Valná hromada proběhne podle původního plánu. Berbr přemýšlí o kandidatuře

Praha - I přes uvalení vazby na ve středu zadrženého a později i obviněného současného šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu, se bude konat volební valná hromada Fotbalové asociace ČR (FAČR) v původně plánovaném termínu, tedy 2. června. Rozhodl o tom výkonný výbor této fotbaalové asocciace, jenž se mimořádně sešel v pondělí ráno právě poté, co byl při policejní razii během středečního dne na několika místech České republiky a to tedy i v sídle FAČR zadržen nejen Miroslav Pelta, ale třeba i šéf České unie sportu Miroslav Jansta, náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová či třeba pražský radní za ČSSD Karel Březina. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pak uvedla, že razie souvisí kolem manipulace se státními dotacemi pro sport a že jsou v rámci tohoto případu obviněni tři lidé a jedna právnická osoba. Později pak vyšlo najevo, že je obviněn spolu s náměstkyní Simonou Kratochvílovou právě šéf tuzemského fotbalu Miroslav Pelta a právě ti pak následně byli uvaleni do vazby. Tou obviněnou právnickou osobou pak má být samotná FAČR. Ta jakékoli provinění odmítá. "My nyní nenahlížíme do spisu. Nemáme informace, které k tomu vedou. Máme obvinění, ale to jsme museli dostat, protože nás zastupoval předseda. To vychází z nového zákona. Asociace si není vědoma provinění a uděláme brutální obhajobu. Najali jsme tři právní kanceláře. Jednu v Ústí, jednu v České Lípě a jednu v Praze. Po nahlédnutí do spisu začneme pracovat. V tuto chvíli to bereme jako jednostranný názor represivní složky. My máme opačný názor a začneme se bránit," řekl konkrétně místopředa FAČR Roman Berbr.

Jak uvedli během minulého Seznam Zprávy.cz, dvojice Pelta+Kratochvílová se měli domlouvat na tom, komu státní dotace přidělit a měli o této věci rozhodnout ještě před tím, než se k tomu stihla vyjádřit příslušná komise. Značná finanční část ze zmiňovaných dotacích pak měla přitéct do kapes buď samotné dvojice Pelta+Kratochvílová a nebo dokonce do kapes jejich blízkých. Po této kauze tak hozí mimo jiné české fotbalu i to, že může přijít o již slíbené peníze od státu a nejedná se o žádnou malou částku. Konrétně se jedná zhruba o 6 miliardách v českých korunách.

"Musíme dodržovat stanovy, které máme. Valná hromada proběhne úplně v pořádku. Budou-li kandidáti, budeme volit. Pokud nebude zvolen předseda, nebude volen ani výkonný výbor, ale budou voleni členové dalších komisí," řekl po pondělním mimořádném zasedání výkonného výboru zabývající se aktuální krizí v českém fotbale jeho místopředseda Roman Berbr. I jeho jméno pak padalo v souvislosti s tím, že by mohl 2. června kandidovat na šéfa FAČR. O tento post totiž usiloval pouze Miroslav Pelta, jehož přihlášku o víkendu FAČR dostala, ovšem poté, co byla na něj uvalena vazba, je aasi už nepravděpodbné, že by kandidoval. Podle Berbra přibudou do pátku, kdy je uzávěrka přihlášek, další dva adepti na nejvyšší pozici v českém fotbale. "Kandidátky na mě jako předsedu na asociaci leží. Otázkou je, jestli je podepíšu. Hledáme i jinou variantu," řekl Berbr, jenž pak na dotaz, zda si umí představit Peltovu kandidatru i po jeho uvalení do vazby, uvedl následující: "V tomto momentu je to pro mě složité."

Pro případnou Berbrovu kandidaturu by ruku určitě nezvedla pražská Slavia v čele s jejím bossem Jaroslavem Tvrdíkem, který o víkendu přišel s návrhem, jak celou aktuální krizi vyřešit, když přišel s nápadem tzv. fotbalové "úřednické vlády", ve které by mohli zasednout osobnosti typu Jiřího Šimáněno, Pavla Kuky či Zdeňka Grygery. "Jeho kandidatura na předsedu krizi dále prohloubí," řekl Tvrdík, pro jehož požadavky na rozsáhlou reformu tuzemského fotbalu sám Berbr uznal oprávněnost. "Berbrova tvrzení o tom, že FAČR a Ligová fotblaová asociace jsou dvě rozdílné firmy, které spolu nemají nic splečného, je vědomá manipulace a výsměch všem klubů," dodal pak Tvrdík.

V případě toho, že by valná hromada rozhodla o tom, že volit nebude, může rozhodnout o prodloužení současných mandátů členů výboru a to až do mimořádné valné hromady. "Určitě by se to muselo upravit ve stanovách, které by hromada musela schválit. Současné stanovy to dle nás umožňují, ale chceme mít stoprocentní právní jistotu, tak chceme v takovém případě předložit drobnou úpravu stanov," řekl k tomu své Rudolf Řepka, asociační generální sekretář.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal FAČR Miroslav Pelta

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy