Pandemie nahrává kyberzločincům. Počet hackerských útoků na úřady se ztrojnásobil

Množství hackerských útoků na internetové stránky místních úřadů a vzdělávacích institucí se v prvním čtvrtletí meziročně ztrojnásobilo. Tvůrci tzv. DDoS útoků využili situaci, kdy jsou běžní uživatelé kvůli koronavirové nákaze doma a odkázáni na digitální zdroje. Podíl útoků na místní samosprávu nebo školy se celosvětově zvýšil na 19 procent z celkového množství DDoS napadení. Vyplývá to ze zprávy antivirové společnosti Kaspersky.

Při DDoS útoku hackeři odešlou do sítě nebo na server množství podnětů, aby zahltili systém a narušili jeho schopnost fungovat.

Koronavirová pandemie, která vypukla v průběhu prvního čtvrtletí, způsobila, že se téměř všechny aktivity od vyučování, přes práci až po volný čas přesunuly do online prostředí. Zvýšený zájem o online služby neunikl kyberzločincům, kteří začali útočit na digitální služby, jež byly buď důležité svým charakterem nebo oblíbené. Proto se v únoru a březnu objevily DDoS útoky na americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb, skupinu pařížských nemocnic nebo servery online her.

"Výpadek internetových služeb může být v současné situaci pro mnoho firem kritický, protože se často jedná o jediný způsob, jak zákazníkům mohou nabízet své produkty a služby. Situaci navíc komplikují i home office, které útočníkům poskytují další možnosti. Dříve bývala většina útoků vedena proti veřejně dostupným zdrojům společnosti, zatímco nyní sledujeme DDoS útoky zacílené na interní prvky infrastruktury, jako jsou například firemní VPN brány nebo e-mailové servery," uvedl odborník společnosti Kaspersky Alexej Kiselev.

V prvním čtvrtletí se zvýšil zároveň i celkový počet DDoS útoků. Technologie Kaspersky DDoS Protection zaznamenala v prvním čtvrtletí o polovinu více útoků než v posledním čtvrtletí loňského roku. I v porovnání se stejným obdobím za rok 2019 vzrostl jejich počet o 80 procent. Stejně tak se prodloužila i doba jejich trvání, meziročně o 25 procent.

Související

Donald Trump

Trumpův mobil mohli napadnout hackeři. Stopy vedou k velkému rivalovi USA

I Čína se snaží zasáhnout do kampaně před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Americké úřady se domnívají, že hackeři napojení na Peking se pokusili napojit na mobily a informační sítě používané exprezidentem Donaldem Trumpem a jeho viceprezidentským kandidátem J. D. Vancem. S odkazem na své zdroje o tom informovala stanice CBS News. 

Více souvisejících

Hackeři úřady internet Kaspersky Lab počítače

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy