Změní se formát letošního fotbalového Eura? Místo 12 zemí by se mohlo hrát jen ve čtyřech

Předseda Evropské fotbalové unie UEFA Aleksander Čeferin se po videokonferenci s představiteli hned 12 zemí, ve kterých by se mělo podle původních plánů fotbalové Euro uskutečnit, nechal slyšet, že právě ve 12 zemích by se měl skutečně mezi 11. červnem a 11. červencem odehrát tento fotbalový svátek. Ten už se měl, jak známo, konat loni v létě a oslavit se tak tímto způsobem mělo 60. výročí vzniku UEFA. Nakonec se tak tedy stane o rok později. Přesto se ale v kuloárech začíná mluvit o zúžení pořadatelských zemích kvůli koronavirové pandemii, přičemž záložní plán počítá pouze se čtyřmi pořadatelskými zeměmi.

Glasgow, Dublin, Bilbao, Amsterdam, Kodaň, Mnichov, Řím, Petrohrad, Budapešť, Londýn, Baku a Bukurešť. To jsou města, ve kterých by se měly hrát zápasy mistrovství Evropy 2021, kterého se zúčastní i česká reprezentace, jež se nachází ve skupině s Anglií, Chorvatskem a Skotskem. Především Baku a Bukurešť pak daly najevo, že by byly neradi, kdyby se šampionát měl uskutečnit bez diváků, ale co by se dalo dělat.

S variantou bez diváků samozřejmě samotná UEFA počítá, chce počkat do dubna a podle toho, jak právě tehdy bude pandemická situace v celém světě vypadat. A jak mnoho lidí bude proočkovaných. Mluví však o velmi malé pravděpodobnosti, že by se snad na stadiony v létě diváci podívali.

A to i přesto, že z celové sady tří milionů vstupenek byla dosud prodána více než polovina. Ovšem do 26. ledna měli fanoušci zakoupené lístky vrátit, UEA ale zatím neví, kolik lidí tak učinilo. Stejně tak pochopitelně neví, jak bude hygienická a epidemiologická situace v Evropě v červnu a v červenci vypadat a kolik lidí dostane povolení od svých vlád na fotbalový svátek vycestovat.

Jak však uvádí novináři z The Times, ze sídla UEFA v Nyonu unikly informace o tom, že by mohly existovat výjimky, se kterými by se v případě takových omezení mohlo počítat. Například by jedna z nich spočívala v tom, že na každý daný stadion by mohl určitý počet domácích diváků, takže třeba do londýnského Wembley, kde by své zápasy hrála i Česká republika, by mohl dvacet až třicet procent z celkové kapacity. Další výjimky by se pak mohly týkat fanoušků účastnických mužstev, kterým by je mohly udělit jejich národní vlády.

Počítá se prý s tím, že by se fanoušci na zápasy základních skupin, osmifinále a čtvrtfinále nedostali, na semifinále a finále by se jich mohlo dostat dva a ž tři tisíce z nich. A to s tím, že by se tito fanoušci přesunuli leteckým mostem do Londýna hned v den daných zápasů a po jejich konci by zase zamířili hned na letiště a vrátili by se zpátky do svých zemích.

Není tak proto divu, že UEFA začíná uvažovat o restartu prodeje vstupenek, přičemž by majitelé prodaných vstupenek tyto vstupenky vrátily a opět by si je koupily až tehdy, kdy bude jasné, kolik fanoušků se na mistrovství nakonec dostane.

Dvanáct pořadatelských zemí zúžit na čtyři? Záložní varianta v případě zhoršení epidemiologické situace

Během tohoto týdne se sám šéf UEFA Aleksander Čeferin nechal slyšet o tom, že UEFA stále počítá s původním plánem fotbalového Eura. „EURO je stěžejní soutěží pro všechny evropské reprezentační týmy a zásadním zdrojem financí pro rozvoj fotbalu. UEFA se proto zavázala uspořádat EURO 2020 ve všech dvanácti městech, jak bylo původně plánováno." řekl konkrétně.

Logicky by byl rád, aby se tak stalo. Už jen proto, kolik peněz pořadatelská města dosud investovala do potřebné infrastruktury. Pokud by se totiž pořadatelství města zřekla, nemohly by počítat s finančním odškodněním ze strany UEFA. V případě, že by nepřišla města o pořadatelství svou vinou, ae vinou UEFA, finančního odškodnění se budou jistě dožadovat a to klidně i prostřednictvím soudu.

I proto bylo tak všem 12 městům předloženo několik možných scénářů, ke kterým by se měla tato města vyjádřit do začátku dubna. „Musíme jim, stejně jako vládám jejich zemí, poskytnout co nejvíc času, abychom si vytvořili přesný obraz toho, co bude možné v červnu a červenci," vysvětlil Čeferin.

Pokud by došlo přeci jenom ke zúžení pořadatelských zemí, UEFA podle zákulisních informací nepočítá, že by se letošní Euro mělo uskutečnit jen v jedné zemi, nebo jen v jednom městě. Tedy podobným způsobem, jakým se odehrál v loňské sezóně závěrečný turnaj Ligy mistrů. Mluví se i v tomto případě o více zemích, konkrétně o následujících čtyřech: o Anglii, Německu, Portugalsku a Rusku.

Mluvčí české fotbalové reprezentace Petr Šedivý však uvedl, že v současnosti se český tým připravuje na to, že se šampionát odehraje v původně plánovaných 12 zemích. "Chystáme se dál na původní variantu s dvanácti měst. Pokud by UEFA formát turnaje jakkoliv změnila, zareagovali bychom na to, ale nyní přípravy neměníme."

Související

Jaroslav Šilhavý

Kouč fotbalové reprezentace Šilhavý krátce po postupu na Euro oznámil svou rezignaci

Kvalifikace na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 je minulostí. Z českého pohledu nakonec skončila úspěšně, když v pondělí večer Češi v Olomouci porazili 3:0 Moldavsko a díky tomu tak postoupili na Euro. Většina kvalifikace byla ale z českého pohledu hrána pod velkým tlakem, vzhledem k nevýrazným výkonům národního týmu, podivnostem kolem nenominace Antonína Baráka a v neposlední řadě vzhledem k opilecké aféře Vladimíra Coufala, Jakuba Brabce a Jana Kuchty. Už měsíc se řešila budoucnost kouče Jaroslava Šilhavého, nakonec tuto otázku dal překvapivě on sám. Hned po zápase s Moldavskem oznámil svoji rezignaci. 
Ilustrační foto

Češi v zápase o všechno porazili Moldavsko 3:0 a na Euru opět nebudou chybět. Šilhavý a spol. už ale ano

Poosmé v řadě si zahrají čeští fotbalisté na mistrovství Evropy a to i navzdory všem strastem, které skončivší kvalifikace na závěrečný turnaj v Německu českému týmu přinesla. Rozhodla o tom až pondělní závěrečná domácí výhra nad Moldavskem 3:0. Přestože i tentokrát byl začátek zápasu z české strany opatrný, podařilo se tentokrát svěřencům kouče Jaroslava Šilhavého vstřelit vcelku rychle vedoucí gól, o který se postaral Douděra. 

Více souvisejících

fotbal ME UEFA Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Fotbal

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí úřaduje. Platí výstraha pro značnou část Česka

Na Česko se už v pátek začal z oblohy opět sypat sníh, do neděle mají místy spadnout desítky centimetrů nového sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto varuje před jevy, které mohou dělat problémy zejména v silniční dopravě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy