UEFA si bude volit v roce 2027 nového prezidenta. Čeferin totiž oznámil, že za tři roky skončí

Během pařížského kongresu Evropské fotbalové unie UEFA zazněla z úst samotného prezidenta Aleksandera Čeferina zásadní informace, že Čeferin setrvá ve své funkci až do roku 2027, přičemž důvody toho, proč už nebude dále ve své funkci pokračovat, jsou fyzická i psychická únava. Následně si unie zvolí nového šéfa. Dodejme, že slovinský funkcionář je v čele evropského fotbalu od září 2016.

Toto své rozhodnutí učinil jen krátce poté, co členové UEFA v drtivé většině schválili úpravu stanov, které umožňují Čeferinovi kandidovat na předsedu UEFA i pro období 2027 až 2031. Nakonec této možnosti tak šestapadesátiletý Slovinec nevyužije. 

"Už před šesti měsíci jsem se rozhodl, že v roce 2027 nebudu znovu kandidovat. Po nějakém čase potřebuje každá organizace čerstvou krev, ale hlavní důvod je, že už jsem pryč od rodiny sedm let a budu další tři roky. Také jsem unavený z koronavirového období, ze dvou válek, z nesmyslných projektů typu takzvané Superligy," nechal se slyšet konkrétně Čeferin.

Proč by mohl Čeferin zůstat šéfem evropského fotbalu až do roku 2031, přestože se v jeho čele poprvé objevil už v roce 2016 a mandát prezidenta UEFA je dvanáctiletý? První jeho tři roky ve funkci (2016-2019) by se mu totiž nepočítaly a to proto, že tehdy byl vlastně do funkce předsedy UEFA automaticky posunut poté, co byl suspendován jeho předchůdce Michel Platini. Až pro období 2019-2023 byl ve funkci potvrzen takzvanou aklamací.

"Má rodina to věděla první a potom jsem to řekl některým svým přátelům a kolegům. Nechtěl jsem ovlivňovat kongres. Chtěl jsem, aby se rozhodli, aniž by věděli to, co vám říkám," prozradil dále o svém rozhodnutí Čeferin.

Ne každý souhlasil s možným prodloužením Čeferinova funkčního období až do roku 2031. Už ke konci ledna na protest proti tomuto rozhodnutí totiž na svou funkci ředitele rozvoje fotbalu UEFA rezignoval Zvonimir Boban. Vedení UEFA odůvodnilo potřebu změnit stanovy vyhověním švýcarskému právu vzhledem k tomu, že UEFA sídlí v Nyonu.

Proti tomu, aby hlasování o úpravě prezidentského mandátu bylo součástí hlasování o ostatních změnách stanov, byla Anglie. Se svou snahou ale nakonec neuspěla, jelikož se k ní přidaly pouze Norsko a Island. 

Související

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.
Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalové Euro 2028 proběhne na Ostrovech. Čtyři roky poté se o pořadatelství podělí Itálie s Tureckem

Výkonný výbor Evropské fotbalové unie UEFA na svém úterním zasedání konajícím se ve švýcarském Nyonu rozhodl o pořadatelích evropských fotbalových šampionátů v letech 2028 a 2032. Je tak jasné, že v roce 2028 se fotbalový svátek starého kontinentu přestěhuje na Ostrovy a kromě kolébky fotbalu Anglie se bude na tomto turnaji podílet ještě Skotsko, Wales, Severní Irsko a Irsko. V roce 2032 pak půjde taktéž o šampionát, o jehož pořadatelství se bude dělit více států, konkrétně Itálie s Tureckem.

Více souvisejících

UEFA

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

Slovensko se dál přiklání k Rusku. Jeho ministr se setkal s Lavrovem, Fico ho pochválil

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem na okraji diplomatického fóra v tureckém městě Antalya. Informaci o schůzce poskytl slovenský Denník N.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy