Fenomén řetězových dopisů není žádná novinka. Dávno před masovým rozšířením emailové komunikace kolovaly řetězové dopisy, ve kterých se často psalo, že obletěly celý svět a je potřeba je opsat třeba dvacetkrát a rozeslat dál. Splnění pokynu mělo přinést obrovské štěstí, zatímco odmítnutí se údajně pojilo s dlouhým obdobím velké smůly.
S postupným šířením internetu se tyto druhy zpráv začaly přesouvat do online prostoru. Staly se tak například jednoduchým způsobem, jak nasbírat velké množství emailových adres, na které pak bylo možné posílat například komerční sdělení, protože se skrýváním adresátů se většinou nikdo nezabýval.
V prvotní fázi se šířily hlavně relativně neškodné zprávy, ať už se jednalo o zaručený recept na štěstí nebo sadu obrázků s koťátky. Po nějaké době je ale rutinní uživatelé internetu obvykle začali ignorovat, navíc se čím dál častěji zasekávaly přes automatizované filtry ve spamu.
Vývoj řetězových emailů
Průběžně se tak začal měnit obsah emailů i cílová skupina. Šířily se různé petice a výzvy, pravdivé zprávy, vtipy, ale postupem času čím dál častěji také dezinformace. Lidé přitom takové zprávy přeposílají často mechanicky.
V kontextu dezinformací jsou řetězové emaily obecně relativně podceňovaným nástrojem, přitom mají dopad až na desetitisíce lidí, což se dá přirovnat k dosahu středně velkého celostátního deníku. Podle průzkumu organizace Elpida a Nadace O2 se totiž 90 procent seniorů, kteří užívají internet, s řetězovými emaily setkalo, každý pátý senior zároveň připouští, že se sám na jejich šíření podílí.
Obsah řetězových emailů přitom není tak snadné monitorovat, jako je to například možné u dezinformačních webů, protože kolují především v rámci „sociální bubliny“ svých příjemců a nejsou veřejně viditelné. Často se v rámci příjemců šíří bok po boku obrázky koťátek nebo vzácných květů a jiných přírodních úkazů i skrytě nebo otevřeně politický obsah.
Z analýzy Českých elfů vyplývá, že nejčastějším vyzněním takto šířených politických zpráv je negativní postoj k NATO, USA a jednotě EU a naopak pozitivní líčení Ruska. Často se podle této analýzy zároveň jedná o podobná témata, která jsou v daný okamžik obsahem prorusky laděných dezinformačních webů.
Síla řetězových emailů se pojí s všeobecnou nedůvěrou v tradiční média. Využívají toho, že jejich příjemci věří více rodině, známým a přátelům, od kterých jim emaily přicházejí, nežli profesionálním novinářům. Více než 40 procent seniorů přitom podle výzkumu organizace Elpida a Nadace O2 takto získané informace nijak dále neověřuje.
Proč se řetězové emaily šíří?
Autorem řetězových emailů může být někdo, kdo se baví tím, že sleduje, kam až jeho falešná zpráva dojde, ale také se může jednat o profesionálního „trolla“, který má za úkol šířit specifickou propagandu. V jiných případech může být motivací přímo finanční zisk z prodeje reklamy nebo získávání kontaktů pro různé kampaně.
Přeposílající jsou pak často obětí manipulace, protože řetězové emaily cílí na emoce, často obsahují výbušný obsah a vybízejí k okamžité akci například tím, že evokují exkluzivitu zprávy – má být brzo smazána, tradiční média ji údajně nesmějí odvysílat nebo ji dokonce cíleně tají.
Související
Google nově umožní se odhlásit z hromadně rozesílaných e-mailů
ÚOOÚ si posvítil na nevyžádaná obchodní sdělení, udělil pokuty za statisíce
e-mail , internet , Kybernetická bezpečnost , Boj proti dezinformacím a fake news , počítače
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková