Nové důkazy, které mají k dispozici newyorští žalobci, mají dokazovat, že Rusko i Katar opravdu uplácely některé představitele Mezinárodní fotbalové federace FIFA při volbách pořadatelství světových šampionátů v letech 2018 a 2022. Podle vyšetřovatelů je to i důkaz toho, jak velkou součástí se stalo uplácení ve vedení světového fotbalu během posledního desetiletí.
Na začátek připomeňme, že Rusko pořadatelství mistrovství světa roku 2018 získalo tehdy, když ve volbě porazilo hned dvě společná pořadatelství, jednak to Nizozemska s Belgií a jednak také Portugalska se Španělskem. Vedle toho tehdy kandidovala i Anglie. Co se týče Kataru, tak v závěrečném hlasování porazilo nečekaně USA a získalo to tedy pořadatelství fotbalového MS 2022.
Od počátku kolem těchto voleb provázely spekulace o tom, že se jednalo o uplacené volby, až nyní se tyto spekulace staly důvodem, proč věc řešit u soudu. Newyorští žalobci totiž zveřejnili detaily o zaslání úplatků do kapes pěti předním funkcionářům FIFA před hlasováním. Těmi pěti funkcionáři jsounásledující lidé: bývalý šéf jihoamerické konfederace CONMEBOL Nicolás Leoz, tehdejší předseda Argentinské fotbalové asociace a místopředseda FIFA Julio Grondon či bývalé prezident brazilské federace Rirad Teixeira. Všichni tři měli svými hlasy za peníze podpořit ve volbě Katar.
Pro Rusko a jeho pořadatelství fotbalového MS 2018 pak měl hlasovat tehdejší šéf fotbalové konfederace Severní a Střední Ameriky CONCACAF Jack Werner, jenž si tak za to měl přijít na pět milionů dolarů. Jak jinak než za peníze měl pro Rusko zvednout ruku i dlouholetý člen výkonného výboru FIFA Rafael Salguero z Guatemaly. Ten byl mimochodem už loni za úplatkářství potrestán sedmiletým zákazem činnosti a to poté, co již v roce 2016 přiznal, že bral úplatek při oné volbě pořadatele fotbalového MS 2018. V jeho případě se pak peněz navíc ani nedočkal.
Korumpovat se mělo podle amerických žalobců i v případě americké televizní stanice FOX, která za úplatu měla získat práva na vysílání světových šampionátů 2018 a 2022.
"Kšeftaření a úplatkářství byly v mezinárodním fotbale hluboce zakořeněny a staly se běžnými praktikami. Obžalovaní a jejich kumpáni korumpovali vedení mezinárodního fotbalu úplatky a ilegálními provizemi a byli zapojeni do kriminálních podvodných schémat, která výrazně poškozovala celý fotbal," uvedl k nejnovějším důkazům William F. Sweeney jr., výkonný ředitel FBI v New Yorku.
Výše zmiňovaní funkcionáři FIFA byly už delší dobu známí svými úplatkářskými praktikami. Třeba Leoz zemřel loni v domácím vězení ve své rodné Paraguayi. Teixeira zase pro změnu dostal doživotní zákaz působení ve fotbale, když byl usvědčen z braní úplatků za marketingová práva fotbalových soutěží mezi lety 2006 a 2012.
Za Rusko se k americké žalobě vyjádřil i Putinův mluvčí Peskov. Podle Rusů jde jen o názor právníků
S nově předloženými důkazy ze strany amerických právníků pak pochopitelně Rusové neztotožňují a obvinění odmítá. „Je to jen názor právníků. Opakovaně jsme uvedli, že naše kandidatura byla transparentní. Už jsme zodpověděli všechny otázky. Jak vyšetřovací komise FIFA, tak médií. Předali jsme všechny potřebné dokumenty. Nemáme co dodat a nebudeme reagovat na pokusy vrhající stín na naši kandidaturu,“ nechal se slyšet Alexej Sorokin, ředitel organizačního výboru MS.
"Čteme zprávy médií. Nechápeme, co mají znamenat. Rusko získalo právo pořádat světový šampionát naprosto legálně. V žádném případě nebylo spojeno s úplatky. To odmítáme. Rusko hostilo nejlepší mistrovství v dějinách, na což jsme hrdí," řekl k tomu mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Připomeňme, že se celý skandál táhne se světovým fotbalem už od roku 2010, kdy se obě tyto kontroverzní volby konaly. Trvalo to však dalších pět let, než se policie odhodlala k zátahu na hotel v Curychu proti vysokým představitelům FIFA. Právě tehdy americké ministerstvo spravdelnosti poprvé veřejnosti odkrylo, jak to bylo s korupci v nejvyšších patrech FIFA.
Kauza tehdy stála post šéfa FIFA Seppa Blattera. Dodejme, že ze 42 obžalovaných bylo dosud 26 uznáno vinnými.
20. listopadu 2024 17:15
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
Související
Lionel Messi po přestupu do Ameriky: Na dalším MS už mě v dresu Argentiny neuvidíte
MS ve fotbale: Belgičani propadli s Marokem, Chorvaté si poradili s Kanaďany. Španělsko s Německem se rozešly smírně
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 44 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák