Toronto - Posledními zápasy v Air Canada Center skončila základní část Světového poháru, ve kterém se hrál jeden prestižní a jeden důležitý zápas.
Ani jeden tým už neměl šanci na postup, šlo tedy spíš o to, kdo ve skupině A obsadí nepříjemné poslední místo. Zápas se proto odvíjel v poněkud uvolněnějším duchu, ve kterém došlo i na takové kuriozity, jako vyloučení brankáře Mrázka, a to hned dvakrát. Bohužel druhý trest Američané po 50 vteřinách dokázali využít, ovšem znamenalo to pouze vyrovnání, protože už předtím při signalizované výhodě Milan Michálek dokázal vstřelit první branku utkání.
V druhé třetině pokračoval stejný obraz hry, čeští hráči zase začali o něco lépe a Birner ve 24. minutě nedokázal překonat Bishopa, neuspěl ani Hemský s dorážkou. A tak českým hráčům museli pomoci Američané, jmenovitě Suter, který si před dotírajícím M. Michálkem zasunul puk do vlastní branky. Američané mohli opět bleskově vyrovnat, ale v přesilovce při vyloučení Hemského skončila Carlsonova několikrát tečovaná rána na Mrázkově pravé tyči a odskákala do pole. Až po sedmi minutách předvedli Američané pohlednou akci, kdy si Byfuglien potáhl puk po levé straně hřiště a křížnou přihrávkou našel nekrytého Abdelkadera, který z voleje dostal puk za Mrázkova záda.
Jenže tým v červených dresech předvedl vynikající závěr třetiny. Nejdřív vybojoval důrazný Voráček puk a Šustr spíše překvapivou střelou zaskočil Bishopa. Američané se pokusili opět o rychlé vyrovnání, ale Čechům se povedl kontr a M. Michálek střelou pod břevno poprvé dostal svůj tým do dvoubrankového vedení.
Trenér Tortorella do třetí části utkání poslal brankáře Schneidera a jako jediný na turnaji vystřídal všechny tři gólmany. Americký tlak v druhé minutě oslabil Parise, ale jeho vyloučení se ukázalo být spíš výhodou pro soupeře českých hráčů - po Dubinského nahrávce ujel Wheeler a jeho přihrávku před branku proměnil Voráčkem nedůsledně bráněný kapitán Američanů.
S přibývajícím časem se Američané dostávali do stále většího tlaku, po několik minut nedovolili Čechům opustit jeho obranné území. Navzdory převaze však nedokázali nebezpečně vystřelit, spíš drželi soupeře pod tlakem díky kombinaci, která ale nikam nevedla. Do konce zápasu chyběly dvě minuty a 11 vteřin, když byl vyloučen Hanzal, čímž poskytl Američanům asi poslední šanci na vyrovnání. Minutu a čtvrt hráli Američané bez brankáře, 25 vteřin před koncem se puk blížil do prázdné americké branky, ale skončil deset centimetrů vedle pravé tyče.
Poslední šanci měli Američané asi tři vteřiny před koncem po střele tečované Kesslerem, po skončení zápasu si ještě podali své navštívenky Byfuglein a Jordán, ale na výsledku už to nic nezměnilo. Český výběr si vítězstvím zajistil celkově šesté místo, USA skončily o místo za ním. Jako první hvězda utkání byl vyhlášen Milan Michálek, ačkoliv mu byl chybně přiznán i vlastní Suterův gól.
Česká republika - USA 4:3 (1:1, 1:3,0:1)
Branky: 12:44 Z. Michálek (Palát, Hanzal), 26:03 vlastní Suter, 36:50 Šustr (Voráček), 37:29 M. Michálek - 14:38 Pavelski (Parise, Kane), 34:13 Abdelkader (Byfuglien, Suter), 42:23 McDonagh (Wheeler, Dubinsky)
Vyloučení: 4:2, využití 0:1Rozhodčí: Dwyer (CDN), Lee (USA) - Cormier, Miller (oba CDN)
Česká republika: Mrázek - Nakládal, Šustr - Kempný, Polák - Jordán, Z. Michálek - Kundrátek - Palát, Plekanec, Pastrňák - M. Michálek, Hanzal, Voráček - Frolík, Sobotka, Hemský - Birner, Jaškin. Trenér: Josef Jandač
USA: Bishop (40. Schneider) - Johnson, Byfuglien - McDonagh, Niskanen - Suter, Carlson - Pacioretty, Kesler, Wheeler - van Riemsdyk, Stepan, Kane - Parise, Pavelski, Oshie - Abdelkader, Dubinsky, Palmieri. Trenér: John Tortorella
Rusko si poradilo s Finy a postupuje
Finskému výběru už o nic nešlo, pokud nepočítáme prestiž, ruská sborná potřebovala nutně vyhrát v základní době, protože pouze takové vítězství by jí zajistilo postup do semifinále. V hale Air Canada Center se museli obejít bez zkušeného Pavla Dacjuka, ale nezdálo se, že by jeho absence nějak byla znát. Finové se sice dostali do první velké šance, kdy nahození Aha překvapený Bobrovskij musel lapačkou zachytit těsně před brankovou čarou. Finové také řádně potrápili své soupeře v závěru první třetiny při vyloučení Ovečkina, ale jejich snaha vypracovat stoprocentní šanci nevedla ke skórování.
V čase 23:42 vystihli Finové zaváhání v rozehrávce a Granlund v pokleku ranou z voleje trefil levou Bobrovského tyč. A už ošuntělé nedáš-dostaneš platilo i tentokrát: po 19 vteřinách si udělal Ovečkin místo ve finské obraně a naservíroval puk Tarasenkovi přímo před prázdnou branku. A než se stačili Seveřané vzpamatovat, Tělegin si obkroužil Raskovu branku a zasunul puk k pravé tyči. Granlund v polovíně zápasu mohl alespoň snížit, ale sám před Bobrovským zaváhal a ruského brankáře neprostřelil.
Také Rusové zazvonili o konstrukci branky, Kučerov vyslal ránu na Raska, odražený puk poslal Kuněcov do pravé tyče. Když pak hned po začátku třetí třetiny neuspěl osamocený Koivu před Bobrovským, chopil se puku Malkin a švihem překvapil Raska u jeho bližší tyče. Finové pak víceméně rezignovali, postupně klesalo jejich odhodlání alespoň vstřelit čestný úspěch.
Rusko - Finsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 23:42 Tarasenko (Ovečkin), 25:01 Tělegin (Šipačov), 43:39 Malkin
Vyloučení: 3:2, bez využitíRozhodčí: Furlatt, McCauley - Murray (všichni CDN), Heyer (USA)Diváci: 12 098
Rusko: Bobrovskij - Zajcev, Orlov - Jemelin, Markov - Marčenko, Kulikov - Tarasenko, Kuzněcov, Ovečkin - Kuljomin, Malkin, Panarin - Kučerov, Šipačov, Namestnikov - Dadonov, Anisimov, Tělegin. Trenér: Oleg Znarok
Finsko: Rask - Ristolainen, Lepistö - Vatanen, Määttä - Pokka, Jokipakka - Aho, Barkov, Laine - Teräväinen, Koivu, Granlund - Komarov, Filippula, Jokinen - Donskoi, Lehterä, Korpikoski. Trenér: Lauri Marjamäki.
Semifinálové dvojice tedy budou tvořit Kanada a Rusko, Švédové v druhém duelu nastoupí proti výběru Evropy.
Související
Zlatý Krpálek i nepovedené EURO. TOP 5 sportovních akcí roku 2016
Světový pohár 2016: Kanada dál vládne světovému hokeji, měla ale namále
Světový pohár 2016 , hokej , Kanada
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák