Šampionát v Kataru je přelomový, lidskoprávním organizacím ale přidělává vrásky

V neděli 20. listopadu vypukne další velký sportovní svátek tohoto roku, na který se těší především fotbaloví fanoušci. Již 22. mistrovství světa v historii fotbalu bude letos poprvé hostit arabská země, konkrétně Katar. Už to je samo o sobě přelomové, ale přelomových věcí přináší tento šampionát víc. Třeba revoluční technologii na co nejpřesnější rozeznávání ofsajdů, ale třeba i ten fakt, že na mužském mistrovství světa budou mezi rozhodčími i ženy. Přes všechnu modernu 21. století ale Katar jako pořadatel v lecčems zaostává, především pak v lidských právech a dalších společenských otázkách. Proto má světový šampionát určitou pachuť.

V první řadě se pojďme podívat na technologické novinky, které tento šampionát přinese. Samozřejmě ani tady nebude chybět již známý a především u nás v poslední době hojně diskutovaný videosystém VAR. Ten bude mít v rámci celého šampionátu k dispozici až 42 kamer, přičemž všechny záběry budou putovat do centra VAR v Dauhá pomocí optických kabelů. Ty sem budou vést signál ze všech osmi stadionů a následně bude odeslané záběry kontrolovat hned sedmičlenný tým (videoasistent rozhodčího, jeho tři asistenti a tři operátoři).

Kromě této již zavedené technologie budou mít hlavní rozhodčí k dispozici hodinky upozorňující na to, zda balon přešel celým objemem za brankovou čáru, přičemž tentokrát nebude tato technologie využívat data z oficiálního čipu FIFA umístěného v míči. Kde ale bude tento čip rozhodně využíván, tak to ve zbrusu nové technologii poloautomatického rozeznávání ofsajdu. Ta bude mít pro změnu k dispozici 12 kamer, díky kterým budou jednotliví hráči až padesátkrát za vteřinu snímáni zásluhou 29 senzorů na těle každého z nich. Když se k tomu přidá již zmiňovaný čip v míči, výsledkem bude co nejpřesnější zjištění toho, zda byl ofsajd nebo ne, přičemž tento výsledek bude k vidění ve 3D formátu. Konečný verdikt by měl padnout do 70 vteřin od okamžiku.

Novinkou patřící rozhodně do 21. století je fakt, že v listině rozhodčích nominovaných na tento šampionát jsou i ženy. Stéphanie Frappartová z Francie, Salima Mukansangaová ze Rwandy a Jošimi Jamašitaová z Japonska jako hlavní a Brazilka Neuza Backová, Mexičanka Karen Díazová Medinaová a Američanka Kathryn Nesbittov jako čárové rozhodčí. "Dáváme jasně najevo, že je pro nás důležitá kvalita a ne pohlaví. Doufám, že v budoucnu bude výběr elitních ženských rozhodčích pro důležité mužské soutěže vnímán jako něco normálního, nikoli jako senzace," uvedl k tomuto kroku ze strany FIFA šéf komise rozhodčích této organizace Pierluigi Collina.

Nejvýraznější postavou mezi ženskými rozhodčími je Francouzka Stéphanie Frappartová, která už má za sebou odříděno několik zápasů kvalifikace i ve skupinách Ligy mistrů. Pískala finále ženského mistrovství Evropy v roce 2019, stejně tak už má za sebou i finále mužského Francouzského poháru. Není proto divu, že je vnímána jako nejlepší ženská rozhodčí na světě, alespoň podle Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků.

FIFA byla v minulých letech kritizována za nevyrovnanost výkonů rozhodčích z různých kontinentů světa. Proto se v posledních letech zaměřila na to, aby rozhodčí z každého kontinentu měli stejnou přípravu. "Díky inovativnímu programu sledování a podpory mohou být všichni rozhodčí pod dohledem instruktorů rozhodčích FIFA ještě těsněji a intenzivněji než v předchozích letech. Příprava se zaměřuje na ochranu hráčů a obrazu hry, konzistenci, jednotnost, čtení hry z technické a taktické perspektivy a porozumění různým mentalitám hráčů a týmů,“ uvedl k tomu Massimo Busacca, ředitel rozhodčích FIFA.

Umístění šampionátu do Kataru je pro mnohé facka lidským právům. Poukazuje se na dělníky i LGBT komunitu

Už v momentě, kdy bylo oznámeno, že se toto mistrovství bude konat v Kataru, vyvolávalo tento výběr řadu otázek a kontroverzí. Od začátku se spekulovalo o tom, že Katar získal pořadatelství mistrovství pomocí korupce. Není to ale jediný problém, který se vznáší nad tímto turnajem.

Mnohé se napsalo o dělnících pracujících na výstavbě stadionů a jejich pracovních podmínkách. Statistiky katarské vlády hovoří o více než 17 000 migrantů, kteří od roku 2010 zemřeli, přičemž jen méně než polovina z nich pracovala ve stavebnictví. Katarské úřady však mají za to, že na základě pracovních úrazů zemřeli pouze tři lidé, s čímž souhlasí i FIFA. Přitom britský deník The Guardian píše až o 6500 mrtvých kvůli pracovním úrazům. "Není pravda, že by během příprav zahynulo 6500 dělníků. Zahynuli tři. Je to pořád vysoké číslo, ale je to velký rozdíl. Pracovní podmínky jsou podobné jako v Evropě," nechal se slyšet před časem šéf FIFA Gianni Infantino.

Nouze v Kataru není ani o rasismus a homofobii. Bylo totiž pravidlem, že arabsky mluvící dělník dostával více zaplaceno, než ti ostatní. A své místo na slunci tu nemají ani členové LGBTQ komunity, kteří jsou v této zemi zpravidla zavíráni pro svoji orientaci. Navzdory tomu všemu se ale generálmajor Abdalazíz Abdalláh Ansarí nechal slyšet, že členové LGTQ komunity z cizích zemí budou v Kataru během světového šampionátu vítáni, nestojí však o žádnou jejich propagaci. "Pokud někdo bude mít duhovou vlajku a já mu ji vezmu, nebude to kvůli tomu, že mu ji chci vzít, abych ho urazil, ale abych ho ochránil. Protože pokud to neudělám, někdo by ho mohl napadnout. Nemůžu ručit za chování ostatních lidí. Rezervujte si společný pokoj, spěte společně – to nás nezajímá. My jsme tu kvůli tomu, abychom řídili turnaj. Nemůžeme tu měnit zákony, nemůžeme na 28 dnů šampionátu změnit náboženství," řekl Ansarí konkrétně.

Nejedna účastnická reprezentace už uvedla, že se nehodlá smířit s tím, jaké jsou v Kataru podmínky a že tak bude proti utlačování lidských práv ze strany hostitelské země nejrůznějšími způsoby protestovat a poukazovat na ně. FIFA apeluje, aby se účastníci šampionátu soustředili především na fotbal. "Prosím, soustřeďme se teď na fotbal! Víme, že fotbal nežije ve vakuu. Stejně tak si uvědomujeme, že po celém světě existuje mnoho výzev a obtíží politického charakteru. Nedovolte ale prosím, aby byl fotbal zatahován do každé ideologické či politické bitvy, která existuje. Žádný z lidí, kultury nebo národa není 'lepší' než kdokoli jiný. Tato zásada je základním kamenem vzájemné úcty a nediskriminace. A to je také jedna ze základních hodnot fotbalu. Tak si to, prosím, všichni zapamatujme a nechme fotbal, aby byl ve středu dění," uvedli ve společném prohlášení před šampionátem Gianni Infantino a generální tajemnice Fatma Samourová.

Jak to tak tedy poslední dobou bývá pravidlem, i tentokrát jde ruku v ruce sport a politika. Věřme ale, že následující měsíc bude ve znamení příběhů, které fotbal prostřednictvím světového šampionátu přináší vždy a že snad tak tento turnaj pomůže ke zlepšení života v Kataru nenásilnou formou.

Související

Argentina vs Austrálie

MS v Kataru: Nizozemci ani Argentinci žádné překvapení v osmifinále nepřipustili a střetnou se ve čtvrtfinále

V sobotu začala prvními dvěma osmifinálovými zápasy vyřazovací fáze letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru. V prvním z nich se střetlo favorizované Nizozemsko s příjemným překvapením skupinové fáze, tedy s týmem USA. Ten sice začal duel aktivněji, ale byli to Evropané, kteří především díky Denzelu Dumfriesovi, jenž si v zápase kromě gólu připsal hned dvě asistence a přestože za stavu 2:0 dokázali Američané pozoruhodným gólem Wrighta snížit, Nizozemci nakonec vyhráli 3:1. V sobotu večer se pak rozhodlo o jejich čtvrtfinálovém soupeři a stala se jím taktéž favorizovaná Argentina. Ta svou roli favorita potvrdila proti Austrálii, když se o argentinské branky postarali Messi, jenž nastoupil k 1000. zápasu v kariéře, a Álvarez. Australané sice díky vlastnímu gólu soupeře snížili, ale na víc už se nezmohli.
Portugalci prohráli s Jižní Koreou

Překvapivé zvraty na MS ve fotbale: Krach favoritů z Belgie a Německa, prohry Portugalska i Brazílie

O překvapivé výsledky na fotbalovém světovém šampionátu v Kataru nebyla nouze ani během posledních dvou hracích dnů ve skupinách, tedy ve čtvrtek a v pátek. Například Belgie, o které se před turnajem mluvilo o jednom z favoritů na medaile, se nakonec podle všech informací dokonce týmově rozklížila a nakonec nepostoupila ani ze skupiny, když v závěrečném zápase bezbrankově remizovala s Chorvatskem navzdory tutovkám, které měl Romelu Lukaku. Dalším velkým překvapením je nepostup Německa ze skupiny E, které si tak tento neúspěch na MS zopakovalo opět po čtyřech letech. Nakonec mu nestačila výhra 4:2 nad Kostarikou, jelikož ve druhém duelu Japonsko dokázalo vyhrát nad Španělskem 2:1. V pátek se o překvapivé výsledky postaraly již postupující týmy Portugalska a Brazílie, jelikož oba prohrály. Portugalci s Jižní Koreou (1:2), jež tak vyřadila z turnaje Uruguay a Brazilci s Kamerunem, kterému to ale k postupu nestačilo.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Katar Fotbal

Aktuálně se děje

před 15 minutami

sopka Semeru

Úřady na indonéském ostrově Jáva vyhlásily po erupci sopky Semeru evakuaci

Úřady na indonéském ostrově Jáva vydaly po dnešní erupci sopky Semeru příkaz k evakuaci, domovy už opustilo téměř 2000 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Semeru, která je zároveň nejvyšší horou ostrova, vychrlila oblak popela a kouře do výšky 15 kilometrů a po svazích stékají proudy žhavé lávy. Úřady zatím nehlásí žádné zraněné.

před 39 minutami

Na hlavní trati u Jihlavy je zastavený provoz, vlak narazil do stromu

Na hlavní trati u Jihlavy vlak narazil do stromu, provoz je zastavený

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od rána zastavený provoz. Lokomotiva nákladního vlaku narazila před 9:00 do spadlého stromu, na místě je poškozené trakční vedení. Při nehodě se lehce zranil strojvedoucí a je poškozená lokomotiva. České dráhy (ČD) zajišťují náhradní autobusovou dopravu v úseku z Rantířova do Jihlavy, řekl ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. První odhad škody na lokomotivě je 250.000 korun.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Šanghaj

Další čínská města po protestech oznámila zmírnění přísných omezení

Další čínská města dnes oznámila zmírnění přísných omezení pohybu, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19. Čína prosazuje politiku nulového výskytu případů nemoci, po rozsáhlých protestech proti omezením z minulého víkendu se však snaží tuto politiku učinit cílenější a méně svazující, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Argentina vs Austrálie

MS v Kataru: Nizozemci ani Argentinci žádné překvapení v osmifinále nepřipustili a střetnou se ve čtvrtfinále

V sobotu začala prvními dvěma osmifinálovými zápasy vyřazovací fáze letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru. V prvním z nich se střetlo favorizované Nizozemsko s příjemným překvapením skupinové fáze, tedy s týmem USA. Ten sice začal duel aktivněji, ale byli to Evropané, kteří především díky Denzelu Dumfriesovi, jenž si v zápase kromě gólu připsal hned dvě asistence a přestože za stavu 2:0 dokázali Američané pozoruhodným gólem Wrighta snížit, Nizozemci nakonec vyhráli 3:1. V sobotu večer se pak rozhodlo o jejich čtvrtfinálovém soupeři a stala se jím taktéž favorizovaná Argentina. Ta svou roli favorita potvrdila proti Austrálii, když se o argentinské branky postarali Messi, jenž nastoupil k 1000. zápasu v kariéře, a Álvarez. Australané sice díky vlastnímu gólu soupeře snížili, ale na víc už se nezmohli.

před 2 hodinami

Lanovka na Sněžku

Sněžku v noci zasáhl orkán, lanovka je mimo provoz

Sněžku dnes zhruba hodinu po půlnoci zasáhl vítr o síle orkánu. Podle z dat měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru v nárazu dosáhla 119,5 kilometru v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Horní úsek lanovky byl mimo provoz i v sobotu.

před 2 hodinami

Snímek z filmu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), který vyobrazuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent, ikonickou bitvu v ulicích Mogadišu.

Pokus o zastavení krize v Somálsku vyústil v proslulou bitvu v ulicích Mogadišu. Výsledek silně ovlivnil zahraniční politiku USA, říká afrikanista

Před třiceti lety, 4. prosince 1992, posvětil tehdejší prezident Spojených států George H. W. Bush vyslání více než 25 tisíc amerických vojáků do Somálska. Mírová operace pod americkým velením - posvěcená ze strany OSN -, do níž se zapojily téměř tři desítky zemí z celého světa, představovala zásadní zvrat v somálské občanské válce, která do té doby byla domácím klanovým konfliktem, hodnotí události Jan Záhořík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Historik a afrikanista z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který se dlouhodobě věnuje Rohu Afriky, vysvětluje, že somálská společnost je v vztahu k cizím vlivům a vměšování poměrně konzervativní, což se projevilo v útocích na zahraniční vojáky. Celkový nezdar mise, který v roce 1993 podtrhla ikonická bitva v ulicích Mogadišu, pak podle Záhoříka představoval zásadní moment pro americkou zahraniční politiku.

před 2 hodinami

Zásilkovna

Počty balíků se na začátku prosince zvýšily až na dvojnásobek

Počty přepravovaných balíků se na přelomu listopadu a prosince u kurýrních firem zvýšily o 50 až 100 procent. Vrchol sezony očekávají v následujících dvou pondělcích. Internetové obchody v současnosti mají až trojnásobné tržby proti zbytku roku. Vyplývá to z informací firem oslovených ČTK.

před 3 hodinami

uprchlíci

Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny celkem 465.000 dočasných víz

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou odešli do České republiky. Je to o 117 méně než předchozí týden. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo vnitra zveřejňuje na twitteru. Od únorového vpádu ruské armády do sousední země dosud Česko vydalo 465.058 dočasných víz, která jejím držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Blízký východ zaostává v boji proti HIV. Experti odhalují proč

Celosvětový počet nových případů HIV se za posledních deset let výrazně snížil, ale na Blízkém východě a v severní Africe je tomu jinak. Od roku 1996, kdy vrcholila epidemie AIDS, která si dosud vyžádala více než 40 milionů životů, svět urazil dlouhou cestu. Mezi lety 2010 a 2021 se počet nově infikovaných na celém světě snížil o 32 procent. Ve stejném období se ale v tomto regionu zvýšil o 33 procent, napsala BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Plyn a a uhlí letos zdražily o desítky procent, drahé kovy zlevnily

Burzovní ceny plynu, elektřiny či uhlí vzrostly od začátku letošního roku do konce listopadu o desítky procent, ropy zhruba o desetinu. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Zdražila kukuřice, zatímco pšenice, bavlna nebo káva jsou levnější. ČTK to řekl analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditní index agentury Bloomberg vzrostl o 17 procent.

před 4 hodinami

Obchody

Psychologické triky obchodníků: Proč nekupovat věci, jejichž cena končí na 99?

Při toulkách mezi nákupními regály v letošní předvánoční sezóně pravděpodobně narazíte na mnoho devítek na cenovkách. Vánoční sušenky za 4,99 dolaru, televize za 299 dolarů nebo sluchátka za 99,99. Trik s devítkami na cenovkách je tak častý, že se nad ním už nezamýšlíme, a pokud ano, jen litujeme ty, kteří si neuvědomují, že 99,99 je to samé jako 100. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 9 hodinami

Amsterdam nebo též Amsterodam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag.

Amsterodam se chce zbavit opilých turistů, spustí odstrašující kampaň

Amsterodam na jaře zahájí odstrašující kampaň, díky níž chce bojovat proti turistům, kteří do nizozemské metropole cestují za alkoholem, drogami a sexem. Zahraničních výtržníků se chce zbavit pomocí cílené reklamy a nových omezení. Informoval o tom list The Times, podle nějž se město nejprve zaměří na britské cestovatele, které považuje za hlavní hrozbu pro klid a pohodu v ulicích a na kanálech ze 17. a 18. století.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americké tajné služby čekají snížené tempo bojů na Ukrajině v příštích měsících

Americké zpravodajské služby očekávají snížené tempo bojů na Ukrajině po dobu příštích několika měsíců. Nevidí také žádné důkazy o snížené vůli Ukrajinců k odporu vůči ruské invazi, a to i navzdory útokům Moskvy na ukrajinskou energetickou síť a další kritickou infrastrukturu. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedla ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

Zdroj: ČTK

Další zprávy