Krejčíková se Siniakovou vybojovaly druhý wimbledonský titul. Slaví i Djokovič

V neděli vyvrcholil na travnatém centrálním dvorci v All England Clubu nejslavnější tenisový turnaj na světě Wimbledon. Nejprve se na něm představili ve svém finále mužské dvouhry Srb Novak Djokovič a Australan Nick Kyrgios. Přestože Kyrgios nastoupil do tohoto finále lépe a a vyhrál prví set 6:4, na svůj historický grandslamový triumf nakonec nedosáhl, jelikož Djokovičovi se podařilo duel otočit a další tři sety vyhrát 6:3, 6:4 a 7:6. Vyhrál tak svůj již jednadvacátý grandslamový titul. Své finále si pak zahráli ženy v rámci turnaji ve čtyřhře a právě to zajímalo především české publikum. Duo Barbora Krejčíková-Kateřina Siniaková totiž dokázala navázat na rok 2018 a vyhrát tak svůj druhý wimbledonský titul, když ve finále tentokrát porazilo belgicko-čínský pár Elise Mertens-Čang Šuaj ve dvou setech 6:2 a 6:4.

Svou cestu za ovládnutím londýnského grandslamu začaly Krejčíková se Siniakovou úspěšně, jelikož servis svým soupeřkám sebraly již ve druhé hře úvodní sady. A nebyl to jediý brejk českých tenistek, ten další přidaly v závěru úvodní části zápasu, kterou tak vyhrály po 33 minutách poměrem 6:2.

Belgicko-čínský pár se pak sice snažil a duel na začátku druhého detu vyrovnal, za stavu 3:3 dokonce vzal Češkám servis a vypadalo to, že míří směrem k vyrovnání. Následné tři hry ale vyhrály české tenistky a po 68 minutách tak mohla vytrysknout česká radost. Siniaková s Krejčíkovou tak došly poté, co během turnaje ztratily pouze jeden set, naprosto suverénně ke svému druhému wimbledonskému titulu. Ten první vybojovaly v roce 2018.

"Mám v sobě spoustu emocí. Celý den jsem se těšila, až se dostaneme na centrální kurt a uvidím zase zaplněnou královskou lóži a legendy našeho sportu. Jsou tu také mí rodiče, kteří se na nás přijeli podívat. Musela jsem je uprosit, protože se báli, že mi přinesou smůlu. Jsem ale ráda, že tu jsou a smůlu nepřivezli," nechala se slyšet po zápase přímo na kurtu šťastná Krejčíková.

Siniaková pak připomněla, že hrát na cebtrálním dvorci ve Wimbledonu bylo jejich přání. "Byla pro nás čest a privilegium tady hrát. Mísí se v nás spousta emocí," sdělila.

Dodejme, že zatímco pro Krejčíkovou je třináctý titul v kariéře, Siniaková se radovala již ze svého osmnáctého prvenství.

Djokovič otočil finále s Kyrgiosem. Tomu tak zaplatí večeři

Co se týče mužského finále ve dvouhře, tak to, že první set bude nakonec patřit Nicku Kyrgiosovi, jenž bojoval v svém životním zápase vůbec o svůj první grandslamový titul, bylo jasné poté, co v pátém gamu této sady poprvé favorizovaný Djokovič ztratil servis. Australan už pak dokázal tento set dohrát do vítězného konce.

Jenže byl to pak rodák z Bělehradu, který začal daleko lépe podávat a i proto se i on postupem času dočkal brejku. A když navíc následně za stavu 5:3 dokázal odvrátiti hned tři brejkboly, vyrobvnal stav zápasu na 1:1.

Ani tentokrát ze strany Kyrgiose nechyběla jeho tradiční naštvaná gesta a komentáře směrem k rozhodčímu. Jak postupoval čas, zkrátka se začal věnovat němčemu jinému než samotné hře a ještě hůř mu bylo tehdy, když ve třetí sadě za stavu 4:4 opět prohrál své podání a pomalu ztrácel naději. Protože v následujícím dějství si udržovali oba tenisté své podání, nakonec musela o osudu finále rozhodnout zkrácená hra. Tu pro sebe získal Djokovič především díky čtyřem míčkům v řadě, které ustanovali stav na 6:1 a až při třetím mečbolu se rozhodlo o Djokovičově triumfu, když se Australan trefil do sítě.

Kyrgios tak ani přes svých 30 es a 62 vítězných míčků nezabránil tomu, aby si Djokovič vychutnal pocit ze svého prvního letošního získaného gradslamu. Srb tak tedy bude platit Kyrgiosovi večeři, o kterou se oba tensté před duelem vsadili.

Tenisový Wimbledon v Londýně (10.7.2022):

Muži, dvouhra - finále:

Djokovič (1-Srb.) - Kyrgios (Austr.) 4:6, 6:3, 6:4, 7:6 (7:3).

Ženy, čtyřhra - finále:

Krejčíková, Siniaková (2-ČR) - Mertensová, Čang Šuaj (1-Belg./Čína) 6:2, 6:4

Související

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 
Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

Více souvisejících

wimbledon Barbora Krejčíková (tenistka) Kateřina Siniaková (tenistka) Novak Djoković tenis

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Teroristé Hamásu

Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí

Propuštění čtyř izraelských vojaček, které byly drženy jako rukojmí militantní skupinou Hamás v Gaze, představuje důležitý moment v rámci nedávno sjednaného příměří mezi Izraelem a Hamásem. Tyto ženy, které byly zajaty při masivních útocích Hamásu dne 7. října, byly předány Mezinárodnímu výboru Červeného kříže v přísně organizovaném a mediálně sledovaném procesu, píše BBC.

před 57 minutami

Robert Fico

Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod

Ruští představitelé se zastali slovenského vedení, které obvinilo opozici z přípravy převratu. Rétorika kabinetu Roberta Fica ale má množství logických děr – především fakt, že vůbec nedošlo k zatýkání, ačkoli se příprava státního převratu považuje za trestný čin. Zdá se tedy, že žádné obavy z převratu nikdy neexistovaly a Fico se pouze snažil přiblížit k Moskvě.

před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?

Evropa se nachází na klíčovém rozcestí ve své zahraniční politice, kdy otázka možné vojenské přítomnosti v poválečné Ukrajině nabývá na intenzitě. Budoucí scénáře představují pro evropské lídry obrovskou výzvu – jak zajistit stabilitu a zároveň se vyhnout riziku eskalace. Přestože se myšlenka evropských mírových jednotek zmiňuje stále častěji, cesta k jejímu uskutečnění je složitá, a to z politického, vojenského i diplomatického hlediska, píše Politico.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc

Spojené státy americké pozastavily veškerou zahraniční pomoc na základě interního memoranda, které bylo rozesláno úředníkům a americkým ambasádám po celém světě. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Trumpa, který nařídil devadesátidenní pauzu v poskytování zahraniční pomoci za účelem přezkoumání efektivity a souladu s jeho zahraničněpolitickými cíli, píše BBC.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

John Fitzgerald Kennedy

Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů

Americký prezident Donald Trump nařídil vládním úředníkům připravit plán na odtajnění dokumentů týkajících se tří nejvýznamnějších atentátů v americké historii – vražd Johna F. Kennedyho, Roberta F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga Jr. Tento krok má potenciál odhalit nové skutečnosti o událostech, které již desítky let zůstávají předmětem spekulací a teorií.

včera

včera

Andrea Najvirtová Prohlédněte si galerii

Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození

Začátkem ledna slovenský premiér Robert Fico naznačil možnost pozastavení pomoci Ukrajině a přerušení dodávek elektrické energie v rámci odvetných opatření kvůli přerušení dodávek ruského plynu přes její území. O možných dopadech politických rozhodnutí na činnost humanitárních organizací a jejich roli v kontextu probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině promluvila pro EuroZprávy.cz Andrea Najvirtová, ředitelka slovenské humanitární organizace Človek v ohrození, v Česku známé jako Člověk v tísni.

včera

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt

Mladá Ukrajinka, vystupující pod pseudonymem Olena, poskytla exkluzivní rozhovor pro EuroZprávy.cz. Osmadvacetiletá studentka otevřeně popisuje dramatické odvody do armády, hluboce zakořeněnou korupci i komplikovaný vztah Ukrajinců k ruštině. Z důvodu ochrany jejího bezpečí a bezpečí její rodiny se redakce rozhodla nezveřejnit její pravé jméno.

včera

Donald Trump

Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Zjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století

Donald Trump ve svém návratu na post amerického prezidenta nečekal dlouho, aby ukázal svůj vliv na globální scéně. Po prvních dnech zaměřených na domácí politiku obrátil čtvrtý den svého úřadování svou pozornost k mezinárodnímu dění. Svým vystoupením na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyslal jasný signál o svém odhodlání změnit tradiční roli USA ve světě, píše CNN.

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít

Přežití telefonátu s Donaldem Trumpem může být pro politiky složitým a jedinečným zážitkem. Britští premiéři, kteří se během Trumpova prvního období pokoušeli zvládnout jeho nevyzpytatelný styl, se museli připravit na neočekávané odbočky, vtipné poznámky a neobvyklý průběh rozhovorů. Bývalí úředníci Downing Street nyní odhalují zákulisí těchto hovorů a strategie, jak se s nimi vypořádat.

včera

Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi

Čínská ekonomika v posledních třech měsících minulého roku zaznamenala oživení, což vládě umožnilo splnit růstový cíl 5 % pro rok 2024, oznámil minulý týden Peking. Přesto však jde o jedno z nejpomalejších temp růstu za poslední desetiletí, protože druhá největší ekonomika světa nadále čelí vleklé krizi na trhu nemovitostí, vysokému zadlužení místních vlád a rostoucí nezaměstnanosti mladých.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy