Předseda Evropské fotbalové unie UEFA Aleksander Čeferin se po videokonferenci s představiteli hned 12 zemí, ve kterých by se mělo podle původních plánů fotbalové Euro uskutečnit, nechal slyšet, že právě ve 12 zemích by se měl skutečně mezi 11. červnem a 11. červencem odehrát tento fotbalový svátek. Ten už se měl, jak známo, konat loni v létě a oslavit se tak tímto způsobem mělo 60. výročí vzniku UEFA. Nakonec se tak tedy stane o rok později. Přesto se ale v kuloárech začíná mluvit o zúžení pořadatelských zemích kvůli koronavirové pandemii, přičemž záložní plán počítá pouze se čtyřmi pořadatelskými zeměmi.
Glasgow, Dublin, Bilbao, Amsterdam, Kodaň, Mnichov, Řím, Petrohrad, Budapešť, Londýn, Baku a Bukurešť. To jsou města, ve kterých by se měly hrát zápasy mistrovství Evropy 2021, kterého se zúčastní i česká reprezentace, jež se nachází ve skupině s Anglií, Chorvatskem a Skotskem. Především Baku a Bukurešť pak daly najevo, že by byly neradi, kdyby se šampionát měl uskutečnit bez diváků, ale co by se dalo dělat.
S variantou bez diváků samozřejmě samotná UEFA počítá, chce počkat do dubna a podle toho, jak právě tehdy bude pandemická situace v celém světě vypadat. A jak mnoho lidí bude proočkovaných. Mluví však o velmi malé pravděpodobnosti, že by se snad na stadiony v létě diváci podívali.
A to i přesto, že z celové sady tří milionů vstupenek byla dosud prodána více než polovina. Ovšem do 26. ledna měli fanoušci zakoupené lístky vrátit, UEA ale zatím neví, kolik lidí tak učinilo. Stejně tak pochopitelně neví, jak bude hygienická a epidemiologická situace v Evropě v červnu a v červenci vypadat a kolik lidí dostane povolení od svých vlád na fotbalový svátek vycestovat.
Jak však uvádí novináři z The Times, ze sídla UEFA v Nyonu unikly informace o tom, že by mohly existovat výjimky, se kterými by se v případě takových omezení mohlo počítat. Například by jedna z nich spočívala v tom, že na každý daný stadion by mohl určitý počet domácích diváků, takže třeba do londýnského Wembley, kde by své zápasy hrála i Česká republika, by mohl dvacet až třicet procent z celkové kapacity. Další výjimky by se pak mohly týkat fanoušků účastnických mužstev, kterým by je mohly udělit jejich národní vlády.
Počítá se prý s tím, že by se fanoušci na zápasy základních skupin, osmifinále a čtvrtfinále nedostali, na semifinále a finále by se jich mohlo dostat dva a ž tři tisíce z nich. A to s tím, že by se tito fanoušci přesunuli leteckým mostem do Londýna hned v den daných zápasů a po jejich konci by zase zamířili hned na letiště a vrátili by se zpátky do svých zemích.
Není tak proto divu, že UEFA začíná uvažovat o restartu prodeje vstupenek, přičemž by majitelé prodaných vstupenek tyto vstupenky vrátily a opět by si je koupily až tehdy, kdy bude jasné, kolik fanoušků se na mistrovství nakonec dostane.
Dvanáct pořadatelských zemí zúžit na čtyři? Záložní varianta v případě zhoršení epidemiologické situace
Během tohoto týdne se sám šéf UEFA Aleksander Čeferin nechal slyšet o tom, že UEFA stále počítá s původním plánem fotbalového Eura. „EURO je stěžejní soutěží pro všechny evropské reprezentační týmy a zásadním zdrojem financí pro rozvoj fotbalu. UEFA se proto zavázala uspořádat EURO 2020 ve všech dvanácti městech, jak bylo původně plánováno." řekl konkrétně.
Logicky by byl rád, aby se tak stalo. Už jen proto, kolik peněz pořadatelská města dosud investovala do potřebné infrastruktury. Pokud by se totiž pořadatelství města zřekla, nemohly by počítat s finančním odškodněním ze strany UEFA. V případě, že by nepřišla města o pořadatelství svou vinou, ae vinou UEFA, finančního odškodnění se budou jistě dožadovat a to klidně i prostřednictvím soudu.
I proto bylo tak všem 12 městům předloženo několik možných scénářů, ke kterým by se měla tato města vyjádřit do začátku dubna. „Musíme jim, stejně jako vládám jejich zemí, poskytnout co nejvíc času, abychom si vytvořili přesný obraz toho, co bude možné v červnu a červenci," vysvětlil Čeferin.
Pokud by došlo přeci jenom ke zúžení pořadatelských zemí, UEFA podle zákulisních informací nepočítá, že by se letošní Euro mělo uskutečnit jen v jedné zemi, nebo jen v jednom městě. Tedy podobným způsobem, jakým se odehrál v loňské sezóně závěrečný turnaj Ligy mistrů. Mluví se i v tomto případě o více zemích, konkrétně o následujících čtyřech: o Anglii, Německu, Portugalsku a Rusku.
Mluvčí české fotbalové reprezentace Petr Šedivý však uvedl, že v současnosti se český tým připravuje na to, že se šampionát odehraje v původně plánovaných 12 zemích. "Chystáme se dál na původní variantu s dvanácti měst. Pokud by UEFA formát turnaje jakkoliv změnila, zareagovali bychom na to, ale nyní přípravy neměníme."
Související
Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže
Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci
fotbal ME , UEFA , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Fotbal
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Čekejme to nejhorší. V pohotovosti je sto tisíc hasičů
před 1 hodinou
Zemřel Chad McQueen, syn legendárního hollywoodského herce
před 1 hodinou
Musk označil australskou vládu za fašisty
před 1 hodinou
NATO už je součástí války, tvrdí Putinův muž. Podle něj řídí ukrajinskou armádu
před 2 hodinami
Meteorologové opět rozšířili výstrahu. Povodně už hrozí téměř v celé ČR, sledujte radar
před 3 hodinami
Situace je horší, než se čekalo. Jižní Čechy se připravují na katastrofu
před 3 hodinami
Volby v USA: Trump odmítl další debatu s Harrisovou
před 4 hodinami
Harrisová předběhla Trumpa. Po první předvolební debatě vede o pět procent
před 4 hodinami
Meteorolog vysvětlil, proč Evropu zasáhlo extrémní počasí
Aktualizováno před 5 hodinami
Česko se probouzí do deštivého počasí. Hladiny řek stoupají
před 5 hodinami
Policie uzavřela D1 před Brnem. Havarovala nákladní souprava
před 6 hodinami
KLDR poprvé zveřejnila fotografie zařízení na výrobu materiálu pro jaderné zbraně
před 6 hodinami
Počasí den poté: Meteorologové řekli, jak bude po konci platnosti výstrahy
před 7 hodinami
Putin varuje: Západ riskuje válku, pokud podpoří útoky Ukrajiny na ruský týl
včera
Covid uzavřel Čínu před světem. Peking se teď snaží oživit turismus, několik zemí má výhodu
včera
Mbappé se po odchodu do Realu Madrid pře s PSG o 55 milionů eur
včera
PŘEHLED: Kde hrozí velká voda? K nejohroženějším místům patří i některá města
včera
Ukrajinci mají ve svém arzenálu novou věc. Jde o psy a roboty v jednom
včera
Platy státních zaměstnanců mohou čekat změny. Stanjura řekl, co by upravil
včera
"Mám ruce potřísněné krví": Ruští vojáci ve fatálním stavu prchají před válkou na Ukrajině
Ivanův příběh je odrazem hluboké lidské touhy po svobodě a ochoty vzdát se snu, aby se vyhnul válce. Muž z Petrohradu si splnil svůj sen stát se lékařem, když promoval na vojenské lékařské akademii. Pak ale vypukla totální invaze na Ukrajinu, ocitl se tak před povinnou vojenskou službou a hrozbou nasazení na frontu. Nechtěl se války účastnit, a tak se rozhodl opustit Rusko a uprchnout ze země, aby se vyhnul nasazení v konfliktu. Ta tyto příběhy upozornil nezávislý deník The Moscow Times.
Zdroj: Radek Novotný