Všichni z Ottawy se z COVID-19 uzdravili, vedení NHL mezitím připustilo nedohrání základní části

Podle trenéra hokejového týmu Ottawa Senators D.J Smithe jsou všichni členové tohoto účastníka kanadsko-americké NHL, jež byli původně nakaženi nemocí COVID-19, už jsou uzdraveni. Konkrétně těchto členů bylo celkem šest, z toho pět nejmenovaných hráčů a jeden zaměstnanec klubu. Mezitím šéf zámořské hokejové soutěže Gary Bettman poprvé připustil, že by se během této sezóny nedohrála základní část NHL a šlo by se tak rovnou na play-off. Ne všem hokejistům se ale tato varianta nelíbí.

Nákaza nemoci COVID-19 se u hráčů Ottawy objevila poté, co krátce před přerušením sezóny hrál klub sérii tří zápasů v Kalifornii. Jak říká kouč Smith, právě nákaza u hráčů přispěla k tomu, aby jeho tým bral pandemii koronaviru vážně.

"Dobré je, že nikdo z nich neměl žádné strašlivé symptomy, jaké vidíme v televizi u lidí, kteří opravdu trpí. Někteří kluci se necítili dobře, ale díky tomu, že to jsou sportovci, to překonali a už to mají za sebou," řekl Smith a pokračoval: "Jsem moc rád, že všem z našeho klubu se nyní daří dobře, ale nebylo to příjemné období. Ano, trefilo nás to, na druhou stranu to však podle všeho hodně z nás zachránilo, protože když jsme takhle brzy viděli následky zblízka, získali jsme díky tomu trochu náskok."

Uzdravení šesti lidí z hokejové Ottawy ale neznamená definitivní vymizení nemoce z NHL. Nemocí trpí i tři hráči Colorada, jež hráli 8. března v San José a tím pádem tak obývali tehdy stejnou šatnu jako před tím i Ottawa.

V NHL v těchto dnech už mělo probíhat play-off. Nakonec může soutěž pokračovat rovnou boji o Stanley Cup

Šéf kanadsko-americké NHL Gary Battman mezitím v těchto dnech poprvé připouští, že by se základní část této sezóny nemusela vůbec dohrát a po návratu na kluziště by se tak mohlo rovnou začít bojovat v play-off o Stanleyův pohár. Upozorňuje však zároveň, že je to jedna z mnoha variant, které jsou nyní na stole. "Zkoumáme všechny možnosti a žádnou z nich nelze v tuto chvíli vyloučit," řekl Battman a pokračoval: "Nejlepší a nejjednodušší by samozřejmě bylo, pokud bychom došli do bodu, kdy bude možné dokončit celou základní část a pak jít do play-off, jak jsme normálně zvyklí. Vnímáme ale, že to se může nakonec ukázat jako nemožné. I proto se zabýváme všemi alternativami."

Podle Battmana je ale v současnosti nadále zbytečné předbíhat událostem. Teprve až za dva týdny bude totiž podle něj jasné, kdy a jestli vůbec se dohraje sezóna NHL 2019/20. Následně také bude jasnější, jak moc budou pandemií koronaviru poškozeno všech 31 klubů nejslavnější hokejové ligy světa. Připomeňme, že nakažených nemocí COVID-19 je ve Spojených státech amerických už přes 400 000 lidí.

Nebýt této pandemie, bylo by už v těchto dnech po základní části, která měla podle původního plánu skončit 4. dubna a 8. dubna tak mělo začít play-off. K tomu, aby všechny týmy měly odehrány celkem 82 zápasů, zbývá odehrát celkem 189 utkání. Aktuálně ale mají všichni hráči NHL nařízenou karanténu až do 15. dubna a očekává se, že v ní budou ještě déle.

Vedle dalších variant leží u Battmana na stole i ta, že by se zbývající zápasy odehrály na neutrálních stadionech v tom případě, pokud by nebylo dovoleno všem mužstvům vrátit se do svých arén. Nyní to vypadá, že by play-off NHL mělo začít na přelomu června a července a protáhnout by se tak mělo až do srpa potažmo do září, tedy do období, ve kterém normálně začínají už přípravné kempy na novou sezónu. "Absolutní prioritou zůstává zdraví. Pokud se NHL znovu rozběhne, musíme si být jistí, že tím nijak neohrozíme hráče a budou moci naskočit na led připravení na ostré zápasy. Zároveň chceme být připravení i my, až dostaneme povolení, abychom v sezoně pokračovali. Klíčový bude zdravotní stav v obou zemích, tedy v USA a Kanadě," řekl Battman.

Na zmiňované Battmanovy varianty už reagovali někteří hráči NHL. Třeba obránce Bostonu Torey Krul věří, že zvítězí trpělivost. "Všichni chceme zase hrát a vrátit se na led. Pokud ta příležitost přijde, je třeba k tomu hlavně přistoupit bezpečně a chytře. Nikdo se nechce dostat do situace, aby musel být s mnoha lidmi na jednom místě a tím se nám to tady rozjelo naplno znovu," řekl Krul.

Pro některé, zvláště pak pro ty, které jsou namočeni v pásmu nepostupujících do play-off, by byla varianta pokračovat rovnou play-off neférovou. Třeba gólman Floridy Sergej Bobrovskij. Právě jeho Florida ztrácí k postupu do play-iff tři body, přičemž druhý držitel divoké karty ve Východní konferenci Columbus má na svém kontě odehraných duelů o zápas víc. "Zbývá ještě hodně zápasů a my jsme ve hře o postup, máme šanci v play-off být. Sezona má zkrátka 82 zápasů a po nich přichází play-off. Nelze to teď utnout a naskočit rovnou do play-off," řekl.

Související

Tomáš Hertl, autor: Facebookový profil hráče

Hertl o posledním přestupovém dni přestoupil k obhájcům Stanley Cupu. Nové angažmá mají další tři Češi

Během posledního přestupového dne v rámci kanadsko-americké NHL se uskutečnilo hned několik transferů, přičemž hned čtyři se týkají českých hokejistů. Jeden z nich je pak obzvlášť bombový. Tomáš Hertl mění dres San Jose za ten týmu z Las Vegas. Tuto sezónu tak tedy bude dohrávat za obhájce Stanley Cupu. San Jose opustil i Radim Šimek, míří do Detroitu. Neznamená to však, že v týmu Žraloků nebude český legionář. V tamním brankovišti bude nově k vidění Vítek Vaněček, jenž doposud působil v New Jersey. Jakub Zbořil pak odešel z Bostonu do Columbusu.

Více souvisejících

NHL Ottawa Senators Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy