Slováci po výhře nad Polskem vedou skupinu E. Španělé marně dobývali švédskou obranu

Kromě zápasu Česka se Skotskem v rámci skupiny D byly v pondělí na programu v rámci evropského fotbalového šampionátu i dvě utkání skupiny E. Nejprve se v ní poprvé na mistrovství představili Slováci, kteří se střetli v Petrohradu s Polskem. Slovákům se zásluhou aktivity Róberta Maka nejdříve podařilo otevbřít skóre, krátce po přestávce se sice Polákům podařilo srovnat, jenže pak šli do deseti a tuto přesilovku pak Slováci dokázali využít a vyhráli tak 2:1. Ve večerním zápase v Seville pak Španělsko v dosud nejméně záživném zápase pouze bezbrankově remizovalo se Švédskem.

Co se týče zápasu mezi Polskem a Slovenskem, tak ten začal ve vysokém tempu na obou stranách, ovšem ani jedno mužstvo si v úvodní čtvrthodině nevytvořilo žádnou velkou příležitost. A tak na řadu přišla 18. minuta, kdy si Poláci nedokázali poradit s přímočarou akcí Róberta Maka, jenž se z levé strany dostal hned před dva obránce. Mak nejprve tvrděb zakončil do tyče, od níž se odrazil do zad bezmocného gólmana Szczesnyho, od kterých se pak balón dostal za brankovou čáru, 1:0 pro Slovensko.

Za chvíli mohli Poláci vyrovnat, ovšem Rybusovo zakončení bylo zblokováno Kuckou. Ten se pak zjevil v šanci na druhé straně, když Poláci chybovali ve své rozehrávce a bývalý sparťanský záložník pak nebezpečně zakončoval z hranice šestnáctky. Nakonec ale střílel nad. Zanedlouho se do brejkové příležitosti dostal kapitán Hamšík, ale i on se mezi tři tyče nakonec netrefil.

Polákům nakonec vyšel vstup dodruhé půle. Jen 32 vteřin po návratu na hřiště se uchýlili k rychlé týmové souhře, po které se balón od Rybuse dostal na Linettyho a přestože jeho zakočení nebylo z nejdůraznějších, dokázal i tak překonat brankáře Dúbravku, 1:1. Právě tato branka vlila polským fotbalistům novou krev do žil a netrvalo tak dlouho, aby se Linetty mohl do střelecké litsiny zapsat podruhé. Po přihrávce Klicha se mu to ale tentokráte nepovedlo.

Po půlhodině hry ale byla nálada na poslké straně opět na bodě nula. Způsobi to Krychlowiak, jenž viděl od sudího druhou žlutou kartu v zápase a musel tak tedy předčasně ze hřiště. Přesně sedm minut trvalo pak Slovákům, aby tuto nabídnutou početní výhodu dokázali využít. Stalo se tak po odvráceném rohovém kopu, kdy se rozhodl napálit míč a to takovým způsobem, že gólman Szczesny neměl vůbec naději, 2:1.

I když se pak Poláci snažili s výsledkem něco udělat, nakonec ani příchod dalších útočníků, ani šance Lewandowského a Bednarika už ale na skóre nic nezměnily.

Marná snaha. Španělé dobývali obranný val Švédů, nakonec z toho byla bezbranková remíza

Nebýt švédského brankáře Olsena, Seveřané by inkasovali během zápasu se Španělskem hned několikrát. Nejprve se brankář Švédů předvedl proti Olmově zakončení, při další španělské příležitosti zasahovat nemusel, ani po Moratově zakončení, ani po dvou Kokeho pokusech.

Paradoxně v největší šanci první půle, v rámci které se jen málokdy Švédové potkali s balónem, stejně jako tomu bylo po většinu celého zápasu, se ocitli právě Sevřané. Konkrétně ve 41. minutě se dostal Isak k zakončení z bezprostřední blízkosti, ovšem trefil jen bránícího Llorenta, jenž tak zastoupil již překonaného gólmana Simóna, a od nějž se ještě míř odrazil do tyče. Za chvíli na druhé straně zakročil Olsen opět proti Olmovi.

I ve druhé půli zahrozil Švéd Isak, když se dostal hned přes několik bránících Španělů k přihrávce před branku na Berga, ovšem jako aby ani ten nečekal, že by k němu mohla přijít.

Územní převaha ale po většinu zápasu měli Španělé, ale dlouho se jim nedařilo přes pevnou švédskou deenzivu dostat k finálnímu zakončení. Nakonec až v nastaveném čase se v příležitosti objevil střídající Sarabia, jenže ten zblízka trefil pouze nohu gólmana Olsena, který tak doháněl Španěly k šílenství.

Duel tedy nakonec skončil zaslouženě bezbrankovou remízou.

Mistrovství Evropy ve fotbale - konečné výsledky (14.6.2021):

SKUPINA E:

Polsko - Slovensko 1:2 (0:1)Branky: 46. Linetty - 18. vlastní Szczesny, 69. Škriniar

Španělsko - Švédsko 0:0

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Fotbal

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů

Napětí na Blízkém východě eskaluje a mezinárodní společenství se obává ekonomických důsledků. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová varovala, že americké útoky na Írán a následná íránská hrozba uzavření strategického průlivu Hormuz by mohly vážně poškodit globální hospodářský růst.

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

včera

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

včera

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

včera

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

včera

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

včera

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy