Brno - Rizika kybernetických útoků na počítačové systémy státní správy ČR jsou reálná. Při otevření nového sídla Národního centra kybernetické bezpečnosti v Brně to dnes řekl ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. S ochranou proti počítačovým útokům, které by mohly ochromit činnost státu, by měl kromě centra pomoci kybernetický zákon, s jehož přijetím počítá vláda do konce letošního roku.
"Když jsme před zhruba 2,5 roky začali centrum budovat, šlo pouze o hrozby kybernetickými útoky. Nyní se změnily na reálná rizika, na která musíme být připraveni," uvedl Navrátil.
Zdůraznil, že bezpečnostní situace v Evropě se v uplynulých letech zhoršila. ČR sice podle něj nepatří mezi státy, v nichž by se zásadnější kybernetické útoky mohly aktuálně očekávat, přesto na ně musí být stát připraven. O to by se měl postarat tým 34 expertů, kteří budou působit v Národním centru kybernetické bezpečnosti. To je součástí NBÚ.
"To, co po nás požaduje veřejnost i podnikatelé, je kvalitní zajištění fungování státu. Nepochybně k tomu patří také jeho kybernetická bezpečnost, které se rozhodně budeme věnovat," řekl při otevření nového sídla centra premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Centrum shromažďuje a vyhodnocuje informace o kybernetických útocích, koordinuje boj s nimi a jeho posláním je také navrhovat opatření, jak těmto napadením ve světě počítačů zabránit.
Počítačové viry jsou s námi už dlouhou řádku let. Dnes už sice není jejich síla tak destruktivní jako kdysi, kdy byly schopny "položit" celý systém -- i když se můžeme setkat s řadou těch, jejichž chování je nepřehlédnutelné, dnešní viry se naopak snaží co nejvíce schovat. Důvodem je, že nejen ony, ale škodlivý software obecně (označovaný jako malware) jsou většinou autory vytvářeny k výdělečným účelům: malware vám může odcizit čísla bankovních karet, různé PINy, hesla k rozličným účtům nebo z vašeho počítače udělat součást obrovské internetové sítě pro rozesílání spamu (nevyžádané reklamní pošty) či dalšího škodlivého softwaru, informuje dsl.cz.
Anglické slůvko firewall [fajrvol] sice může znít poněkud odborně, avšak nejde o nic víc než o specifický počítačový program, který je naprosto nezbytnou ochranou před útoky z internetu. Velmi jednoduše řečeno, firewall hlídá různé vchody do vašeho počítače a také rozhoduje, "koho" nebo "co" do vašeho systému pustí, a též jaké informace z určitých programů mohou ze systému odcházet.
Antivirus je dalším z programů, které by na počítači neměly chybět: slouží k ochraně počítače před různými virovými a obecně malwarovými nákazami. Jednoduchý integrovaný antivirus se dostal až do Windows 8, jinak na výběr uživatelé mají spoustu komerčních antivirů včetně těch zdarma.
Antivirové programy chrání systém zejména na základě virové databáze, která je u mnohých typů antivirů automaticky aktualizována i několikrát denně. Je proto nezbytné, aby uživatel nezapomínal nové definice instalovat, tj. aby co možná nejčastěji připojoval počítač k internetu a nechal antivir zaktualizovat.
Poradíme vám proto rovnou jeden český produkt, který navíc patří mezi velice kvalitní antiviry: program Avast! Antivirus Home Edition, jenž je zdarma pro domácí použití. Obsahuje i ochranu před rootkity a spywarem.Antispyware
Tím se tedy dostáváme k antispyware, třídě programů, jež chrání zejména před záškodnickým softwarem, který sleduje to, co na počítači děláte, jak se chováte na webu, zkrátka který monitoruje vaší aktivitu a sbírá citlivá data. Kromě Windows Defender, integrovaného ve Windows 8 a dostupného i pro Windows 7, patří mezi nejpoužívanější bezplatné programy typu antispyware Spybot Search&Destroy (umí i česky) a Spyware Terminator (rovněž česky).
19. listopadu 2024 15:33
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Související
Podniky a služby po celém světě se vzpamatovávají z globálního výpadku
Slovensko rozdá některým školákům poukázky na nákup výpočetní techniky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák