Společnost Facebook čelí kritice, že podrývá demokracii v Africe. Jejími sociálními sítěmi se letos v průběhu všech osmi parlamentních voleb, které se v afrických zemích konaly, šířily dezinformační kampaně. Napsal to dnes zpravodajský server BBC. Facebook minulý týden oznámil, že za většinou klamných zpráv stojí izraelská firma Archimedes Group, kterou proto zablokoval.
Společnost Facebook zrušil 265 účtů a skupin na facebooku a instagramu, které se podle něj účastnily "koordinovaného neautentického chování" zejména v Nigérii, Senegalu, Togu, Angole, Nigeru a Tunisku.
Nanjira Sambuliová z nadace World Wide Web má za to, že Facebooku trvalo příliš dlouho, než se problémem v rozvojových zemích začal zabývat. "Demokracie jsou na tomto kontinentě bohužel ohroženy a sociální média jsou místem, kde se situace začala rychle zhoršovat," cituje Sambuliovou BBC.
Jiní kritici se domnívají, že slabá regulace ochrany soukromí a dat vedla k tomu, že Afrika slouží jako pokusný králík při porušování ochrany soukromí. "Fungujeme jako testovací půda. Jakmile se ukáže, že v Africe něco funguje, napodobí to a použijí i na jiným místech Afriky," konstatovala kamerunská podnikatelka v oblasti moderních technologií Rebecca Enonchongová.
"Otázka by spíš měla znít, proč Facebook v Africe bez okolků dělá to, co by v jiných částech světa nedělal. Stejně jako se Facebook musí řídit etikou, naše instituce a regulační orgány se musejí více snažit a chránit práva občanů, " napsal na twitteru v reakci na oznámení Facebooku z minulého týdne konžský blogger Simeon Nkola Matamba.
Společnost Archimedes Group, která se specializuje na lobbing a politické poradenství, na dotazy BBC nereagovala a ze svého webu odstranila všechny příklady vykonaných zakázek. Prezentuje se jako firma, která pomáhá v prezidentských kampaních. Její slogan zní: "Vyhráváme kampaně po celém světě".
Facebook se ocitl pod tlakem, aby razantněji a transparentněji bojoval proti dezinformacím po odhalení, že Rusko využívalo facebookové stránky s cílem ovlivnit v roce 2016 prezidentské volby v USA.
Ke změnám byl provozovatel sítě donucen, když se ukázalo, že umožňoval přístup k různým osobním údajům uživatelů facebooku. Příkladem je skandál týkající se společnosti Cambridge Analytica, která tajně získala data milionů uživatelů facebooku, jež následně použila k pokusům o jejich politické ovlivnění.
Související
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
Meta zakázala ruským médiím přístup na své sociální sítě. Kreml promptně zareagoval
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek