V derby ostrovních rivalů gól nepadl. Švédové díky penaltě vyhráli duel se Slováky

Kromě duelu českých fotbalistů s Chorvatskem se v rámci skupiny D v pátek odehrál i očekávaný duel dvou ostrovních rivalů Anglie vs. Skotsko a to v londýnském Wembley. Jednalo se o první jejich vzájemný zápas na Euru od roku 1996 a pro Ostrovany to tak byl pochopitelně svátek. Jenomže nakonec museli být fanoušci obou týmů zklamaní, neboť ani jeden z tabórů si gól nezakřičel a oba soupeři se tak rozešli s bodem po bezbrankové remíze. Právě tent výsledek tak znamená, že Čechům v úterý může stačit i remíza s Anglií, aby postoupili do osmifinále z prvního místa. Ještě odpoledne se tentokráte v rámci skupiny E střetli Švédové se Slováky. I tento duel byl po většinu času vyrovnaný a to až do 77. minuty, kdy se z penalty trefil Forsberg a Seveřané tak po předchozí bezbrankové remíze se Španěly přidali na své konto tři body za první výhru na tomto Euru.

Večerní duel v "české" skupině D mezi Anglií a Skotskem v londýnském Wembley začali lépe herně poněkud překvapivě hostující Skotové. Jako první se do zakončení dostal Adams, ovšem jeho střelu stihl zablokovat Stones. Právě tento anglický stoper pak mohl po dvanácti minutách hry sám otevřít skóre na druhé straně, kdyby ale po rohovém kopu nehlavičkoval pouze do tyče. Krátce na to pak jen těsně vedle minul skotskou branku Mount, stejně jako pak Kane hlavou.

Po uběhnutí první půhodiny se vyznamenal výtečným zákrokem anglický brankář Pickford a to proti O'Donnellově rána z voleje. Angličané toho opravbdu mnoho směrem dopředu v prvním dějství neukázali, což tak bylo ohodnoceno pískotem anglických diváků na tribunách po ukončení této části hry.

Nijak jinak tomu nebylo zvlášt ani po přestávce. Navíc druhý poločas byl ještě nudnější v tom ohledu, že příležitostí bylo méně. Jednu měl hned po návratu hráčů ze šaten Mount, jenž tvrdě vystřelil, ovšem svým zákrokem vyniknul skotský gólman Mashall.

Po většinu času ale byla k vidění marná anglická snaha překonat pevný defenzivní skotský blok, za zmínku tak stojí snad pouze skotská příležitost, po které Angličany zachránil nikoli gólman Pickford, ale obránce James a také k ničemu nevedoucí snaha Angličanů vykoledovat si penaltu po pádu Sterlinga. Duel tak tedy skončil 0:0.

Švédsko blízko k prvnímu postupu ze skupiny na Euru od roku 2004

Odpolední duel skupiny E mezi Švédskem a Slovenskem nabídl od úvodních minut opatrnou hru z obou stran. Tak opatrnou, že toho prvních pětačtyřicet minut skutečně mnoho nenabídlo. V závěru první půle se sice naši východní sousedé snažili o jakýsi tlak, ale ani tehdy to k žádnému úspěchu nevedlo.

Druhý poločas už přeci jenom hned několik zajímavých momentů přinesl. Jako první mohli jít do vedení Slováci, když pět minut po přestávce zakončoval Duda, jenomže ten tehdy přestřelil. Ještě před uplynutím hodiny hry se v další slovenské šanci pro změnu objevil exsparťan Kucka, jenž tak hlavičkoval po předešlém Hamšíkově centru, ale ani tentokrát se Slovákům nepodařilo gólmana Olsena překonat. Případný gól by ale stejně neplatil, neboť Kucka stál v ofsajdové pozici.

Tyto momenty jakoby Švédy nakopli konečně k větší aktiviitě a za chvíli tak pro změnu na druhé straně hlavičkoval Augustinsson, proti tomuto zakončení se zaskvě brankář Dúbravka. Následně dělal několikrát neplechu slovenské obraně švédský talent Isak, přičemž nejprve musel jeho ránu zblokovat Škriniar, poté se zase musel činit Dúbravka.

Gólman Newcastlu se stal ústřední postavou čtvrthodiny před závěrečným hvizdem poté, co Isak tehdy přihrál na unikajícího Quaisona, kterého právě Dúbravka následně fauloval. Sudímu nezbývalo nic jiného než odpískání penalty pro Švédy, ke které se následně postavil Forsberg. Ten ji proměnil a vstřelil tak jediný gól utkání.

Ke změně skóre pak nepřispěl ani závěrečný závěr Slováků před švédskou brankou po jejich rohovém kopu a tak tedy jsou po tomto zápase Švédové blízko k prvnímu postupu ze skupiny na Euru od roku 2004.

Mistrovství Evropy ve fotbale 2020 - konečné výsledky (18.6.2021):

SKUPINA D:

Anglie - Skotsko 0:0

SKUPINA E:

Švédsko - Slovensko 1:0 (0:0)Branka: 77. Forsberg (z pen.)

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 

Více souvisejících

fotbal ME Fotbal

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů

Napětí na Blízkém východě eskaluje a mezinárodní společenství se obává ekonomických důsledků. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová varovala, že americké útoky na Írán a následná íránská hrozba uzavření strategického průlivu Hormuz by mohly vážně poškodit globální hospodářský růst.

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

včera

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

včera

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

včera

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

včera

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

včera

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

včera

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy