Liga mistrů: Fotbalisté Dortmundu prohráli s Monakem, přesto jsou za hrdiny. Ronaldo v Mnichově oslavil svou 100. branku v evropských pohárech, Leicester v Madridu prohrál gólem z penalty

Dortmund - Netradičně hned tři zápasy měla ve středu na programu nejprestižnější fotbalová klubová soutěž Liga mistrů UEFA, která tak o tomto týdnu dospěla do čtvrtinálové fáze. A to proto, že zápas mezi Dortmundem a Monakem, jenž se hrál tedy ve středu již od 18:45, se měl podle původního plánu odehrát už v úterý a to v tradičním čase 20:45. Jenže v době, kdy se fotbalisté Dortmundu ve svém klubovém autobusu přesouvali na zápas, se stali oběťmi cíleného útoku, když byli poblíž právě tohoto autobusu zaregistrovány tři expolze, přičemž byl jeden hráč zraněn a to konkrétně španělský obránce Bartra. Ten se tak tedy ve středu na hřišti neobjevil, jeho kolegové však nakonec s knížecím celkem prohráli 2:3. I přes tuto porážku ale budou nejen fotbalisté Dortmundu, ale i všichni ostatní zúčastnění v tomto zápase, jako hrdinové. Dalším hrdinou tohoto večera pak byl pro Real Madrid jejich forvard Cristiano Ronaldo, jenž se po měsíci v dresu Bílého baletu konečně prosadil a nejen to. Svými dvěma brankami otočil s Bayernem Mnichov a navíc mohl slavit svou jubilejní 100. trefu v evropských pohárech. V dalším duelu pak Atlético Madrid doma hostilo Lišky z Leicesteru, které nakonec prohráli 0:1 Griezmannovým gólem z penalty.

Za velmi přísných bezpečnostních opatření se nakonec odehrál ostře sledovaný úvodní čtvrtfinálový duel mezi Dortmundem a Monakem. Ostře sledovaný byl především kvůli úternímu bombovému útoku na autobus s hráči vestfálského celku a to byl také právě důvod, proč tento mač začal o 22 hodin později oproti původnímu plánovanému termínu.

Během prvního poločasu jakoby na domácích fotbalistech bylo zkrátka ještě vidět, že se ještě úplně nevyrovnali s úterním incidentem a všechno tak tehdy hrálo proti nim. Museli totiž čelit pokutovému kopu, jenž byl přísně nařízen za faul na Mbappého, a místo Falcaa, který se roli exekutora této situace nechtěl po zkušenosti z předešlé osmifinálové fáze proti Manchesteru City zhostit, se k penaltě postavil Brazilec Fabinho, jenže ani ten nebyl nakonec úspěšný. Dosud stoprocentní v této činnosti v době, kdy obléká dres Monaka, tentokrát netrefil ani dortmundskou svatyni. Uběhly však čtyři minuty od tohoto momentu a hosté se přeci jenom mohli radovat z vedení. O to se postaral mladý talent Mbappé, jemuž se stačilo jen postavit tak, aby se balón na něj mířený od Lemara následně odrazil přímo do branky, 0:1. Nutno však dodat, že Mbappé stál v době přihrávky v ofsajdu. Přestože oba celky šly do tohoto zápasu se vší opatrností a hlavně s tím, aby neudělali žádnou velkou chybu, byli to právě domácí, kteří těch minel za první půli udělali celkem dost. Nejprve je tedy za ně potrestal Mbappé, po další čtvrthodině se zvýšilo monacké vedení na 0:2 po vlastním gólu nešťastně hlavičkující Bender.

Vestfálský klub se nechtěl nikterak ani za tohoto stavu vzdávat a proto tak o přestávce sáhl hned k dvojnásobnému střídání. Jedním z nově příchozích na trávník byl i mladý Pulišič a byl to právě tento Američan, díky kterému se hra Dortmundu rozhýbala. A právě u něho také nakonec začala akce, na jejíž konci pak bylo snížení z kopačky Dembélého, jeuž stačilo jen a pouze balón umístit do prázdné branky, 1:2. Monačtí si jistě pamatovali, jak dopadl úvodní osmifinálový zápas na Etihad Stadium a i proto tak spíše už jen bránili, aby se z toho nakonec nestala ona památná divočina. Společně s bráněním však čekali i na možnost rychlého kontru a právě takovou možnost měl v 76. minutě Falcao, jenže tento monacký "Orel" tehdy ještě neuspěl. Za tři minuty tu však byl opět Mbappé a byl to tak on, kdo zvýšil na 1:3. V závěru mohli domácí dosáhnout dokonce i vyrovnání, když se nejpve podařilo snížit na 2:3 Kagawaovi, následně se ale takto už nedařilo hlavičkujícímu Aubameyangovi. Výsledek 2:3 pro Monako byl tak tedy výsledkem konečným.

Ronaldo po měsíci opět našel střelecký prach a vystřelil tak 100. branku v evropských pohárech

Do dalšího středečního úvodního čtvrtfinále této soutěže nastoupili v mnichovské Allianz Areně domácí Bayern a Real Madrid. Domácí fotbalisté museli do tohoto utkání vyrukovat bez Lewandowského, kterého trápí zraněné rameno, přesto tato absence na nich nebyla zpočátku nikterak znát. Během prvních pěti odehraných minut totiž zahrávali mnichovští hned tři rohové kopy, ovšem žádnou velkou příležitost si i díky pozorné obraně Bílého baletu nevypracovali. Byl totiž právě hostující Real, kdo se jako první postaralv o nějaký větší vzruch. V 18. minutě hlavičkoval Benzema a balón se pak od země už už odrážel za brankovou čáru, Neuerovi se však povedlo natáhnout tak, aby dostal kulatý nesmysl svými konečky prstů na břevno. Mnichovští zahrávali ve 35. minutě svůj již šestý roh a právě z této standardní situace se podařilo Vidalovi svou razantní střelou doprostřed brány překonat gólmana Navase, 1:0. V následujících minutách byla vidět na domácích ještě větší aktivita a agresivita, ke které přidali ještě přesnost v kombinaci, a nebylo tak proto vůbec divu , že o pět minut později tu mohl být druhý gól domácích. Tentokráte ale Vidal hlavou branku minul. Stejně tak hostující svatyni netrefil ani krátce před odchodem do kabin, kdy neproměnil penaltu, která ale stejně neměla být odpískaná, jelikož Carvajala trefil balón do ramene ruky, kterou navíc skrýval za zády.

Carvajal si tak zřejmě po obrátce řekl, že všem ukáže a byla to právě  jeho přihrávka, která našla Cristiana Ronalda a ten se tak ve 47. minutě mohl konečně radovat z ukončení již měsíc trvajícího střeleckého půstu a vyrovnal tak na 1:1. Zanedlouho se mohli hosté radovat už z vedení, to by ale musel Bale dokázat překonat gólmana Neuera, jenž se zaskvěl opět parádním zákrokem. Uběhla hodina hry, když přišel zlomový moment utkání, neboť tehdy Martínez uviděl druhou žlutou kartu v krátkém časovém sledu za sebou a tak tedy musel Bayern zápas dohrávat o deseti lidech. Přestože se snažil všeožně bránit nerozhodný stav, nakonec se mu to nepodařilo a byl to v 76. minutě opět Ronaldo, který si tak mohl připsat na své konto jubilejní 100. branku, kterou vstřelil v evropských pohárech. V závěru pak mohlo být hotovo i o postupujícím do semifinále, kdyby ovšem Rámos nestál v ofsajdu. Jinak by jeho branka platila, takhle bavorský celek může ještě pomýšlet na postup.

Sporná penalta a Lišky budou muset smazávat jednobrankovou ztrátu

O vše podstatné se kolem jediné branky zápasu mezi Atlétikem Madrid a Leicesterem postaral jeden hráč a to francouzký reprezentant ve službách madridského celku Antoine Griezmann. Právě on v závěru první půlhodiny tohoto střetnutí předvedl neuvěřitelný 60 metrů dlouhý sprint, který zastavil až před vápnem Albrighton. Nešťěstím pro tohoto bránícího hráče byl ale to, že Griezmann upadl tak mazaně, že spadl rovnou do šestnáctky a rozhodčí tak získal dojem, že se tento zákrok stal přímo uvnitř šestnáctky. Penaltu, která spíše být neměla, pak neproměnil nikdo jiný než sám Griezmann, 1:0. Griezmann však mohl skórovat už před tím, ovšem tehdy trefil z 25 metrů pouze tyč, v další šanci pak střílel mimo Carasco.

Po většině času byli stále aktivnější domácí a Lišky z Leicesteru pouze bránily. Protože ale své příležitosti neproměnili ani Koké, ani Torres s Juanfranem, madridští nakonec vyhráli 1:0.

Konečné výsledky úvodních čtvrtfinálových duelů Ligy mistrů UEFA (12.4.2017):

Borussia Dortmund - AS Monako 2:3Branky: 57. Dembélé, 84. Kagawa - 19. a 79. Mbappé, 35. Bender (vl.)

Bayern Mnichov - Real Madrid 1:2Branky: 35. Vidal - 47. a 76. Ronaldo

Atlético Madrid - Leicester City 1:0Branka: 28. Griezmann (z pen.)

Související

AC Sparta Praha

Úspěšný návrat do Ligy mistrů. Sparta i ve druhém vystoupení bodovala

Poté, co si na úvod Ligy mistrů doma s přehledem poradila se Salcburkem, nad kterým vyhrála 3:0, čekal na pražskou Spartu o poznání těžší soupeř. V úterý se představila na stadionu úřadujícího německého vicemistra Stuttgartu. Zápas začal podle očekávání, když už po sedmi minutách hry šli domácí do vedení zásluhou Enza Millota. V prvním poločase ale Sparta dokázala hrát vyrovnaný fotbal, až dokázala vyrovnat parádní střelou do šibenice z přímého kopu od Kairinena. Duel skončil 1:1, jelikož se Spartě ve druhé půli podařilo cenný bod ubránit.
AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta zlomila prokletí. Po devatenácti letech se vrací do hlavní fáze Ligy mistrů

Po prvním zápase v Malmö, kde sparťani vyhráli 2:0, věřili dost možná i ti nejzarytější odpůrci pražské Sparty, že se úřadujícímu českému mistrovi konečně podaří postoupit do milionářské Ligy mistrů. Nakonec si výhru 2:0 sparťani zopakovali i doma, když se ve druhé půli nejprve trefil ze třetí penalty v zápase Haraslín, aby na něj navázal krátce po příchodu na hřiště svou první přesnou trefou v novém působišti Rrahmani. Zbývalo tak jen dočkat se závěrečného hvizdu, aby mohly propuknout oslav, dá se říct, historického postupu pražské Sparty do Ligy mistrů.

Více souvisejících

Liga mistrů Borussia Dortmund Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy