Češi vstoupili do Eura výhrou nad Skotskem. Schick ohromil svět krásným gólem

Český národní tým dnes vstoupil do o rok odloženého mistrovství Evropy ve fotbale, které se odehrává po celém kontinentě. V Glasgow reprezentanti hráli zápas s domácím Skotskem, které po dvou gólech Patrika Schicka zdolali 2:0 a připsali si první tři body.

Podle odborníků šlo o zcela zásadní utkání pro české naděje na postup ze skupiny, Skotové jsou totiž považováni za nejjednoduššího ze soupeřů ve skupině. V posledním vzájemném utkání na podzim loňského roku ale reprezentace na Ostrovech prohrála 0:1.

Trenér Jaroslav Šilhavý poslal do utkání stejnou jedenáctku jako do posledního přípravného zápasu s Albánií. Do branky se tak postavil Tomáš Vaclík, jen na střídačce pak čekal na svou šanci talentovaný Adam Hložek.

Proti Skotsku ??????? nastoupí #ceskarepre v této sestavě ?#EURO2020 #CZE pic.twitter.com/DpQy4FNfVT

— Česká fotbalová reprezentace (@ceskarepre_cz) June 14, 2021

V úvodních minutách byli aktivnější Skotové, sbírali odražené míče. Po chybě Kalase se dostali k rohu, bezprostřední nebezpečí z toho ale nebylo. Čeští reprezentanti se hledali a měli problém udržet se na balonu.

V jedenácté minutě se konečně na pravé straně individuálně uvolnil Coufal, jehož centr našel ve vápně Schicka. Hlavička útočníka Leverkusenu ale nepředstavovala žádnou velkou hrozbu. Následný centr ze standardní situace proletěl bez jakéhokoliv zásahu vápnem domácího týmu.

V šestnácté minutě získali Češi míč vysoko na polovině soupeře, Jankto přihrál pod sebe Schickovi a ten poprvé prověřil brankáře Marshalla, který vyrazil na roh.

V osmnácté minutě zahrozili také Skotové. Na levé straně si rychle vyměnili míč a poslali jej do pokutového území, kam si nabíhal Dykes. Vaclíkovu svatyni však střelou minul.

Následovala rozháraná pasáž, kdy se ani jednomu z týmů nedařilo získat herní převahu. Na hráčích byla patrná jistá nervozita. 

První opravdu velkou šanci měl liverpoolský obránce Robertson, který z levé strany postupoval sám na Vaclíka. Český brankář reflexivním zákrokem vytáhl míč nad bránu.

Národní tým se v závěru úvodního dějství dostal k sérii rohových kopů a po třetím z nich padl gól. Coufal se uvolnil na pravé straně a Schick ve vápně přeskočil protihráče a přesně umístěnou hlavičkou rozvlnil síť.

Hned v úvodu druhého poločasu měl Schick šanci přidat druhý gól, ale Marshall tentokrát jeho pokus vyrazil. To samé platilo i o chvíli později po pokusu kapitána Daridy. 

Skotové následně měli obrovskou příležitost vyrovnat. Vaclík vyboxoval míč k Hendrymu, který rozezvonil břevno. Český brankář krátce poté výborně zareagoval na míč tečovaný jedním ze stoperů, který už mířil do brány.

V dvaapadesáté minutě zaskočil Schick z půlící čáry vyběhnuvšího Marshalla, který už se nestihl vrátit do branky. Reprezentace přežila velké šance a přidala druhý gól.

Schick v arabštině… pic.twitter.com/WJK9ccB7Sd

— Michal Kubal (@MichalKubal) June 14, 2021

Skotům pochopitelně nezbylo nic jiného než přidat. V jednašedesáté minutě měl Vaclík i trochu štěstí, když Armstrong vystřelil z dálky a jeho tečovaný projektil skončil na horní síti. Pak propadl míč k Dykesovi, ale český gólman opět skvěle zasáhl.

V druhé půli se jako první český náhradník dostal do hry Holeš místo Krále. Na hřiště se následně podívali také čerství ofenzivní hráči, konkrétně Adam Hložek a Matěj Vydra.

Na posledních pár minut opustil hřiště také český hrdina Schick, kterého nahradil Michael Krmenčík. Ve velké šanci ale Marshalla hlavičkou nepřekonal. Mrzet to však nemuselo jeho ani spoluhráče, jelikož zápas už se jen dohrával. Národní tým vstoupil do turnaje důležitým vítězstvím.

Česko čeká další utkání v pátek od 18 hodin, kdy se v Glasgowě utkáme s Chorvatskem, které ve svém prvním zápase v neděli podlehlo Anglii. 

Skotsko – Česko 0:2 (0:1)

42. a 52. Schick

Česko: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil - Souček, Král (Holeš) - Masopust (Vydra), Darida (Ševčík), Jankto (Hložek) - Schick (Krmenčík)

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Fotbal

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů

Napětí na Blízkém východě eskaluje a mezinárodní společenství se obává ekonomických důsledků. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová varovala, že americké útoky na Írán a následná íránská hrozba uzavření strategického průlivu Hormuz by mohly vážně poškodit globální hospodářský růst.

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

včera

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

včera

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

včera

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

včera

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

včera

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy