Jsou autoři řetězových emailů novými šmejdy?

Fenomén řetězových dopisů není žádná novinka. Dávno před masovým rozšířením emailové komunikace kolovaly řetězové dopisy, ve kterých se často psalo, že obletěly celý svět a je potřeba je opsat třeba dvacetkrát a rozeslat dál. Splnění pokynu mělo přinést obrovské štěstí, zatímco odmítnutí se údajně pojilo s dlouhým obdobím velké smůly.

S postupným šířením internetu se tyto druhy zpráv začaly přesouvat do online prostoru. Staly se tak například jednoduchým způsobem, jak nasbírat velké množství emailových adres, na které pak bylo možné posílat například komerční sdělení, protože se skrýváním adresátů se většinou nikdo nezabýval.

V prvotní fázi se šířily hlavně relativně neškodné zprávy, ať už se jednalo o zaručený recept na štěstí nebo sadu obrázků s koťátky. Po nějaké době je ale rutinní uživatelé internetu obvykle začali ignorovat, navíc se čím dál častěji zasekávaly přes automatizované filtry ve spamu.

Vývoj řetězových emailů

Průběžně se tak začal měnit obsah emailů i cílová skupina. Šířily se různé petice a výzvy, pravdivé zprávy, vtipy, ale postupem času čím dál častěji také dezinformace. Lidé přitom takové zprávy přeposílají často mechanicky.

V kontextu dezinformací jsou řetězové emaily obecně relativně podceňovaným nástrojem, přitom mají dopad až na desetitisíce lidí, což se dá přirovnat k dosahu středně velkého celostátního deníku. Podle průzkumu organizace Elpida a Nadace O2 se totiž 90 procent seniorů, kteří užívají internet, s řetězovými emaily setkalo, každý pátý senior zároveň připouští, že se sám na jejich šíření podílí.

Obsah řetězových emailů přitom není tak snadné monitorovat, jako je to například možné u dezinformačních webů, protože kolují především v rámci „sociální bubliny“ svých příjemců a nejsou veřejně viditelné. Často se v rámci příjemců šíří bok po boku obrázky koťátek nebo vzácných květů a jiných přírodních úkazů i skrytě nebo otevřeně politický obsah.

Z analýzy Českých elfů vyplývá, že nejčastějším vyzněním takto šířených politických zpráv je negativní postoj k NATO, USA a jednotě EU a naopak pozitivní líčení Ruska. Často se podle této analýzy zároveň jedná o podobná témata, která jsou v daný okamžik obsahem prorusky laděných dezinformačních webů.

Síla řetězových emailů se pojí s všeobecnou nedůvěrou v tradiční média. Využívají toho, že jejich příjemci věří více rodině, známým a přátelům, od kterých jim emaily přicházejí, nežli profesionálním novinářům. Více než 40 procent seniorů přitom podle výzkumu organizace Elpida a Nadace O2 takto získané informace nijak dále neověřuje.

Proč se řetězové emaily šíří?

Autorem řetězových emailů může být někdo, kdo se baví tím, že sleduje, kam až jeho falešná zpráva dojde, ale také se může jednat o profesionálního „trolla“, který má za úkol šířit specifickou propagandu. V jiných případech může být motivací přímo finanční zisk z prodeje reklamy nebo získávání kontaktů pro různé kampaně.

Přeposílající jsou pak často obětí manipulace, protože řetězové emaily cílí na emoce, často obsahují výbušný obsah a vybízejí k okamžité akci například tím, že evokují exkluzivitu zprávy – má být brzo smazána, tradiční média ji údajně nesmějí odvysílat nebo ji dokonce cíleně tají.

Související

Ilustrační foto

ÚOOÚ si posvítil na nevyžádaná obchodní sdělení, udělil pokuty za statisíce

Za nevyžádaná obchodní sdělení Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) loni podle výroční zprávy uložil tři desítky pokut v souhrnné výši 828.000 korun, nejvyšší byla čtvrtmilionová. O rok dříve v této oblasti úřad udělil také tři desítky pokut, ovšem v souhrnné výši 2,9 milionu korun, nejvyšší sankce činila 600.000 korun.

Více souvisejících

e-mail internet Kybernetická bezpečnost Boj proti dezinformacím a fake news počítače

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy