Pozor na adware. Mobily v březnu nejvíc napadala nevyžádaná reklama

Nejvýraznější hrozbou pro české majitele zařízení s Androidem byl v březnu program Agent.BPO, který dokáže do mobilů instalovat škodlivý kód zobrazující nevyžádanou reklamu. Stál za téměř třemi procenty všech útoků. Tzv. adware se posunuje do popředí na úkor škodlivých programů.

Ve statistikách se ale na třetím místě objevil i program s funkcí modifikace SMS zprávy, čímž lze například obcházet ochranu online bankovnictví. Vyplývá to z údajů antivirové firmy Eset.

Agent.BPO je typický velkým počtem funkcionalit, útočník tak má více možností jak okrást uživatele a jak škodlivý kód ukrývat před odhalením. V systému mobilního zařízení dokáže skrýt jako komponenta uživatelského rozhraní. Pro běžné uživatele je tak prakticky neodhalitelný. Jakmile je aktivní, dokáže ovládat aplikace pro prohlížení internetu, modifikovat URL adresy, instalovat další malware. V českém prostředí ale především zobrazuje reklamu.

"Mnoho uživatelů vnímá reklamu jako nutné zlo, a proto případnou infekci zařízení adwarem neřeší. Na zobrazování reklamy nicméně útočníci vydělávají na úkor uživatele, kterému se komplikuje používání mobilního zařízení právě s ohledem na zahlcení reklamním obsahem. Pokud má uživatel dojem, že se mu v jeho zařízení zobrazuje příliš mnoho reklamy, doporučil bych instalovat důvěryhodný bezpečnostní software určený pro mobilní zařízení a spustit detekci," uvedl analytik Esetu Martin Jirkal.

Reklamní inzeráty zobrazuje i druhá nejčastější hrozba - Hiddad.VH. Program z rodiny Hiddad je celosvětově nejrozšířenějším rizikem pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. Hiddad.VH zobrazuje reklamu skrytým způsobem, uživatel tak není schopen určit, odkud přichází a jak se jí zbavit. Na třetí příčce se v březnu umístil backdoor Triada, jeho hlavní funkcionalitou je šíření reklamy a spamu. Nejnovější verze tohoto malware ale dokážou i modifikovat SMS zprávy, čímž mohou například obcházet ochranu online bankovnictví.

Škodlivé programy zažily v posledních 20 letech prudký rozvoj. Jsou mnohem více sofistikované, z PC se přesunuly i do mobilních zařízení a za jejich vývojem je jasná snaha hackerů získat peníze.

Na začátku května uplynulo 20 let, kdy ve světě na 45 milionů počítačů vybavených schránkou Microsoft Outlook zaútočil virus ILOVEYOU. Zakódovaný vzkaz "nenávidím školu", který virus obsahoval, zaplavil svět. Virus byl rozšířen e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak "milostný vzkaz" poslal dál. Na jednoduchý trik se vzkazem ILOVEYOU naletěli mimo jiné i v Pentagonu, CIA, BBC, zkolabovala rovněž síť vojenských jednotek KFOR a britské Dolní sněmovny. Škody na ušlých ziscích byly vyčísleny až na deset miliard dolarů.

Česko je v boji se škodlivými programy světovou velmocí. Český původ má například antivirová firma Avast, která je podle tržeb dvojkou na celosvětovém trhu.

Související

Ilustrační foto

Skandál v USA: Proč je plánování útoku přes aplikaci Signal velký problém?

Americká vláda čelí ostré kritice poté, co vyšlo najevo, že detaily o vojenských úderech v Jemenu byly sdíleny v soukromé skupině na šifrované komunikační aplikaci Signal. Šokující odhalení přinesl Jeffrey Goldberg, šéfredaktor magazínu The Atlantic, který se omylem stal členem 18členné skupiny a měl přístup k citlivým informacím.
Ilustrační foto

Kdy dát dětem první mobil? Státy začaly bojovat proti novému trendu

Téma omezení používání mobilních telefonů a sociálních sítí u dětí je v posledních letech stále aktuálnější, a to zejména kvůli rostoucím obavám o duševní zdraví a vývoj mladých lidí. Zatímco věk, kdy děti dostávají svůj první smartphone, se v mnoha zemích snižuje, některé státy začaly zavádět zákony a iniciativy, které mají tento trend zvrátit, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

mobily počítačové viry internet Eset (firma) internetové bankovnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy