Jsou autoři řetězových emailů novými šmejdy?

Fenomén řetězových dopisů není žádná novinka. Dávno před masovým rozšířením emailové komunikace kolovaly řetězové dopisy, ve kterých se často psalo, že obletěly celý svět a je potřeba je opsat třeba dvacetkrát a rozeslat dál. Splnění pokynu mělo přinést obrovské štěstí, zatímco odmítnutí se údajně pojilo s dlouhým obdobím velké smůly.

S postupným šířením internetu se tyto druhy zpráv začaly přesouvat do online prostoru. Staly se tak například jednoduchým způsobem, jak nasbírat velké množství emailových adres, na které pak bylo možné posílat například komerční sdělení, protože se skrýváním adresátů se většinou nikdo nezabýval.

V prvotní fázi se šířily hlavně relativně neškodné zprávy, ať už se jednalo o zaručený recept na štěstí nebo sadu obrázků s koťátky. Po nějaké době je ale rutinní uživatelé internetu obvykle začali ignorovat, navíc se čím dál častěji zasekávaly přes automatizované filtry ve spamu.

Vývoj řetězových emailů

Průběžně se tak začal měnit obsah emailů i cílová skupina. Šířily se různé petice a výzvy, pravdivé zprávy, vtipy, ale postupem času čím dál častěji také dezinformace. Lidé přitom takové zprávy přeposílají často mechanicky.

V kontextu dezinformací jsou řetězové emaily obecně relativně podceňovaným nástrojem, přitom mají dopad až na desetitisíce lidí, což se dá přirovnat k dosahu středně velkého celostátního deníku. Podle průzkumu organizace Elpida a Nadace O2 se totiž 90 procent seniorů, kteří užívají internet, s řetězovými emaily setkalo, každý pátý senior zároveň připouští, že se sám na jejich šíření podílí.

Obsah řetězových emailů přitom není tak snadné monitorovat, jako je to například možné u dezinformačních webů, protože kolují především v rámci „sociální bubliny“ svých příjemců a nejsou veřejně viditelné. Často se v rámci příjemců šíří bok po boku obrázky koťátek nebo vzácných květů a jiných přírodních úkazů i skrytě nebo otevřeně politický obsah.

Z analýzy Českých elfů vyplývá, že nejčastějším vyzněním takto šířených politických zpráv je negativní postoj k NATO, USA a jednotě EU a naopak pozitivní líčení Ruska. Často se podle této analýzy zároveň jedná o podobná témata, která jsou v daný okamžik obsahem prorusky laděných dezinformačních webů.

Síla řetězových emailů se pojí s všeobecnou nedůvěrou v tradiční média. Využívají toho, že jejich příjemci věří více rodině, známým a přátelům, od kterých jim emaily přicházejí, nežli profesionálním novinářům. Více než 40 procent seniorů přitom podle výzkumu organizace Elpida a Nadace O2 takto získané informace nijak dále neověřuje.

Proč se řetězové emaily šíří?

Autorem řetězových emailů může být někdo, kdo se baví tím, že sleduje, kam až jeho falešná zpráva dojde, ale také se může jednat o profesionálního „trolla“, který má za úkol šířit specifickou propagandu. V jiných případech může být motivací přímo finanční zisk z prodeje reklamy nebo získávání kontaktů pro různé kampaně.

Přeposílající jsou pak často obětí manipulace, protože řetězové emaily cílí na emoce, často obsahují výbušný obsah a vybízejí k okamžité akci například tím, že evokují exkluzivitu zprávy – má být brzo smazána, tradiční média ji údajně nesmějí odvysílat nebo ji dokonce cíleně tají.

Související

Ilustrační foto

ÚOOÚ si posvítil na nevyžádaná obchodní sdělení, udělil pokuty za statisíce

Za nevyžádaná obchodní sdělení Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) loni podle výroční zprávy uložil tři desítky pokut v souhrnné výši 828.000 korun, nejvyšší byla čtvrtmilionová. O rok dříve v této oblasti úřad udělil také tři desítky pokut, ovšem v souhrnné výši 2,9 milionu korun, nejvyšší sankce činila 600.000 korun.

Více souvisejících

e-mail internet Kybernetická bezpečnost Boj proti dezinformacím a fake news počítače

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 59 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy