Liga mistrů: Rekordní duel v Dortmundu: v jednom zápase padlo 12 branek, Real Madrid postupuje díky výhře v Lisabonu

Dortmund - Po menší odmlce se v úterý opět přihlásila ke slovu nejprestižnější klubová fotbalová soutěž Liga mistrů UEFA, která má o tomto týdnu na programu již 5. kolo svých základních skupin. Tudíž si tak mohou už po tomto kole některé kluby zajistit postup do jarní vyřazovací fáze. A někeré kluby už měly postup jistý po předešlém kole. Takovým klubem je například Borussia Dortmund, který nyní na svém stadionu hostila v rámci skupiny F Legii Varšava. A duel to byl historický. Právě v něm totiž padlo hned 12 branek a jedná se tak o největší počet vstřelených brane v jedno zápase této soutěže od roku 2003. Dosud tento rekord držel duel ze zmiňovaného roku Monako vs. La Coruňa, jenž tehdy skončil 8:3 pro domácí. Tentokrát tedy duel ve Vestfálsku skončil 8:4 pro německý celek. Ve stejné skupině se spolu utkaly týmy Sportingu Lisabon a Realu Madrid. A byl to madridský velkoklub, jenž se díky výhře 2:1 mohl radovat ze zajištění postupu do osmifinále. V něm jsou po tomto hracím dni ještě další čtyři týmy a to Juventus, Leverkusen, Monako a Leicester.

Divoké přestřelky v Dortmund, kam tedy zajela varšavská Legie, se na straně německého klubu zúčastnil forvard Reus, jenž se tak vrátil do základní sestavy po dlouhodobém zranění a hned se představil svým hattrickem. I díky tomu tak tedy vyhrál německý klub 8:4 a zapsal tak tento duel nesmazatelně do historie Ligy mistrů. Na hřišti za hosty nenastoupil obránce Adam Hloušek, ovšem vzhledem ke konečnému výsledku je nakonec asi rád, že v obráně polského celku přímo na hřišti nebyl.

Ve druhém duelu skupiny F se, jak už bylo výše zmíněno, spolu střetly Sporting Lisabon a Real Madrid. Tento zápas byl velmi pikantní pro největší hvězdu Bílého baletu Cristiana Ronalda, neboť právě on vstoupil do světa velkého fotbalu především díky lisabonskému Sportingu, ze kterého tedy před lety vzešel. Vedle toho se čekalo na to, zda tento portugalský reprezentant v tomto duelu vstřelí dvě branky, jelikož by se tento útočník dostal na hranici 100 vstřelených branek v této soutěži. Ovšem tohoto historického zápisu se v Lisabonu nedočkali, protože góly nakonec střílel někdo jiný. Od úvodního hvizdu bylo na madridském celku vidět, že nehraje úplně naplno a že nechává soupeře z Lisabonu hrát. Přesto to nakonec byli madridští, kteří se jako první dostali v tomto zápase do vedení, když ve 29. minutě po rohovém kopu dostal zničehonic do zakončení Varane, jenž tak poslal do sítě balón, který k němu propadl po předešlé nepovedené Ronaldově střele, 0:1. Domácí, kteří v tomto zápase potřebovali zvítězit, aby tak tedy mohli pomýšlet na setrvání v této soutěži i po zimní pauze, pak od té doby, co uplynula hodina hry, museli hrát v deseti lidech. Tehdy totiž uviděl červenou kartu Joao Pereira a to za potyčku s Kovačičem. I přes to se ale lisabonští dočkali vyrovnání, když se z penalty trefil Adrien Silva. Kuriózní ale bylo spíš to, jak k tomuto pokutovému kopu došlo. Rukou v šestnáctce zahrál Coentrao, jenž se však ale zrovna hlásil tak, aby rozhodčího  upozornil, že krátce před tím hrál naopak jeden z domácích hráčů rukou. V době, kdy měl Coentrao zrovna ruku nahoře, tak ho trefil míč. Vyrvnaný stav tak tedy sliboval docela zajímavou poslední  desetiminutovku, šance lisabonského klubu na výhru však ale zhatila 87. minuta, kdy se hlavou trefil před tím střídající Benzema a ustanovil tak skóre na konečných 1:2 pro Real Madrid, jenž se tak tedy mohl radovat z toho, že si zajistil postup ze skupiny.

Vedle toho se jarního osmifinále této soutěže zúčastní nováček Leicester. Zatímco úřadujícím anglickým šampionům se v domácí lize příliš nedaří, v Lize mistrů si připsali již čtvrtou výhru, díky které tak tedy postoupili ze skupiny G. Tentokrát Lišky na domácím hřišti přivítali belgické Bruggy. Ty prohrávaly po první půli už 0:2, když se postupně za domácí trefili Okazaki a Mahriz, přičemž druhý jmenovaný proměnil penaltu. Až po přestávce v 52. minutě se pak  z gólu radovali i hosté, když skóroval Izquierdo. V rámci této skupiny se pak Kodaň utkala s Portem a tento duel skončil bezbrankovou remízou.

