Djokovič obětuje další grandslamy, očkovat se nenechá

Světová tenisová jednička Novak Djokovič v rozhovoru pro BBC uvedl, že raději vynechá další grandslamové turnaje, než by se nechal donutit k očkování proti koronaviru. Čtyřiatřicetiletý Srb nechce být spojován s antivaxerským hnutím, ale věří ve svobodu volby jednotlivce.

Neočkovaný Djokovič byl v lednu deportován z Austrálie po jedenáctidenních tahanicích, během nichž mu byla dvakrát zrušena víza a několik nocí strávil v detenčním hotelu pro imigranty. Nedostal tak možnost obhajovat na Australian Open loňský titul a zaútočit na rekordní 21. grandslamový triumf, který nakonec získal jeho letitý rival Rafael Nadal ze Španělska.

Vzhledem k pokračující pandemii není vyloučeno, že očkování bude podmínkou i pro start na dalších letošních grandslamech a jiných turnajích. "Ano, to je cena, kterou jsem ochoten zaplatit," odpověděl Djokovič na otázku, zda kvůli svému postoji obětuje účast na Roland Garros či ve Wimbledonu.

"Rozhodnutí, která mají vliv na mé tělo, jsou pro mě důležitější než tituly nebo cokoli jiného. Snažím se být v souladu se svým tělem, co nejvíce to jde," uvedl Djokovič. "Vždy jsem se hodně zajímal o zdraví, duševní pohodu či výživu," připomněl bělehradský rodák. Dodal, že na jeho rozhodnutí neočkovat se mělo částečně vliv i to, jaký pozitivní dopad na jeho kariéru měly změny stravy a spánku.

Z Austrálie byl Djokovič definitivně vyhoštěn poté, co ministr pro imigraci Alex Hawke zrušil jeho víza kvůli obavám, že by tenistova přítomnost v zemi mohla povzbudit odpůrce očkování. V rozhovoru s BBC nicméně Djokovič odmítl nálepku antivaxera. "Nikdy jsem nebyl proti vakcinaci. Ale vždy jsem podporoval svobodu vybrat si, co si dáváte do svého těla," řekl jeden z nejlepších tenistů historie, jenž byl očkován v dětství.

Svou vakcinaci proti covidu-19 Djokovič pro budoucnost nevyloučil. "Udržuju si otevřenou mysl. Chápu, že všichni na světě se maximálně snaží virus zvládnout a doufejme, že brzy bude (pandemie) konec," uvedl vítěz 86 turnajů ATP Tour.

Na okruh by se měl Djokovič vrátit příští týden v Dubaji, kam očkování nepotřebuje.

Související

Novak Djoković

LOH 2024: Djokovič vstoupil definitivně mezi nesmrtelné. Po všech grandslamech vyhrál i olympiádu

Finálovým zápasem mezi Srbem Novakem Djokovičem a Španělem Carlosem Alcarazem skončil olympijský turnaj v mužské tenisové dvouhře a jednalo se tak o reprízu nedávného finále ve Wimbledonu. A z pohledu především srbského tenisty šlo o revanš a chtěl tak vrátit Španělovi to, že ho v All England Clubu porazil. Ba co víc, chtěl se navíc stát definitivně nesmrtelným, kdyby se mu podařilo po všech čtyřech grandslamech, které v kariéře ovládl, vyhrát i olympijské hry. To se mu nakonec podařilo, první své zlato z Her získal poté, co nad Alcazarem vyhrál ve skoro tříhodinové bitvě dvakrát 7:6. 

Více souvisejících

Novak Djoković

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy