Kdo používá kybernetické útoky k zničení svých nepřátel? Odpověď Vás možná překvapí

MAGAZÍN - Nedávný kybernetického útok nevídaného měřítka zanechal svět v šoku. Podle posledních šetření bezpečnostních firem Symantec a Kaspersky Lab má jedna z prvních verzí viru část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazar (Lazarus Group), která je krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Bezpečností firma FireEye ve své zprávě upozorňuje, že Severní Korea není jediným asijským státem, který využívá hackerů k útoků na své konkurenty.

FireEye od roku 2014 sledovala alespoň deset oddělených útoků provedených organizací známou jako OceanLotus nebo APT32. Cíle zahrnovaly členy médií a soukromé a veřejné  organizace z Německa, Číny, USA, Filipín, Spojeného království a Vietnamu. Podle FireEye za útoky stojí vietnamští hackeři napojení na vietnamskou vládu. Spolčenost tak soudí, protože útoky byly v souladu s zájmy této vlády a zahrnovaly mimo jiné jak vietnamské disidenty, tak čínské organizace a instituce.

Nick Carr z firmy FireEye, který napsal zprávu, připustil, že mezi hackerskou skupinou a vietnamskou vládou neexistuje žádná přímá vazba. Přesto se domnívá, že takové spojení zřejmě existuje vzhledem k povaze útoků a vybraných cílů. „ APT32 získal informace o personálů a jiné údaje od napadených organizací, které měly malé využití pro jakoukoli jinou stranu než pro vietnamskou vládu," uvedl Carr ve svém prohlášení pro  TechCrunch. „Navíc, zdá se, že načasování útoků APT32 koresponduje s obchodními schůzkami mnoha jeho obětí s vietnamskou vládou ohledně regulačních záležitostí."

Vietnamská vláda takové obvinění odmítla. „Vietnamská vláda nepovoluje žádnou formu kybernetických útoků proti organizacím nebo jednotlivcům. Všechny kybernetické útoky nebo ohrožení kybernetické bezpečnosti musí být odsouzeny a vážně potrestány v souladu s předpisy a zákony, " řekl mluvčí vietnamské vlády agentuře Reuters.

Podle Carreho kybernetické útoky spáchané Vietnamem ukazují na širší trend mezi menšími národy, kteří využívají kybernetických útoků k získání výhod nad svými politickými či obchodními konkurenty . „Zatímco aktéři z Číny, Íránu, Ruska a Severní Koreje jsou i nadále nejaktivnějšími hrozbami kybernetické špionáže, které FireEye sleduje a na které reaguje, APT32 odráží rostoucí počet nových zemí, které tuto dynamickou schopnost přijaly," uvádí Carr.

Kybernetické útoky jako zbraně hromadného dopadu

Podle všeho útoky APT3 nejsou spojeny s obrovskou vlnou globálních kybernetických útoků známých jako WannaCry, která se zprvu přičítala skupině Shadows Brokers. Podle bezpečnostních firem Symantec a Kaspersky Lab za útokem zřejmě stojí skupina Lazarus Group, spojená s vládou KLDR. Byla to tato skupina, která v roce 2014 uveřejnila tajné materiály filmového studia Sony Pictures, podle všeho jako odvetu za satirický film Interview (The Interview), namířeného proti severokorejskému vůdci.

Kód použitý skupinou je podle odborníků z Kaspersky Lab velmi podobný tomu, který byl užit ve WannaCry. Sdílený kód nemusí vždy znamenat, že za útokem stojí stejná skupina. Úplně jiná hackerská skupina může jednoduše znovu použít kód Lazarus Group jako „falešnou vlajku“ na zmatení každého, kdo by se skupinu pokusil vystopovat. Protože ale tento sdílený a dříve použitý kód byl odstraněn z pozdějších verzí WannaCry, dá se soudit, že za útokem skutečně mohla stát Lazarus Group, pokoušející se skrýt svou přítomnost.

„Tato úroveň sofistikovanosti je něco, co se obecně nenachází v kybernetickém světě,“ píše na svém blogu firma Kaspersky. „ Je to něco, co vyžaduje přísnou organizaci a kontrolu ve všech fázích provozu. To je důvod, proč si myslíme, že Lazarus není jen další pokročilá vytrvalá hrozba," dodává firma, která objevila, že útoky pocházejí z IP adres v KLDR.

Lazarus Group zřejmě využila záznamů o zranitelných místech v populárních programech a informací o kybernetických zbraní shromážděných americkou národní bezpečnostní agenturou NSA. Skupina Shadow Brokers v srpnu 201 tyto informace zveřejnila a učinila je tak dostupné pro všechny organizace operující na poli kybernetického zločinu.  

Zajímavou skutečností je, že názvy obou skupin mají co do činění s populární sérií počítačových her sci-fi Mass Effect. V herní trilogii vystupovala tajemná postava obchodníka s informacemi, známého jako Stínový prostředník (Shadow Broker). V druhém dílu trilogie je hlavní hrdina oživen tajnou skupinou Cerberus v rámci tzv. Projektu Lazar (Lazarus Project). American Center for Democracy upozorňuje, že kybernetické útoky jsou používány jako zbraně hromadného dopadu (Weapons of Mass Effect - WME). Na rozdíl od zbraní hromadného ničení, zbraně hromadného dopadu se nemusí nutně uchylovat k úplnému zničení, ale k narušování ekonomického potenciálu a sociálních vazeb (WME tak může být např. panika rozšiřovaná médii o možném teroristickém útoku).

Související

Donald Trump

Trumpův mobil mohli napadnout hackeři. Stopy vedou k velkému rivalovi USA

I Čína se snaží zasáhnout do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Americké úřady se domnívají, že hackeři napojení na Peking se pokusili napojit na mobily a informační sítě používané exprezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentským kandidátem J. D. Vancem. S odkazem na své zdroje o tom informovala stanice CBS News. 

Více souvisejících

Hackeři Kybernetická bezpečnost Severní Korea (KLDR) vietnam WannaCry

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 54 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy