I jedna cigareta denně může být nebezpečná, varují vědci

Praha - Podle vědců z University College London může i pouhá jedna cigareta denně způsobit problémy se srdcem nebo mrtvici. Pokud chce kuřák omezit kouření kvůli zdraví, tak by měl přestat kouřit úplně.

Vědci zjistili, že pokud kuřák užívá jednu cigaretu denně v domnění, že mu to méně škodí zdraví, tak se mýlí. Jedna cigareta denně podle výzkumu snižuje prý riziko srdeční vady nebo mrtvice zhruba o padesát procent oproti tomu, pokud by dotyčná osoba kouřila dvacet cigaret za den. Tým vědců, který za studií stojí, říká, že je mnohem lepší s kouřením přestat úplně, než jej postupně omezovat.

"Existuje přesvědčení, že omezování kouření dramaticky snižuje šance dostat jakoukoli nemoc spojenou s kouřením. Sice to může být pravda v případě rakoviny, ale ne v případě srdeční vady nebo mrtvice," napsal pro prestižní časopis British Medical Journal spoluautor výzkumu Allan Hackshaw z University College London. Vědec popsal, že posbírali data z celkem 55 zpráv pokrývajících 141 studií mezi lety 1946 až 2015. Výzkum se týkal celkem několika miliónů lidí, u kterých se zkoumal dopad kouření na zdraví.

Výzkum se zaměřil zejména na to, jaký dopad na zdraví může mít kouření jedné cigarety denně, poté pěti a dvaceti cigaret za den v porovnání s těmi, kteří nikdy nekouřili. Ačkoli se prostou matematikou dalo očekávat, že kuřáci, kteří si zapálí jednou denně, budou mít pětiprocentní šanci ohledně problému se srdcem oproti těm, kteří si zapálí dvacet cigaret za den, pravda je jiná. Riziko je daleko vyšší. "Problém s kardiovaskulárním systémem, dopady na oběhovou soustavu nebo na srdce se objevují velmi rychle," uvedl Hackshaw. "Stačí pouze málo, abyste byli vystaveni škodlivým účinkům. Proto je jedna cigareta denně daleko větším rizikem, než si většina lidí uvědomuje," varuje vědec.

U mužů byly statistky neúprosné. Kuřáci, zapalující si jedenkrát denně, mají 53% šanci trpět srdeční vadou a 64% pravděpodobnost dostat mrtvici oproti těm, kteří si dají dvacet cigaret denně. U žen jsou čísla nižší. Pokud si kuřačky dávají jednu cigaretu za den, tak mají 38% pravděpodobnost výskytu srdeční vady a 36% možnost rizika mrtvice, než jak je tomu u závislejších případů.

Související

Více souvisejících

cigarety infarkt mrtvice srdeční tep srdce Vědci

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 9 minutami

před 19 minutami

před 37 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy