Rychlá síť LTE je hitem v Česku. Pozor ale na pokrytí a volbu telefonu

Praha - Rychlá síť je hitem poslední doby. Během uplynulých dvanácti měsíců se rozšířilo pokrytí i nabídka telefonů, které ho umějí využít. Označení „LTE podporováno“ vám však vždy nezaručí, že se budete moci do této sítě připojit. Co si ohlídat, pokud toužíte po rychlém internetu v mobilu?

Operátoři by do konce roku rádi pokryli rychlou sítí většinu populace. Slovíčko „populace" je tu klíčové. „Nejde totiž o pokrytí území. LTE stále bude doménou měst, i když už nepůjde jen o velké aglomerace. V zapadlých vískách a především na cestách neobydlenou krajinou si v nejbližší budoucnosti musíte vystačit s klasickým 3G či dokonce 2G," vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Podle vyjádření operátorů se teď čeká, jak na nabídku zareagují zákazníci. Ačkoliv nabídka telefonů s podporou LTE je stále širší, má je dosud jen menšina uživatelů. Například T-Mobile v dubnu uvedl, že se do této sítě připojuje jen 7 % z celkového množství přístrojů. Přinejmenším donedávna totiž modul pro příjem tohoto signálu obsahovaly spíš telefony vyšší střední třídy. I když se to mění, LTE pravděpodobně nebude hlavním motivem, proč by chtěl běžný uživatel měnit telefon za nový. Proto se bude čekat, až staré přístroje doslouží.

Pokud váš telefon zrovna dosluhuje nebo po rychlém internetu toužíte, dejte si pozor na konkrétní frekvence, na kterých váš operátor LTE provozuje. V Evropě se používá standard FDD LTE. „Problém může nastat v případě čínských smartphonů. Ačkoli dávno nejsou plastovými krabičkami a mohou předčít i známé značky s nepoměrně vyšší cenou, liší se právě v používaných frekvencích a s čínským standardem TDD LTE si v Evropě nevystačíte," upozorňuje Lukáš Zelený.

Zaměřte se také na konkrétní kmitočtová pásma. Ani popisek FDD LTE není stoprocentní zárukou. Zatímco ve světě se používají hlavně kmitočty 1800 a 2100 MHz, u nás můžete narazit i na 800 a 900 MHz. Například Vodafone využívá pro LTE 900 MHz, ale tato frekvence mnoha alternativním značkám chybí. „Prodejci mobilů to rádi opomíjejí zmínit, dokonce i u velkých obchodů narazíte na obecný popisek 'LTE podporováno'. Po zasunutí SIM pak zjistíte, že jste stále na 3G síti, protože přístroj není s kmitočtem 900 MHz kompatibilní," říká Lukáš Zelený.

U klasických výrobců mobilů, kteří se orientují hlavně na Evropu a Ameriku, na tento neduh však narazíte v minimální míře. Pokud uvádějí LTE, v drtivé většině podporují všechny čtyři důležité frekvence.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest Mobilní operátoři mobily

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 6 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy