Tempo pokroku: Kdy a kde se u nás objevuje první zámecký výtah?

Velkolepě laděná schodiště patřila k hlavním prvkům zámecké reprezentace. Byla též jednou z hlavních vizitek majitele. Během 18. a 19. staletí nároky na reprezentaci narůstají a nejzámožnější jedinci hledají nové a unikátní způsoby, které by jednak umožnily větší komfort, ale též ukázaly jejich výsadní postavení. Mezi tyto prvky pokroku patří i uplatnění výtahu v zámeckých interiérech.

První výtah pro osobní přepravu si zřejmě nechal vybudovat už francouzský král Ludvík XIV. Bohužel se tento exemplář dodnes nedochoval a též není jasné, jak přesně vypadal a fungoval. Je pouze možné předpokládat podobný mechanismus, jaký byl v té době známý a používaný v důlní technice. Výtah tak jezdil na ruční pohon.

Výtahu se původně v překladu říkalo „létající židle“ a odráželo tak jeho podobu a funkci, kdy pasažér mohl sedíc na pohovce „vylétnout či slétnout“ o jedno patro výš, či níž. Po dlouhou dobu byl královskou výsadou Ludvíka XIV., kterou panovník nechával vybudovat jen nejpřednější šlechtice. Ve své době byl spíše odrazem společenského postavení a prestiže, než potřebným dopravním prostředkem.

Z Francie, která tehdy udávala módní směr, se fenomén výtahu postupně rozšířil dál. Zřejmě nejstarší výtah u nás si nechala vybudovat Anna Marie Františka z rodu Sasko-Lauenburského, později vévodkyně Toskánská. Ta na sklonku 17. století získala dědictvím zámek Ploskovice. Ten nechala nákladně barokně přestavět, byť jej využívala jen jako své „maison de plaisance“. Tak se francouzsky označuje zámek, který byl určen jen pro krátkodobé, často letní pobyty. Přesto se jednalo o velice výstavné a komfortní sídlo, jehož součástí se stal též osobní výtah. Ten zde nechala vybudovat už v roce 1720. Vedl z grott, umělých vodních jeskyní v suterénu zámku až do reprezentačního sálu 1. patra.

Jelikož byla Anna Marie též majitelkou zámku v Zákupech, nechala si i zde po vzoru v Ploskovicích vystavět obdobný osobní výtah. V obou případech se jednalo o výtahy, které byly poháněny lidskou silou. Výtahy na obou zámcích ukazovaly zámožnost a luxus, kterým vévodkyně disponovala. Stejně tak i její cit pro nové vymoženosti a módní trendy, přicházející z francouzského dvora.

Později získává zámky Ploskovice a Zákupy císař rakouský a král český Ferdinand V. Dobrotivý, který je využívá jako své letní rezidence. Oba dva zámky byly pro nového majitele přestavěny. Zámek v Ploskovicích získal mimo jiné druhé patro a jeho areál doplnily dvě správní budovy. Zámecké interiéry v Zákupech byly upraveny přímo pro panovníka dle soudobé módy. Poničené barokní fresky byly přemalovány ve stylu druhého rokoka, zdi byly ozdobeny papírovými tapetami apod.

Byť je postava Ferdinanda V. často považována za nevýznamnou či nevýraznou v oblasti politiky, nelze tak hovořit všeobecně. Osobně byl člověkem pokroku, který obdivoval nové vynálezy. Bylo to právě v časech jeho vlády, kdy se monarchie začala modernizovat. Později jezdil se svou chotí na Zákupy novým vynálezem, vlakem.

Během let po abdikaci bývalý král a císař zestárl a tím se snížily jeho fyzické možnosti. Zdolávat dlouhá schodiště již nebylo možné. Vyslovil tak přání, aby byl na Zákupech vybudován plnohodnotný výtah, tehdy nazývaný zdviž. Stavitelé využili původní výtahovou šachtu z časů Anny Marie, do které v roce 1870 zabudovali výtah nový.

Samotný výtah vyrobila pražská firma Ringhoffer, která se jinak zabývala výrobou salonních vozů, například též salonního vozu pro následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Výtah byl poháněn lidskou silou. U klikového převodu byl vyznačen směr pohybu výtahu a jednotlivé zastávky, aby výtah vždy zastavil správně v daném podlaží. Ferdinand se tak z přízemí mohl dostat o patro výš ke vstupu do zámecké oratoře, anebo ještě o patro výše do jídelny a svých soukromých pokojů.

Přitom byl tento výtah vzhledem ke svému mechanismu ve své době do jisté míry historický. Už v roce 1857 byl v jednom obchodním domě v New Yorku vybudován výtah poháněn parním strojem. Následně se začaly využívat výtahy poháněné na základě hydrauliky. V roce 1880, pět let po smrti Ferdinanda V., byl sestrojen první výtah na elektrický pohon. Výtah v Zákupech, který je dodnes nejstarší dochovaný exemplář u nás, však nebyl nikdy později modernizován a je tak autentickým dokladem doby posledního korunovaného českého krále.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Více souvisejících

historie technologie hrady a zámky výtahy Bydlení zámek Zákupy

Aktuálně se děje

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

včera

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy