Kauza Šarapovová: Dojemné divadlo, nebo nešťastná chyba?

Kolem případu Marie Šarapovové, která se přiznala k užití dopingu, se objevuje stále více otazníků. Tvrzení tenistky o užívání zakázané látky se například diametrálně rozchází s prohlášením výrobce.

Bývalá světová jednička svolala na pondělní večer tiskovou konferenci, na níž se přiznala k užití zakázané látky. Kála se, že o zákazu látky, která je na seznamu zapovězených prostředků od prvního ledna letošního roku, nevěděla. Okamžitě se vyrojila řada reakcí na prohřešek osmadvacetileté Rusky. Někteří, jako například Martina Navrátilová, se postavili za tenistku, ale třeba Jennifer Capriatiová vystoupila ostře proti Šarapovové.

Mezi reakcemi se ale neztratilo ani prohlášení lotyšské firmy, která meldonium, tedy onu zakázanou látku, vyrábí. A srovnání obou výpovědí ukazuje nesrovnalosti. Zatímco Šarapovová uvedla, že přípravek užívala kvůli nedostatku hořčíku, nepravidelnému srdečnímu tepu a v neposlední řadě jako prevenci kvůli cukrovce, která se v její rodině vyskytuje, pravidelně už deset let, výrobce předepisuje naprosto odlišné dávkování. Podle společnosti Grindeks se přípravek může užívat maximálně čtyři až šest týdnů, přičemž tento proces lze zopakovat maximálně třikrát ročně.

Tento rozpor by byl zajímavý v případě, pokud by meldonium skutečně mohlo vést ke zvýšení výkonu. Za deset let, kdy Šarapovová podle vlastních slov přípravek brala, vyhrála Ruska čtyři grandslamové turnaje, k tomu přidala pět finálových účastí a sedmkrát došla do semifinále. Navíc získala stříbro na olympiádě v Londýně.

Výrobce sice nyní popírá, že by přípravek ke zvýšení výkonnosti mohl vést, nicméně odborníci jsou jiného názoru. "Ta látka má potenciál zvýšit výkonnost. Může vést ke zvýšení fyzických i psychických schopností," tvrdí profesor Mario Thevis z antidopingové laboratoře v Kolíně nad Rýnem. "Měla by být testována stejně jako jiné látky považované za doping," dodává jedním dechem. Právě diskuze o tom, jestli meldonium skutečně může mít pozitivní účinky na výkonnost, přitom mohou být rozhodující při stanovování trestu pro Marii Šarapovovou.

Šarapovová si emotivní tiskovou konferencí a přiznáním pochybení sice získala sympatie řady lidí, nicméně mohlo jít z její strany o promyšlený krok. Vznikl tak dojem, že šlo o nešťastnou chybu a nikoliv o klasický dopingový případ. U sponzorů, od nichž plyne nejlépe placené tenistce světa většina příjmů, jí to každopádně zatím příliš nepomáhá. Ruce pryč už od ní daly tři velké společnosti.

Osmadvacetiletá hráčka také tvrdí, že nevěděla o tom, že je lék nově na černé listině. Jenže má kolem sebe tým až třiceti lidí. Jak je tedy možné, že jim unikla informace o zařazení léku na seznam zakázaných látek? "Tento podpůrný tým měl látku odhalit a včas tento lék vysadit," má jasno Michal Polák z Antidopingového výboru ČR.

Otazníků je víc než dost, následující týdny snad přinesou i odpovědi.

Související

Maria Šarapovová

Tichý odchod jedné z největších tenisových hvězd. Šarapovová skončila kariéru sloupkem

Tenisový svět přichází o jednu z největších hvězd poslední doby, Rusku Marii Šarapovovou. Ta se ve středu rozhodla ukončit svou hráčskou kariéru, přičemž tak učinila pouze prohlášením ve sloupku pro americké časopisy Vogue a Vanity Fair. Pětinásobná grandslamová šampionka a zároveň také bývalá světová jednička v něm uvedla následující: "Tenise - dávám ti sbohem".
Petra Kvitová

US Open, osmifinále: Česká lvice se ukázala ve Flushing Meadows! Kvitové se podařilo postoupit po boji do čtvrtfinále, tam se naopak nepodívá Šarapovová

New York - Na závěr prvního týdne letošního posledního tenisového grandslamu US Open byly na programu osmifinálové duely a do jednoho z nich v neděli nastoupila i rodačka z Fulneku Petra Kvitová. Ta zažívá nejúspěšnější grandlsam od doby, kdy se vrátila na kurty po rekonvalescenci své levé ruky, kterou měla zraněnou po útoku nožem na její osobu ve svém prostějovském bytě krátce před loňskými Vánocemi. Ve Flushing Meadows totiž dokázala dojít do čtvrtfinále a to díky tomu, že porazila šampionku letošního Wimbledonu Španělku Garbiňe Muguruzaovou. Bojovala proti ní jako stará známá lvice a nakonec si vyslechla aplaus amerického publika za to, že favorizovanou soupeřku porazila ve dvou setech 7:6 a 6:3. Svou pouť turnajem naopak skončila Ruska Maria Šarapovová, jež ztroskotala na bývalé šampionce US Open Anastasiji Sevastovové, se kterou prohrála 7:5, 4:6 a 2:6.

Více souvisejících

Maria Šarapovová (tenistka) doping tenis

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy