Moldavský nováček Ligy mistrů má pochybné pozadí. S agenty KGB a obchodem se zbraněmi

Minulý týden moldavský nováček Ligy mistrů Šeriff Tiraspol uhranul fotbalovou veřejnost nečekaným vítězstvím 2:1 nad Realem Madrid na Santago Bernabéu, díky kterému se tak aktuálně v rámci skupiny D Tiraspol ocitá na prvním místě se šesti body. Jenže Evropská fotbalová unie UEFA si teď chce na tento moldavský zjev posvítit. Ukazuje, že pozadí tohoto balkánského klubu je poněkud pochybné, plné agentů KGB a podezření z toho, že hraje svou roli v obchodování se zraněmi. A co více, zaujal také poněkud zvláštním ekonomickým modelem. A to je právě ten hlavní důvod, proč se o tento klub zřejmě bude UEFA zajímat.

Jako první o pozadí moldavského Šeriffu Tiraspol se začal zajímat ruský sportovní novinář Slava Malamud, který jako dítě vyrůstal poblíž současného stadionu Šeriffu Tiraspol.

Připomeňme, že klub Šeriff Tiraspol sídlí v separatistické Podněsterské republice, přičemž tuto republiku uznávají ze světa pouze Abcházie, Jižní Osetie a Republika Arcach. Mimochodem, všechny tyto tři státy jsou rovněž celosvětově neuznané a představitelé těchto států pak nechtějí mít s Moldávií co dočinění. O to víc je paradoxní to, že právě na stadionu Šeriffu Tiraspol se hrají zápasy moldavské reprezentace.

Co se týče Podněsterské republiky, jedná se o území nacházející se u řeky Dněstru, které vzniklo po krátkém, avšak velice krutém boji z kraje devadesátých let. Tehdy se, jak známo, rozpadal Sovětský svaz. Jak informuje Deutsche Welle, zdejší příměří hlídá hned 1500 ruských vojáků.

„Tenhle ´stát´ byl stvořen jako projekt KGB, aby Moldávie nevyklouzla ze sféry vlivu Ruska. Jeho první ´prezident´ (Igor Smirnov) byl svérázný chlapík ze Sibiře s hodně ponurou minulostí. Druhý ´prezident´ (Jevgenij Ševčuk) jmenoval kabinet ´ministrů´, z nichž většinu tvořily dobře vypadající ženy kolem 30 let. S jednou z nich se pak oženil (ministryní vnitra) a odešel do šťastného důchodu. Jak taková země může fungovat? Díky asistenci Ruska, pašování drog a zbraní," popsal jak neuznaná Podněsterská republika vlastně funguje Malamud a pokračoval: „Nekalý byznys vlastní jen pár rodin, které ovládají celý ´stát´. A takhle přišel k životu Šeriff. Klub založili dva vlastníci, samozřejmě agenti KGB, kteří rozjeli gigantickou operaci na praní špinavých peněz. A uprostřed moldavských pastvin postavili obří fotbalový komplex. Je to doslova jediná moderní stavba v celé zemi."

A i když se v případě Podněstří jedná oficiálně o vnitrostátní prostor, fotbalisty Realu Madrid a Interu Milán, kteří tam teprve budou hrát své zápasy s Tiraspolem v rámci Ligy mistrů, čeká nejen noc v hotelu v moldavské metropoli Kišiněvě, ale také cesta do Podněstří a tudíž přes celní prohlídku, u které budou asistovat pohraničníci se samopaly.

Samotný stadion, na kterém své domácí zápasy hraje Šeriff Tiraspol, patří k těm luxusním a kdokoli, komu se poštěstilo být v jeho prostorech, zázemí stadionu jenom chválil. Problém je však okolí, ve kterém se nachází. Jakoby se zdezastavil čas a od dob Sovětského svazu se zde nic moc nezměnilo.

Kromě nádherného fotbalového stánku, do kterého se vejde 12 000 fanoušků, avšak většinou na zápasy Šeriffu Tiraspol chodí pouze něco k tisícovce, zaujme i ten fakt, že kádr Tiraspolu tvoří hráči nejen z Evropy, ale i z Jižní Ameriky či Afriky. Jedná se tak rozhodně o nejbohatší klub v moldavské lize.

A proto se tak pomalu snáší kritika na UEFA, že se nezajímala o plnění finančního fair play ze strany tohoto moldavského klubu. Vždyť moldavská liga příliš atraktivnosti nenabízí a je tak plné právo veřejnosti se ptát, jak se dostal Šerifff Tiraspol k tolika finančním prostředkům. Jen stadion stál v přepočtu zhruba 4,5 miliardy korun. Navíc musí vynaložit na náklady spojené s účastí klubu v Lize mistrů.

Stejně jako každý klub, tak i Šeriff Tiraspol má hned několik sponzorů. Mezi nimi nalezneme třeba Agroprombank, tiraspolská finanční instituce vlastnící však Šeriffem, ten pak mimochodem vlastní i dalšího sponzora a to Sport Complex. Mimochodem, Šeriff je společností, která v Podněstří vlastní prakticky vše a v názvu klubu se poprvé objevila v roce 1997. Pod jeho křídly tak v Podněstí spadají i čerpací stanice, banky, televizní kanály, likérky, pivovary, pekárny, reklamní společnosti či dealerství mercedesu.

Poté, co se moldavský klub nyní dostal mezi fotbalovou smetánku, kde dosud překvapuje svými výsledky, se pozadím tohoto klubu začalo zabývat hned několik zahraničních médií. Mezi nimi například i britský Daily Mail, který v této souvislosti připomíná tu skutečnost, že v případě Paris Saint Germain či Manchesteru City si dala UEFA tu práci, že dohledávala finanční zdroje pocházející nakonec z Abú Zabí a z dalších míst a tudíž se zistilo, že do těchto evropských velkoklubů tečou peníze nejen od sponzorů, z výher či prodeje hráčů.

Dosud tedy tomuto problému nevěnovala UEFA v případě Šeriffu Tiraspol dostatečnou pozornost, poté, co se moldavský celek dostal do popředí zájmu díky svým úspěchům, se však podle všeho věnovat začne.

Související

Liga mistrů na stadionu FC Barcelona.

Finále Ligy mistrů za oceánem? Američané se netají svou ambicí si za to připlatit

Fotbal zažil hodně, včetně třeba světových šampionátů v JAR nebo Kataru či finále španělského poháru v Saúdské Arábii. Nyní to vypadá, že se fotbaloví fanoušci zanedlouho mohou dočkat finále nejprestižnější evropské klubové soutěže Ligy mistrů ve Spojených státech amerických. Alespoň to v podcastu Men in Blazers naznačil šéf Evropské fotbalové unie UEFA Aleksander Čeferin. Ten právě v tomto pořadu uvedl, že by se tak mohlo stát nejdříve v roce 2026. 
Ilustrační fotografie.

Los evropských pohárů: Citizens se v Lize mistrů utkají s Bayernem, Chelsea zase s Realem Madrid

V pátek se tradičně ve švýcarském Nyonu rozlosovala další fáze všech tří evropských klubových soutěží, tentokrát se jednalo o čtvrtfinále. V tom se v rámci nejprestižnější Lize mistrů se proti sobě utkají těžké váhy Manchester City a Bayern Mnichov, takže se současný kouč manchesterského celku Pep Guardiola vrátí po čase na půdu svého bývalého zaměstnavatele, se kterým dokázal vyhrát třikrát německou ligu. Další zajímavou dvojici tvoří Real Madrid s Chelsea.

Více souvisejících

Liga mistrů UEFA Fotbal

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy