Zakázané zápasy: UEFA výrazně omezuje Kosovo, s jedním soupeřem si nezahrají ani Španělé

Zákazy ze strany Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) nejsou ničím novým. FIFA dbá na politickou situaci a nejenže některým zemím kvůli konfliktům nebo porušování mezinárodního práva zakazuje účast na různých turnajích, ale zaměřuje se také na konkrétní zápasy. 

K zákazu vzájemných zápasů mezi určitými zeměmi většinou asociaci vedou extrémně špatné vzájemné vztahy nebo konflikty. V Evropě existuje řada zápasů, které se vůbec nesmějí hrát. Nejvíce problematickou zemí je Kosovo – to nesmí hrát se Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Ruskem. Píše o tom server Deutsche Welle. Problém tkví v tom, že při zápasech se Srbskem a Bosnou se na místě často nachází mnoho srbských fanoušků a ti se s Kosovany opravdu „nemají rádi“.

Od roku 2014 nebyl možný zápas mezi Ukrajinou a Ruskem poté, co ruský prezident Vladimir Putin rozhodl o anexi Krymského poloostrova. Po roce 2022 už tento zápas není možný ani teoreticky, protože se Rusko nesmí účastnit akcí FIFA.

Kvůli dlouhodobému konfliktu si spolu nezahrají ani Arménie s Ázerbájdžánem, zákaz platí od roku 2010. Pokud se UEFA vyhne jejich zařazení do stejné kvalifikační skupiny, tak ani nehrozí, že by si spolu zahrály – ani jeden z týmů se dosud na mistrovství Evropy ani světa nikdy nekvalifikoval.

Dalším nehratelným zápasem je Španělsko s Gibraltarem, opět kvůli teritoriálním sporům. V každém případě ale Gibraltar v rámci UEFA, většinou pouze v kvalifikaci, nemá šanci uspět proti jakémukoli vylosovanému soupeři. Se španělským národním týmem navíc u Gibraltaru existuje jistota, že utrpí porážku až s desetigólovým rozdílem.

Existují ale i paradoxní situace. Zatímco FIFA a UEFA dělají vše pro omezení případných konfliktů mezi hráči a fanoušky, některé zápasy se, na první pohled zcela nepochopitelně, hrají. Jako příklad může posloužit minulé mistrovství světa v Kataru a zápas mezi Íránem a Spojenými státy ve skupinové fázi, který ovládli Američané těsně 1:0 a zajistili si tak postup do osmifinále. Zde podlehli Nizozemsku 1:3.

Historie zákazů od FIFA

Případ zákazu účasti na mezinárodních akcích pořádaných FIFA reprezentují například Keňa a Zimbabwe. Roku 2022 obdržely zákaz kvůli ovlivňování zápasů ze strany vlády, píše BBC.

Účastnit se nesmí ani Rusko, které v témže roce zaútočilo na Ukrajinu. To se neúčastnilo už kvalifikace na letošní EURO. Zákaz pro Rusko podle New York Times platí od února 2022, kdy bylo vysloveně „vyhozeno“ z kvalifikace na mistrovství světa v Kataru. Tu měli ruští fotbalisté rozehranou poměrně slibně – nacházeli se na druhé příčce již dohrané skupiny H za Chorvatskem a měli hrát baráž. Zde na ně čekali Poláci – ale nedočkali se, zápas se měl hrát v březnu. Více odpočatí Poláci tak šli na Švédy a na MS se kvalifikovali po výhře 2:0.

Server Times uvádí zajímavé a paradoxní příklady z minulosti. Například nacistické Německo se mohlo účastnit historicky třetího mistrovství světa ve fotbale 1938 i přes sílící agresi vůči sousednímu Československu a porušování Versaillské mírové smlouvy, která ukončila první světovou válku. Tento turnaj ovládla fašistická Itálie, druhé bylo (rovněž fašistické) Maďarsko. Němci padli už v prvním kole se Švýcarskem.

Související

FIFA, ilustrační fotografie.

FIFA zřídila zvláštní komisi proti rasismu. Povede jí Vinícius Júnior, ve Španělsku je terčem útoků

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se rozhodla ustanovit zvláštní komisi proti rasismu, jejímiž členy budou fotbalisté mající za úkol navrhovat přísnější tresty za diskriminaci ve fotbale. Tuto informaci uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na samotného prezidenta FIFA Gianniho Infantina. Ten zároveň potvrdil, že požádal útočníka Realu Madrid Viníciuse Juniora, aby tuto komisi vedl. 
Zřejmě nejlepší fotbalista planety Lionel Messi.

Messi se stal nejlepším fotbalistou FIFA za minulý rok. Benzema se následně opřel do federace

Na pondělním galavečeru v Paříži byl vyhlášen novým držitelem ceny mezinárodní fotbalové federace FIFA pro nejlepšího fotbalistu roku, přičemž se tradiční anketa nově jmenuje The Best, argentinský fotbalista Lionel Messi. Čerstvý mistr světa vyhrál tuto anketu před Kylianem Mbappém a Karimem Benzemou, jenž tak nenavázal na premiérový zisk Zlatého míče z října loňského roku. Organizátory ankety pak francouzský útočník Realu Madrid na sociálních sítích nepřímo nařkl ze lži. 

Více souvisejících

FIFA Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy