Starodávné legendy? Nejde jen o povídačky, jedna z katastrof se opravdu stala

Athény – Jak je to s pravdivostí mýtů a legend, opírají se o reálné základy nebo jsou od začátku do konce smyšlené? Některé staré pověsti nemají s realitou nic společného a patří spíše do říše úsměvných pohádek. Jiné příběhy ale mají překvapivě reálný základ.

Každý, kdo alespoň zběžně nahlédl do fantastického světa  Tolkienova Pána prstenů, si pamatuje na mordorskou Horu osudu, jež chrlila oheň a lávu a byla jakýmsi středobodem mocné Sauronovy říše. Hora ale nebyla pouhým výplodem autorovy fantazie, Tolkien se inspiroval italskou sopkou Stromboli, jež ho během jeho pobytu v Evropě uchvátila. Stejně tak je tomu v řadě starověkých bájí a pověstí, když některé z nich mají mnohem reálnější základy, než by se zdálo na první pohled.

Severoameričtí Indiáni například věří, že na místě Kráterového jezera v Oregonu kdysi stávala mohutná hora. Místo se podle původních legend stalo dějištěm zápasu dvou pradávných bohů. Ten z bohů, jež v boji zvítězil, svrhl svého poraženého soka do zemských hlubin a aby toho nebylo málo pohřbil jej právě onou horou. Na vrcholu "podzemního vězení" pak vytvořil nádherné jezero.

Legenda ale vychází z reálných základů. Na místě Kráterového jezera opravdu kdysi stála hora. Před téměř osmi tisíci lety ale v místě explodoval mohutný vulkán a ten horu doslova roztříštil na kusy. Na místě tak zbyl pouze obrovský kráter. Ten se postupně naplňoval dešťovou vodou až vzniklo jezero v podobné, v níž ho známe dnes.

Každý zná báji o Noemovi, který na své arše přežil biblickou potopu světa a pomohl zachránit rozličné živočišné druhy. I tato legenda má ale své reálné základy. Zhruba před dvanácti tisíci lety došlo k pomalému vysychání Černého moře. Hladina Středozemního moře se ale naopak zvyšovala, protože do něj proudila voda z Atlantiku. Situace došla tak daleko, že se voda ze Středozemního moře přelila do moře Černého.

Když se obrovské množství vody valilo přes přírodní překážky mezi oběma vodními plochami, musely podle vědců vzniknout obrovské kaskády, které byly asi 200 krát větší než Niagarské vodopády. A přesně takové jevy jsou popisovány v báji o Noemovi a jeho arše. Přírodní katastrofa takových rozměrů musela na tehdejší místní populaci silně zapůsobit a není tak divu, že jí byl přisuzován božský původ.

Související

Darren Aronofsky dostal za úkol natočit biblické téma prodejné v Hollywoodu.

RECENZE: Noe přežil lidstvo, přežijí diváci Noea?

Podle jistých nadsázek byl Noe prvním dálkovým plavcem, hrdinou, biblickou postavou, která unikla hněvu Božímu. Pokud se podíváme na nový velkofilm Darrena Aronofskyho, nutně si položíme otázku, zda na něj ještě nečeká také Hněv filmový.

Více souvisejících

Film Noe legenda indiáni sopky historie

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové

Podle prognózy britské meteorologické služby Met Office bude rok 2025 jedním z tří nejteplejších let v historii měření globální průměrné teploty. Předpokládá se, že za ním budou pouze roky 2024 a 2023, přičemž právě rok 2024 má být rekordně nejteplejším rokem vůbec.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy