ten tak tedy potvrdil i absenci Tomáše Paclíka na tomto pátečním jednání výkonného výboru, na kterém tak trochu překvapivě chyběl i předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda a to i přesto, že se jednalo o celkem důležitém bodu, tedy předsedovi rozhodcovské komise. Proti asociačnímu přeedsedovi tak nakoec hlasovala čtveřice Roman Berbr, Vlastimír Hrubčík a dvojice Berbrových druhů Josef Tancoš a Rostislav Votík. „Kdyby tedy Dagmar Damková nemusela z politicko-diplomatických důvodů hlasovat pro, skončilo by to v pátek 5:5," připomíná anonymní zdroj, jenž navíc dodává: „Velký boj se vede i o účast bývalého mezinárodního sudího a expředsedy komise rozhodčích Václava Krondla, který má v Listkiewiczově komisi zastupovat Svobodovu LFA. Roman Berbr jej totiž údajně nechce. Byl s ním v komisi rozhodčích už v roce 2006 a tehdy byla celá ta komise po skandálním jaru rozprášena."

Druhý anonymní zdroj pak pro portál efotbal.cz uvedl, že ze strany Votíka a Tancoše tu bude co nevidět odveta. „Berbr a Votík slibují odvetu. Aby českým arbitrům šéfoval Polák, je pro ně nepřijatelné, navíc jde samozřejmě o udržení vlivu," řekl konkrétně.

Miroslav Pelta tak je nyní v nezáviděníhodné situaci. Přestože asociační šéf na tiskové konferenci po tomto výkonném výboru, jenž se konala v pražském hotelu Diplomat, mluvil o poradním hlasu a o tom, že „není kádrovák, že nemá příslušné pravomoci a kompetence", měl on sám před jednáním výkonného výboru dát jeho členům volnou ruku. Nyní bude muset s Berbrem jednat o nemalých kompromisech.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal Dagmar Damková (rozhodčí) FAČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy