UEFA zahájila vyšetřování duelu Evropské ligy mezi Spartou a Glasgow Rangers

Čtvrteční duel Evropské ligy, jenž se hrál na pražské Letné, mezi pražskou Spartou a Glasgow Rangers, měl, jak známo, nefotbalovou dohru. Aktivistický právník záložníka Rangers tmavé pleti Glena Kamary Aamer Anwar totiž obvinil z rasismu 10 000 českých dětí, které sledovali duel Sparty přímo na stadionu, jenž byl uzavřen dospělým kvůli předešlému trestu za rasismus od UEFA. A právě Evropská fotbalová unie UEFA bude vyšetřovat i tento duel Sparty s Rangers a to na základě obvinění z rasismu ze strany skotského klubu. Podle něj děti bučely na Glena Kamaru pokaždé, kdy měl míč u nohy. Sparta tato nařčení z britských Ostrovů odmítla a vydala prohlášení, ve kterém vyzvala Skoty, aby přestali na internetu urážet české děti.

Připomeňme, že při duelu s Rangers byla Sparta v trestu a proto tak byl stadion minulý týden ve čtvrtek uzavřen dospělým fanouškům a to kvůli rasismu, kterého se sparťanští půříznivci dopustili v domácím zápase 2. předkola Ligy mistrů vůči Aurélienu Tchouaménimu.

Duel s Rangers tak tedy mohly navštívit děti od 6 do 14 let s doprovodem, právě ty však během zápasu bučely na Glena Kamaru. Tento finský reprezentant tmavé pleti je neoblíbený u českých fanoušků od jara letošního roku, kdy se Rangers utkali v osmifinále Evropské ligy se Slavií. Tehdy nařkl obránce Slavie a reprezentace Ondřeje Kúdelu z rasismu a i když se rasismus nikdy pořádně neprokázal ze strany českého hráče, UEFA mu vyměřila trest na 10 zápasů a proto přišel tak i o účast na mistrovství Evropy.

Pro zajímavost, právě Kamara pak v duelu na Spartě skončil předčasně, když uviděl druhou žlutou kartu a tudíž červenou. Jásot nad touto skutečností ze strany českých dětí neznal v tu chvíli pomalu mezí.

Přestože kouč Rangers Steven Gerrard nejprve řekl, že je rád, že duel nebude úlně před prázdnými tribunami a že tam budou děti, po zápase pak uvedl, že si žádného bučení ze strany dětí vědom nebyl, den po zápase už mluvil jinak s tím, že klub už kontaktoval UEFA, aby vyšetřila Spartu z údajného rasismu. Z Ostrovů pak zněly takové názory, že by kvůli tomu měla Spartu UEFA i vyloučit z evropských pohárů.

Mimochodem, Spartu v aktuálním boji proti Rangers podpořila i pražská Slavia a kauza se dostala i na diplomatickou úroveň. Začátkem tohoto týdne si ministr zahraničí Jakubb Kulhánek (ČSSD) předvolal britskéhob velvyslance Nicka Archera, jemuž tak tlumočil český požadavek Skotské fotbalové asociaci na omluvu.

Právvě jeden z činovníků Skotské fotbalové asociace Marvbin Bartley totiž po čtvrtečním zápase přiroval české děti ke shnilému ovoci. Skotská fotbalová asociace však požadavek nevyslyšela a omoluvat se a ani nijak distancovat se tak nebude.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň dvakrát v zápase s Frankfurtem prohrávala. V závěru dvěma brankami šokovala soupeře

Zdálo se, že po delší době budou čeští fotbaloví fanoušci po zápasu nějakého českého zástupce v pohárové Evropě zklamaní. Ovšem i když to s fotbalisty Plzně na zaplněném stadionu ve Frankfurtu vypadalo bledě, nakonec i oni ve svém úvodním zápase v rámci hlavní fáze Evropské ligy přispěli do českého koeficientu. Ještě v 85. minutě sice Západočeši prohrávali 1:3, v závěru se jim ale dvěma slepenými brankami, o které se postupně postarali Adu a Jemelka, podařilo duel zremizovat na konečných 3:3 a připsat si tak za tento zápas bod.
SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

Více souvisejících

Evropská liga (fotbal) UEFA AC Sparta Praha Glasgow Rangers Fotbal

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 53 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy