Kdo se stane možným nástupcem Pelty v čele FAČR? Bývalý ministr Chládek či kontroverzní Berbr?

Praha - Tuzemské dění je v posledních dnech velmi překotné. Vládní krize a vedle toho policejní razie na několika místech v České republice včetně sídla Fotbalové asociace ČR (FAČR), která souvisí s podezřelými machnacemi kolem dotací pro sport a která nakonec vyústila v zadržení mimo jiné samotného šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty, u nějž se během pátečního odpoledne rozhodlo o jeho vzetí do vazby. A právě to se stalo jen pár týdnů před tím, co se měla konat na začátku června volební valná hromada FAČR, na které měl být na další funkční období zvolen hlavou tuzemského fotbalu opět Pelta. Nyní FAČR hledá nového možného nástupce Miroslava Pelty, přičemž v zákulisí se mluví především o bývalém ministru školství a nynějším manažerovi fotbalových reprezentací FAČR Marcelu Chládkovi či dokonce o místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi, jenž je znám díky svému vlivu na rozhodčí a u kterého není tajemstvím, že má estébáckou minulost.

Důležité také je, že kromě Miroslava Pelty a Simony Kratochvílové, což byla náměstkyně na ministerstvu školství, která byla taktéž při středeční razii zadržena a na kterou byla taktéž uvalena vazba, byla obviněna i jedna právnická osoba a tou je samotná Fotbalová asociace ČR. Jen pro připoměnutí, výše dvě zmíněné osoby, tedy Pelta+Kratochvílová mají být obviněni z toho, že se o rozdělení finančních dotací pro sport dohadovali o tom, že by jejich podstatná část měla zamířit do kapes svých či dokonce do kapes jejich blízkých. Dotace navíc měli rozdělovat ještě dříve, než tak mohla unčinit příslušná komise. Mělo by se jednat cca. o 6 miliardách v českých korunách.

Co se pak týče faktu, že je mezi obviněnými i FAČR, mohla by tím právě tato sportovní organizace přijít o již slíbené finanční dotace ze strany státu a podle novináře ze serveru Aktuálně.cz Luďka Mádla není vyloučené, že by mohla FAČR nemalou část z těchto financí zase státu vrátit. Ještě zajímavější pak podle Mádla bude hledání Peltova nástupce v čele fotbalové asociace. V zákulisí se mluví hlavně o bývalém ministru školství, jenž je nynní ve službách FAČR, Marcelu Chládkovi.

A také o Romanu Berbrovi, kontroverznímu bafuňářovi, o němž se v minulosti mluvilo v souvislosti s ovlivňováním rozhodčích zvláště v době, kdy jejich šéfkou byla Berbrova životní partnerka Dagmar Damková a byl to spíše Berbr, kdo velel tehdy rozhodcovské komisi. O Berbrovi pak je známé i to, že za komunistického režimu spolupracovaal s StB a mnozí jeho opozičníci v FAČR mluví o jeho praktikách blízké právě StB v řadách této fotbalové asociace.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal FAČR Miroslav Pelta

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy