Po jednání vlády byl v úterý zveřejněn pětifázový scénář postupného uvolňování vládních opatření, jež byly zavedeny kvůli tomu, aby se nešířil koronavirus. Z tohoto vládního scénáře vyplývá, že sportovní akce s maximálním počtem 50 zúčastněných osob budou moct začít nejdříve 8. června, což, jak uvedl sám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se týká i profesionálních fotbalových soutěží, které se ale budou muset do konce tétos sezóny obejít bez diváků. Fotbalová liga by ale nejraději začala ještě o něco dříve než 8. června. Národní sportovní agentura v čele s Milanem Hniličkou tak právě možný dřívější start soutěže projedná s vládou.
Je to právě Národní sportovní agentura (NSA), která nově přebírá postupně od ministerstva školství agendu státní politiky ve sportu a proto tak zrovna ona bude s vládou řešit situaci ve fotbale. Mimochodem, o budoucnosti českých fotbalových soutěží v těchto dnech NSA jednala s jejich zřizovatelem Ligovou fotbalovou asociací, konkrétně s jejím šéfem Dušanem Svobodou. "Určitě o tom budeme s vládou jednat. V současné době probíhají diskuse s předsedou LFA Dušanem Svobodu. Máme signály, že některé evropské ligy by měly začít v řádu týdnů bez diváků, takže si dokážu představit podobný model i v České republice. Vše ale bude záležet na aktuální bezpečnostní situaci," řekl mluvčí agentury Jakub Večerka.
Připomeňme, že tuzermské dvě nejvyšší profesionální fotbalové soutěže jsou pozastaveny již od poloviny března, kdy váda sáhla k opatřením proti šíření koronaviru. Od příštího pondělí už ale mohou začít profesionální fotbalisté začít s trénováním, i když ve skupinách za dodržení hygienických opatření a dvoumetrových rozestupů. Zápasy by se ale měly hrát, jak už bylo výše řečeno, nejdříve až 8. června. Pokud se nerozhodne o dřívějším restartu soutěží, budou tak fotbalisté trénovat sedm týdnů.
"Myslel jsem si, že by se mohlo začít hrát kolem 15. května, to jsem viděl jako reálné, že by to mohlo jít (dohrát). Někdo mi říkal, že hraniční je začít 30. května. Samozřejmě se to může změnit, kéž by to rychle ustupovalo a mohlo se hrát dřív. Ale 8. června je hraniční. Nesmí se nic stát, pokud by nějaký mančaft šel do karantény, což se snad nestane, tak se to stejně nemůže dohrát," nastiňuje kouč Jablonce Petr Rada černé scénáře.
Dohrát tuzemské soutěže by šlo i tehdy, pokud by se začaly hrát i 8. června, ovšem nestihly by se do konce června, jak usiloval z počátku šéf LFA Dušan Svoboda. Nic by se ale nstalo, kdyby se souotěže dohrály až v červenci, neboť jak Evropská fotbalová unie UEFA, tak Mezinárodní fotbalová federace FIFA jsou pro prodloužení sezóny 2019/20 až do července, neboť srpen by pak byl určen pouze předkolům evropských fotbalových pohárů.
Přestože vláda ustanovila, že by se mohly sportovní akce konat maximálně s 50 zúčastněnými osobami, fotbal by v tomto ohledu mohl dostat výjimku, neboť v takovém případě by se žádný zápas konat nemohl. "Pokud vše půjde dobře, tak si myslím, že je reálné, aby se od 8. června mohly začít zápasy bez diváků hrát. Budeme mít nějakou toleranci určitého počtu osob v rámci těchto akcí, jsou tam samozřejmě trenéři a další," sdělil ministr Vojtěch.
Dodejme, že česká nejvyšší fotbalová soutěž se přerušila v době, kdy vede ligu Slavia osm bodů před druhou Plzní. K tomu, aby se liga dohrála, je zapotřebí odehrát nejen posledních šest kol základní části,, ale ještě následnou nadstavbu a baráž.
Související
Turbulence v české fotbalové lize. Po víkendu přišly změny na lavičkách Pardubic a Slovácka
Škatulata se ve fotbalové lize hýbou hned po konci sezóny. Kováč míří do Liberce, Saňák do Pardubic
Fotbalová 1. liga ČR , Národní sportovní agentura , Milan Hnilička , Fotbal
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 11 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková