Od zimní pauzy minulé fotbalové sezóny 2019/20 se táhne spor mezi pražskou Spartou a jejím nyní již bývalým hráčem Martinem Haškem mladším. Vtahy mezi oběma stranami jsou na bodu mrazu od té doby, co nevyšel Haškův přestup do izraelského Maccabi Haifa, po němž následně odmítl Hašek mladší připravovat se na jarní část sezóny. Nyní se o sporu mezi ním a klubem otevřeně rozpovídal v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Podle svých slov má Hašek mladší za to, že ho chtěla Sparta nejen zničit, ale i veřejně ponížit a dokonce z něj odstrašující případ. Klub se k těmto slovům nikterak vyjadřovat nechtěl.
Vyšlo najevo, že Hašek mladší dostal během svého působení ve Spartě, kam přišel v prosinci 2018 z Bohemians 1905, několik finančních pokut. Například se tak stalo v případě, kdy si rodák z Liberce obul kopačky s jinou značkou a nikoli s oficiálním sponzorem klubu a nebo také tehdy, kdy si nevyzvedl sporttester. Za to mimochodem musel zaplatit 75 000 korun.
Vztah mezi ním a klubem tak tedy už nebyl dobrý delší dobu a vše vyvrcholilo v lednu 2020, kdy s klubem neodcestoval na zimní soustředění poté, co mu nevyšel zmiňovaný přestup do Izraele. Podle Sparty se jednalo o hrubé porušení smlouvy z jeho strany a proto mu tak heozila další pokuta. Jak ale nyní říká Hašek, od sportovního ředitele Tomáše Rosického prý tehdy slyšel, že má na výběr a že tedy může odjet na soustředění do Španělska, ale také nemusí. Sám Rosický toto tvrzení popírá.
"Byla to absolutní dehonestace. Jako za komunistů, když potřebovali zdeptat disidenty... Sparta napsala prohlášení o tom, že jsem neodcestoval na soustředění způsobem, který téměř zcela zavíral možnost pozdějšího smíru. K tomu přidala pokutu 300 tisíc korun," nechal se slyšet ve svém nejnovějším rozhovoru Hašek, jenž pak prozradil jak to bylo s jeho neuskutečnitelným přestupem do Haify. Tam mohl přestoupit po přerazení do sparťanského B-týmu, vše ale ztroskotalo na výši platu: "Částka ve smlouvě, kterou mi poté v klubu nabídli, byla o víc než padesát procent nižší než spodní hranice ústně dohodnutého rozmezí. Haifa pak zveřejnila, že jsem si měl říct o dvacet procent víc, než bylo dohodnuto, což byla lež, kterou ovšem převzala česká média," řekl.
Prozradil také, proč pak nechtěl nastupovat za rezervní sparťanský tým. "Věděl jsem, že se mě tam klub chystá držet do konce smlouvy jakožto odstrašující případ. Kontaktoval jsem svou právničku a po poradě s ní následně zaslal vedení Sparty dopis, že tento stav může vyústit v jednostranné ukončení smlouvy. V třetiligovém béčku mi nebylo umožněno vykonávat svou profesi, já měl kontrakt pro profesionála," řekl konkrétně Hašek.
Toho nakonec sparťanský klub zažaloval, protože je podle něj hráčova bžeznová výpověď neoprávněná a chtěl by tak po něm 55 milionů korun za náhradu škody. Ovšem i Hašek podal žalobu na svého bývalého zaměstnavatele. "Požaduji od Sparty odškodné ve výši šesti milionů korun, protože mi neumožnila vykonávat mou profesi. Plus úroky. Podle mé právní zástupkyně Sparta tím, že nepřijala návrh, abych byl přeřazen zpět do A-mužstva, porušila předpisy FIFA. Ty podle ní stojí zcela na mé straně," sdělil Hašek.
Spor mezi oběma stranami už začátkem září řešil sbor rozhodců Fotbalové asociace ČR, verdikt ale zatím není znám. "U soudu vypovídali mnozí lidé, někteří řekli, jak to skutečně bylo, jiní, nebudu je jmenovat konkrétně, pravdu nemluvili," ohlédl se Hašek za úvodem soudního řízení, které zdaleka neskončilo.
I proto se k novým výrokům Martina Haška mladšího nyní Sparta nechtěla nijak vyjadřovat. "Sparta i M. Hašek měli možnost uvést argumenty a obhájit své kroky před Sborem rozhodců. Klub to v dostatečné míře učinil a nepotřebuje tedy věc nyní komentovat ve veřejném prostoru. To by bylo vytvářením nátlaku na SR FAČR v rozhodovacím procesu. A takový nátlak vytvářet nebudeme," uvedl k tomu všemu na svém twiterovém účtu mluvčí Sparty Ondřej Kasík.
Související
Turbulence v české fotbalové lize. Po víkendu přišly změny na lavičkách Pardubic a Slovácka
Škatulata se ve fotbalové lize hýbou hned po konci sezóny. Kováč míří do Liberce, Saňák do Pardubic
Fotbalová 1. liga ČR , AC Sparta Praha , Fotbal
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Epizoda zimního počasí skončí i na horách, avizují meteorologové
před 2 hodinami
Nové Heřminovy na řece Opavě se začnou stavět v roce 2027, oznámil Výborný
před 3 hodinami
Nová bilance útoku na trzích v Magdeburgu. Zraněných je více, než se myslelo
před 4 hodinami
Hromadná nehoda uzavřela dálnici D48. Zraněni jsou i policisté
před 4 hodinami
Na železnici se loni umíralo hlavně při střetech vlaků s osobami
před 5 hodinami
České hokejové „dvacítce“ se po roce opět podařilo vyřadit z MS Kanadu. Tentokrát na její domácí půdě
před 6 hodinami
Brutální vražda bezdomovce v Krnově. Obviněným je osmnáctiletý mladík
před 7 hodinami
Nedělní počasí bude nebezpečné. Hrozí ledovka, napadne až osm centimetrů sněhu
před 8 hodinami
Fico hrozí Ukrajině novou odvetou. Dotkla by se jejích občanů na Slovensku
před 8 hodinami
Útoky v USA vzbuzují stále více otázek. Zdá se, že zelený baret ve Vegas nechtěl zabíjet
před 9 hodinami
Vražda v Trutnově: Podezřelý muž zemřel v nemocnici, potvrdila policie
před 10 hodinami
Jun Sok-jol vzdoruje zatčení. Ochranka dramaticky zastavila vyšetřovatele
před 10 hodinami
Dálnice D1 ve směru na Ostravu je uzavřená. Kamion prorazil svodidla
před 12 hodinami
Předpověď počasí na víkend: Teploty klesnou pod bod mrazu. Hrozí silná ledovka
včera
Co přijde v letošním roce? Česko bude v centru dění a nikdo nezná Trumpovy plány
včera
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
včera
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
včera
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
včera
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
včera
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
Po čtyřiceti letech od jedné z největších průmyslových tragédií světa, výbuchu chemické továrny Union Carbide v indickém městě Bhópál, začaly kroky k odstranění toxického odpadu. Ty však vyvolaly kritiku ze strany místních aktivistů, kteří označují kroky indické vlády za pouhou PR akci a „zelený nátěr“ problému, jenž stále devastuje místní komunitu a životní prostředí.
Zdroj: Libor Novák