Kdo používá kybernetické útoky k zničení svých nepřátel? Odpověď Vás možná překvapí

MAGAZÍN - Nedávný kybernetického útok nevídaného měřítka zanechal svět v šoku. Podle posledních šetření bezpečnostních firem Symantec a Kaspersky Lab má jedna z prvních verzí viru část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazar (Lazarus Group), která je krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Bezpečností firma FireEye ve své zprávě upozorňuje, že Severní Korea není jediným asijským státem, který využívá hackerů k útoků na své konkurenty.

FireEye od roku 2014 sledovala alespoň deset oddělených útoků provedených organizací známou jako OceanLotus nebo APT32. Cíle zahrnovaly členy médií a soukromé a veřejné  organizace z Německa, Číny, USA, Filipín, Spojeného království a Vietnamu. Podle FireEye za útoky stojí vietnamští hackeři napojení na vietnamskou vládu. Spolčenost tak soudí, protože útoky byly v souladu s zájmy této vlády a zahrnovaly mimo jiné jak vietnamské disidenty, tak čínské organizace a instituce.

Nick Carr z firmy FireEye, který napsal zprávu, připustil, že mezi hackerskou skupinou a vietnamskou vládou neexistuje žádná přímá vazba. Přesto se domnívá, že takové spojení zřejmě existuje vzhledem k povaze útoků a vybraných cílů. „ APT32 získal informace o personálů a jiné údaje od napadených organizací, které měly malé využití pro jakoukoli jinou stranu než pro vietnamskou vládu," uvedl Carr ve svém prohlášení pro  TechCrunch. „Navíc, zdá se, že načasování útoků APT32 koresponduje s obchodními schůzkami mnoha jeho obětí s vietnamskou vládou ohledně regulačních záležitostí."

Vietnamská vláda takové obvinění odmítla. „Vietnamská vláda nepovoluje žádnou formu kybernetických útoků proti organizacím nebo jednotlivcům. Všechny kybernetické útoky nebo ohrožení kybernetické bezpečnosti musí být odsouzeny a vážně potrestány v souladu s předpisy a zákony, " řekl mluvčí vietnamské vlády agentuře Reuters.

Podle Carreho kybernetické útoky spáchané Vietnamem ukazují na širší trend mezi menšími národy, kteří využívají kybernetických útoků k získání výhod nad svými politickými či obchodními konkurenty . „Zatímco aktéři z Číny, Íránu, Ruska a Severní Koreje jsou i nadále nejaktivnějšími hrozbami kybernetické špionáže, které FireEye sleduje a na které reaguje, APT32 odráží rostoucí počet nových zemí, které tuto dynamickou schopnost přijaly," uvádí Carr.

Kybernetické útoky jako zbraně hromadného dopadu

Podle všeho útoky APT3 nejsou spojeny s obrovskou vlnou globálních kybernetických útoků známých jako WannaCry, která se zprvu přičítala skupině Shadows Brokers. Podle bezpečnostních firem Symantec a Kaspersky Lab za útokem zřejmě stojí skupina Lazarus Group, spojená s vládou KLDR. Byla to tato skupina, která v roce 2014 uveřejnila tajné materiály filmového studia Sony Pictures, podle všeho jako odvetu za satirický film Interview (The Interview), namířeného proti severokorejskému vůdci.

Kód použitý skupinou je podle odborníků z Kaspersky Lab velmi podobný tomu, který byl užit ve WannaCry. Sdílený kód nemusí vždy znamenat, že za útokem stojí stejná skupina. Úplně jiná hackerská skupina může jednoduše znovu použít kód Lazarus Group jako „falešnou vlajku“ na zmatení každého, kdo by se skupinu pokusil vystopovat. Protože ale tento sdílený a dříve použitý kód byl odstraněn z pozdějších verzí WannaCry, dá se soudit, že za útokem skutečně mohla stát Lazarus Group, pokoušející se skrýt svou přítomnost.

„Tato úroveň sofistikovanosti je něco, co se obecně nenachází v kybernetickém světě,“ píše na svém blogu firma Kaspersky. „ Je to něco, co vyžaduje přísnou organizaci a kontrolu ve všech fázích provozu. To je důvod, proč si myslíme, že Lazarus není jen další pokročilá vytrvalá hrozba," dodává firma, která objevila, že útoky pocházejí z IP adres v KLDR.

Lazarus Group zřejmě využila záznamů o zranitelných místech v populárních programech a informací o kybernetických zbraní shromážděných americkou národní bezpečnostní agenturou NSA. Skupina Shadow Brokers v srpnu 201 tyto informace zveřejnila a učinila je tak dostupné pro všechny organizace operující na poli kybernetického zločinu.  

Zajímavou skutečností je, že názvy obou skupin mají co do činění s populární sérií počítačových her sci-fi Mass Effect. V herní trilogii vystupovala tajemná postava obchodníka s informacemi, známého jako Stínový prostředník (Shadow Broker). V druhém dílu trilogie je hlavní hrdina oživen tajnou skupinou Cerberus v rámci tzv. Projektu Lazar (Lazarus Project). American Center for Democracy upozorňuje, že kybernetické útoky jsou používány jako zbraně hromadného dopadu (Weapons of Mass Effect - WME). Na rozdíl od zbraní hromadného ničení, zbraně hromadného dopadu se nemusí nutně uchylovat k úplnému zničení, ale k narušování ekonomického potenciálu a sociálních vazeb (WME tak může být např. panika rozšiřovaná médii o možném teroristickém útoku).

Související

Donald Trump

Trumpův mobil mohli napadnout hackeři. Stopy vedou k velkému rivalovi USA

I Čína se snaží zasáhnout do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Americké úřady se domnívají, že hackeři napojení na Peking se pokusili napojit na mobily a informační sítě používané exprezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentským kandidátem J. D. Vancem. S odkazem na své zdroje o tom informovala stanice CBS News. 

Více souvisejících

Hackeři Kybernetická bezpečnost Severní Korea (KLDR) vietnam WannaCry

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy