Po úterním jednání výkonného výboru Fotbalové asociace ČR (FAČR) vychází najevo, že i samotná strahovská fotbalová generalita se vítí poškozena aktuální fotbalovou kauzou v Česku, která vypukla policejním zásahem v polovině října a zatčením 20 osob z tuzemského fotbalového prostředí včetně již bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Ten mimochodem v úterý rezignoval na svou poslední funkci v českém fotbale, kterou zastával a to na funkci člena představenstva marketingové společnosti FAČR STES. „Přihlásili jsme se do probíhajícího trestního řízení jako jeden z poškozených,“ potvrdil po jednání výkonného výborru sám šéf českého fotbalu Martin Malík.
Tímto krokem se tak i FAČR obrátila proti svému někdejšímu místopředsedovi Romanu Berbrovi. Martin Malík se pak vyjádřil i ke konci Berbra ve STESu. „Nefiguruje tak v jakýchkoli strukturách fotbalové asociace nebo jejích dceřiných společnosti," připomněl bez jakéhokoli dalšího komentáře.
Mimochodem, pozice FAČR se tak tímto krokem, tedy přihlášením se k trestnímu řízení jako poškozený, mění. Dosud totiž z její strany zaznívalo, že nemá právo nahlédnout do spisu vyšetřovatelů a proto tak ejí dosavadní vyjádření k aktuální kauze byla taková, jaká byla. Čili, nikterak zrovna jasná.
Připomeňme, že Roman Berbr je jedním z dvaceti zatčeným policií nejen v kauze ovlivňování výsledků zápasů, ale i v kauze defraudace peněz z plzeňského Krajského fotbalového svazu. Kvůli tomu spolu s dalšími třemi obviněnými skončil Berbr za mřížemi ve vyšetřovací vazbě. Tam jsou (resp. byli) nyní mimochodem i sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz, bývalý ligový fotbalista a nyní delegát a funkcionář Michal Káník a sudí Tomáš Grimm. Co se týče Michala Káníka, tak ten už je na svobodě poté, co se rozhodl vypovídat a s policií spolupracovat. A stejný krok tak učinil i Tomáš Grimm.
V poslední době se tak především z policejních odposlechů objevují detailní informace o tom, jak celé ovlivňování zápasů probíhalo a kam až sahaly neomezené možnosti Romana Berbra. Ten například měl před letošním finále českého poháru mezi Spartou a Libercem telefonicky úkolovat sudího Pavla Královce, jenž byl tak na základě tohoto zjištění stažen z litsiny rozhodčích do konce tohoto roku.
Co se týče druhého větve kauzy, tedy defraudace peněz plzeňského Krajského fotbalového svazu, tak tady Česká televize nedávno zjistila, že hned několika místech našla policie miliony patřící přímo Romanu Berbrovi, přičemž vyšetřovatelé zjistili, že Berbr také ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovecha skrze ní tak ovládat své podnikání v Česku.
Není tak divu, že "černokněžník českého fotbalu", kterému jeho přisluhovači nazývali "taťkou" nebo "náčelníkem", nadále zůstává ve vazbě. "Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," byla k vidění na webu ČT 24 citace vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Kromě milionů našli policisté v Berbrově bezpečnostní schránce i investiční drahé kovy a část bankovek se našlo i při razii v sídle samotného plzeňského Krajského fotbalového svazu. Další peníze pak byly zabaveny v trezoru vedené Berbrovou dcerou, jak uvádí Česká televize.
Související

Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách

Turbulence v české fotbalové lize. Po víkendu přišly změny na lavičkách Pardubic a Slovácka
Fotbalová 1. liga ČR , Roman Berbr (fotbalový funkcionář) , FAČR , Korupce ve fotbale , Fotbal
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
před 1 hodinou

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
před 1 hodinou

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
před 2 hodinami

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
před 3 hodinami

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
před 3 hodinami

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
před 4 hodinami

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
před 4 hodinami

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
před 5 hodinami

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem
před 6 hodinami

Tropické počasí po víkendu ukončí studená fronta. Přinese změnu
včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém
včera

Tragédie na Chrudimsku. Srazila se čtyři auta, jeden ze řidičů nepřežil
včera

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia
včera

Španělsko zasáhlo zemětřesení. Jen štěstím se nikomu nic nestalo
včera

Léto pokračuje. Dny bez deště budou spíše výjimkou, avizují meteorologové
včera

Vyhledávaná restaurace v kempu u Máchova jezera lehla popelem
včera

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu
včera

Na Ukrajině zadrželi muže, který výhrůžkami paralyzoval české školy. Stopy vedou do Ruska
včera

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo
včera
Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky
Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.
Zdroj: Libor Novák