V rámci skupiny H hostila Sevilla Juventus a už po devíti minutách hry vedl domácí celek 1:0 poté, co se tehdy trefil Pareja. Jak ale domácí tento zápas výtečně začali, tak pro ně nepokračoval zrovna tak, jak by si představovali. Vázquezovi se totiiž podařilo ve velmi krátké době inkasovat dvě žluté karty a tudíž tak poslal svůj tým do oslabení. A právě toho dokázali hosté využít. Z penalty totiž nejprve vyrovnal na 1:1 Marchisio, v 84. minutě pak otočil na 1:2 Bonucci. Na konečných 1:3 potom v nastaveném čase upravil Mandžukič. Poprvé v této sezóně Ligy mistrů se tak stalo, že Sevilla inkasovala, mimochodem to samé se přihodilo o tomto hracím dni Leicesteru, ovšem ten na rozdíl od Sevilly, jak už víme, alespoň vyhrál. Ve druhém duelu této skupiny pak Dinamo Záhřeb hostila Lyon a zápas, jehož hlavním rozhodčím byl Pavel Královec, zvládli lépe hosté. O jedinou branku v tomto střetnutí se postaral v 72. minutě Lacazette a v příštím kole se tak utká tento francouzský klub v přímém souboji o postup ze skupiny se Sevillou.

Své zápasy měla na programu v úterý i skupina E. Moskevské CSKA v ní hostilo Bayer Leverkusen a byl to právě německý celek, jenž šel jako první do vedení a to už v 16. minutě, kdy se trefil Volland. Gólman Akinfejev tak v rámci této soutěže už 42 zápasů nezažil duel, ve kterém by vychytal čisté konto. Do závěrečného hvizdu zbývalo 15 minut, když se domácím podařilo vyrovnat na 1:1 a stalo se tak díky penaltě, kterou tehdy proměnil Natcho. Přesto to na bodový zisk pro mokevské nemuselo stačit, neboť v závěru zápasu mohl vstřelit Volland svůj druhý gól v tomto duelu, ovšem nakonec trefil pouze tyč. Ani na devátý pokus se tak nepovedlo v Lize mistrů naplno bodovat. Ve druhém zápase skupiny E pak Monako pro změnu hostilo Tottenham a mohli to být domácí, kteří mohli už v 11. minutě jít do vedení. To by ovšem tehdy musel proměnit svůj pokutový kop Falcao, jehož nakonec vychytal gólman Londýňanů Lloris. Přesto se nakonec knížecí klub radoval z výhry, když se o dvě branky pro domácí celek postupně postarali Sidibé a Lemar a hosté se zmohli pouze na jednu a to v 52. minutě, kdy penaltu proměnil Kane.

Konečné výsledky zápasů 5. kola základních skupin Ligy mistrů UEFA (22.11.2016):

SKUPINA E:

CSKA Moskva - Bayer Leverkusen 1:1Branky: 76. Natcho (z pen.) - 16. Volland

AS Monako - Tottenham Hotspur 2:1Branky: 48. Sidibé, 53. Lemar - 52. Kane (z pen.)

SKUPINA F:

Borussia Dortmund - Legia Varšava 8:4Branky: 32., 52. a 90. + 2. Reus, 17. a 18. Kagawa, 20. Sahin, 29. Dembélé, 81. Passlack - 10. a 24. Prijovic, 57. Kucharczyk, 83. Nikolič

Sporting Lisabon - Real Madrid 1:2Branky: 80. Adrien Silva (z pen.) - 29. Varane, 87. Benzema

SKUPINA G:

FC Kodaň - FC Porto 0:0

Leicester City - Club Bruggy 2:1Branky: 5. Okazaki, 30. Mahriz (z pen.) - 52. Izquierdo

SKUPINA H:

FC Sevilla - Juventus Turín 1:3Branky: 9. Pareja - 45. + 2. Marchisio (z pen.), 84. Bonucci, 90. + 4. Mandžukič

Dinamo Záhřeb - Olympique Lyon 0:1Branky: 72. Lacazette

Související

AC Sparta Praha

Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala

Poté, co si na úvod Ligy mistrů doma s přehledem poradila se Salcburkem, nad kterým vyhrála 3:0, čekal na pražskou Spartu o poznání těžší soupeř. V úterý se představila na stadionu úřadujícího německého vicemistra Stuttgartu. Zápas začal podle očekávání, když už po sedmi minutách hry šli domácí do vedení zásluhou Enza Millota. V prvním poločase ale Sparta dokázala hrát vyrovnaný fotbal, až dokázala vyrovnat parádní střelou do šibenice z přímého kopu od Kairinena. Duel skončil 1:1, jelikož se Spartě ve druhé půli podařilo cenný bod ubránit.
AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta zlomila prokletí. Po devatenácti letech se vrací do hlavní fáze Ligy mistrů

Po prvním zápase v Malmö, kde sparťani vyhráli 2:0, věřili dost možná i ti nejzarytější odpůrci pražské Sparty, že se úřadujícímu českému mistrovi konečně podaří postoupit do milionářské Ligy mistrů. Nakonec si výhru 2:0 sparťani zopakovali i doma, když se ve druhé půli nejprve trefil ze třetí penalty v zápase Haraslín, aby na něj navázal krátce po příchodu na hřiště svou první přesnou trefou v novém působišti Rrahmani. Zbývalo tak jen dočkat se závěrečného hvizdu, aby mohly propuknout oslav, dá se říct, historického postupu pražské Sparty do Ligy mistrů.

Více souvisejících

Liga mistrů Borussia Dortmund Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy