Zakázané zápasy: UEFA výrazně omezuje Kosovo, s jedním soupeřem si nezahrají ani Španělé

Zákazy ze strany Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) nejsou ničím novým. FIFA dbá na politickou situaci a nejenže některým zemím kvůli konfliktům nebo porušování mezinárodního práva zakazuje účast na různých turnajích, ale zaměřuje se také na konkrétní zápasy. 

K zákazu vzájemných zápasů mezi určitými zeměmi většinou asociaci vedou extrémně špatné vzájemné vztahy nebo konflikty. V Evropě existuje řada zápasů, které se vůbec nesmějí hrát. Nejvíce problematickou zemí je Kosovo – to nesmí hrát se Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Ruskem. Píše o tom server Deutsche Welle. Problém tkví v tom, že při zápasech se Srbskem a Bosnou se na místě často nachází mnoho srbských fanoušků a ti se s Kosovany opravdu „nemají rádi“.

Od roku 2014 nebyl možný zápas mezi Ukrajinou a Ruskem poté, co ruský prezident Vladimir Putin rozhodl o anexi Krymského poloostrova. Po roce 2022 už tento zápas není možný ani teoreticky, protože se Rusko nesmí účastnit akcí FIFA.

Kvůli dlouhodobému konfliktu si spolu nezahrají ani Arménie s Ázerbájdžánem, zákaz platí od roku 2010. Pokud se UEFA vyhne jejich zařazení do stejné kvalifikační skupiny, tak ani nehrozí, že by si spolu zahrály – ani jeden z týmů se dosud na mistrovství Evropy ani světa nikdy nekvalifikoval.

Dalším nehratelným zápasem je Španělsko s Gibraltarem, opět kvůli teritoriálním sporům. V každém případě ale Gibraltar v rámci UEFA, většinou pouze v kvalifikaci, nemá šanci uspět proti jakémukoli vylosovanému soupeři. Se španělským národním týmem navíc u Gibraltaru existuje jistota, že utrpí porážku až s desetigólovým rozdílem.

Existují ale i paradoxní situace. Zatímco FIFA a UEFA dělají vše pro omezení případných konfliktů mezi hráči a fanoušky, některé zápasy se, na první pohled zcela nepochopitelně, hrají. Jako příklad může posloužit minulé mistrovství světa v Kataru a zápas mezi Íránem a Spojenými státy ve skupinové fázi, který ovládli Američané těsně 1:0 a zajistili si tak postup do osmifinále. Zde podlehli Nizozemsku 1:3.

Historie zákazů od FIFA

Případ zákazu účasti na mezinárodních akcích pořádaných FIFA reprezentují například Keňa a Zimbabwe. Roku 2022 obdržely zákaz kvůli ovlivňování zápasů ze strany vlády, píše BBC.

Účastnit se nesmí ani Rusko, které v témže roce zaútočilo na Ukrajinu. To se neúčastnilo už kvalifikace na letošní EURO. Zákaz pro Rusko podle New York Times platí od února 2022, kdy bylo vysloveně „vyhozeno“ z kvalifikace na mistrovství světa v Kataru. Tu měli ruští fotbalisté rozehranou poměrně slibně – nacházeli se na druhé příčce již dohrané skupiny H za Chorvatskem a měli hrát baráž. Zde na ně čekali Poláci – ale nedočkali se, zápas se měl hrát v březnu. Více odpočatí Poláci tak šli na Švédy a na MS se kvalifikovali po výhře 2:0.

Server Times uvádí zajímavé a paradoxní příklady z minulosti. Například nacistické Německo se mohlo účastnit historicky třetího mistrovství světa ve fotbale 1938 i přes sílící agresi vůči sousednímu Československu a porušování Versaillské mírové smlouvy, která ukončila první světovou válku. Tento turnaj ovládla fašistická Itálie, druhé bylo (rovněž fašistické) Maďarsko. Němci padli už v prvním kole se Švýcarskem.

Související

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.
FIFA, ilustrační fotografie.

FIFA zřídila zvláštní komisi proti rasismu. Povede jí Vinícius Júnior, ve Španělsku je terčem útoků

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se rozhodla ustanovit zvláštní komisi proti rasismu, jejímiž členy budou fotbalisté mající za úkol navrhovat přísnější tresty za diskriminaci ve fotbale. Tuto informaci uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na samotného prezidenta FIFA Gianniho Infantina. Ten zároveň potvrdil, že požádal útočníka Realu Madrid Viníciuse Juniora, aby tuto komisi vedl. 

Více souvisejících

FIFA Fotbal

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy