CAS: Ruští atleti se na olympiádě v Riu nepředstaví

Laussane - Padl první velmi očekávaný trest pro ruské sportovce v kauze státem krytého dopingu v Rusku. Ve čtvrtek totiž rozhodla Mezinárodní sportovní arbitráž CAS o zákazu startu ruských atletů na nadcházejících Letních olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiro. Právě na tento verdikt čekal Mezinárodní olympijský výbor (MOV), jenž by měl do konce tohoto týdne rozhodnout o tom, zda se vůbec nějaký ruský sportovec na letošní olympiádě objeví.

"Panel CAS potvrdil platnost pravidel IAAF, podle kterých se atleti vyloučených svazů nesmějí účastnit soutěží zastřešovaných atletickou federací," uvedl ve čtvrtek dopoledne CAS.

Tento verdikt CAS se týká celkem 68 ruských atletů, ti doposud nemohli startovat na mezinárodních sportovních akcí proto, že je kvůli dopingu takto potrestala Mezinárodní atletická federace IAAF. Nad rozhodnutím ze strany CAS vyjádřil ruský ministr sportu Vitalij Mutko lítost a zároveň uvedl, že v následujících dnech uváží další kroky v tomto případu. "Rozhodnutí CAS mě mrzí. Bohužel byl stanoven precedens pro kolektivní vinu," řekl konkrétně.

Jedná se o zásadní verdikt CAS, neboť právě na něj čekal MOV, aby pak mohl rozhodnout ve věci zákazu startu jak na letní olympiádě v Riu, tak i na zimní olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu, která se bude konat v roce 2018. Má tak učinit na základě v podnělí zveřejněné zprávy Světové antidopingové agentury WADA, ze které vyplývá, že Rusko praktikuje systematický doping, při kterém svou roli hrála i ruská tajná služba, již od roku 2011. Podle českého experta na sportovní právo Jana Šťovíčka, je rozhodnutí CAS precedens právě pro MOV.

Šťovíček také přiznává, že není příznivcem kolektivní viny. "Já z toho nadšený nejsem, protože nejsem zastáncem principu kolektivní viny. Do demokratického světa, právního státu a 21. století úplně nepatří," uvedl konkrétně a dodal: "Ale soud se k němu přiklonil a bude to sloužit jako precedens i pro MOV, který má na stole kauzu vyloučení všech ruských sportovců z olympijských her."

Na rozdíl od zmiňovaného ministra sportu Ruské federace Vitalije Mutka byl potěšen tímto verdiktem Sebastian Coe, prezident Mezinárodní atletické federace IAAF. "Ačkoli jsme rádi, že naše pravidla a síla jejich dodržování se dočkaly podpory, není to den pro triumfální prohlášení. Nepřišel jsem do tohoto sportu, abych vylučoval sportovce ze soutěží," uvedl Coe ve svém prohlášení a pokračoval: "Pracovní skupina IAAF bude i během olympijských her v Riu s Ruskem spolupracovat, aby se vytvořilo čisté a bezpečné prostředí pro sportovce a aby ruský tým znovu dosáhl mezinárodního uznání a vrátil se do soutěží."

Ušetřeni tohoto trestu by mohli být ruští atleti, kteří trénují v zahraničí a tím pádem tak jsou mimo podezření z toho, že by i oni byli součástí této kauzy. Dosud se ví o dvou ruských sportovkyních, které se nejspíše v Riu objeví, ovšem pod neutrální vlajkou. Řeč je o běžkyni Julii Stěpanovové a dálkařce Darje Klišinové.

Zákaz startu kvůli dopingu na letošní olympiádě nemají pouze ruští atleti. Ze stejného důvodu svou zemi nebudou reprezentovat vzpěrači z Běloruska či Kazachstánu (a i tento případ se týká taktéž ruských sportovců) i rychlostní kanoisté z Rumunska a Běloruska.

Související

Box (ilustrační foto)

Některé boxerské zápasy na olympiádě v Riu byly zmanipulované, tvrdí McLaren

Vyšetřovatel Richard McLaren se ve čtvrtek nechal slyšet, že některé boxerské zápasy na Letních olympijských hrách v Riu de Janeiro před pěti lety byly zmanipulované. Tento kanadský vyšetřovatel byl letos v červnu pověřen Mezinárodní boxerskou organizací AIBA, aby možné ovlivňování výsledků boxerských zápasů z roku 2016 prošetřil.
XXXI. letní olympijské hry 2016 v Riu

Olympiáda byla podplacená. Bývalý guvernér přiznal korupci

Bývalý guvernér státu Rio de Janeiro Sérgio Cabral u soudu přiznal, že si kupoval hlasy členů Mezinárodního olympijského výboru před volbou dějiště her v roce 2016. Úplatky v celkové výši dva miliony dolarů podle něj byly pro devět členů MOV, mimo jiné pro legendárního ukrajinského tyčkaře Sergeje Bubku a ruského plavce Alexandera Popova. Oba obvinění odmítli a budou se bránit právní cestou.

Více souvisejících

Olympijské hry 2016 olympiáda Atletika

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy