Nejvýraznější hrozbou pro české majitele zařízení s Androidem byl v březnu program Agent.BPO, který dokáže do mobilů instalovat škodlivý kód zobrazující nevyžádanou reklamu. Stál za téměř třemi procenty všech útoků. Tzv. adware se posunuje do popředí na úkor škodlivých programů.
Ve statistikách se ale na třetím místě objevil i program s funkcí modifikace SMS zprávy, čímž lze například obcházet ochranu online bankovnictví. Vyplývá to z údajů antivirové firmy Eset.
Agent.BPO je typický velkým počtem funkcionalit, útočník tak má více možností jak okrást uživatele a jak škodlivý kód ukrývat před odhalením. V systému mobilního zařízení dokáže skrýt jako komponenta uživatelského rozhraní. Pro běžné uživatele je tak prakticky neodhalitelný. Jakmile je aktivní, dokáže ovládat aplikace pro prohlížení internetu, modifikovat URL adresy, instalovat další malware. V českém prostředí ale především zobrazuje reklamu.
"Mnoho uživatelů vnímá reklamu jako nutné zlo, a proto případnou infekci zařízení adwarem neřeší. Na zobrazování reklamy nicméně útočníci vydělávají na úkor uživatele, kterému se komplikuje používání mobilního zařízení právě s ohledem na zahlcení reklamním obsahem. Pokud má uživatel dojem, že se mu v jeho zařízení zobrazuje příliš mnoho reklamy, doporučil bych instalovat důvěryhodný bezpečnostní software určený pro mobilní zařízení a spustit detekci," uvedl analytik Esetu Martin Jirkal.
Reklamní inzeráty zobrazuje i druhá nejčastější hrozba - Hiddad.VH. Program z rodiny Hiddad je celosvětově nejrozšířenějším rizikem pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. Hiddad.VH zobrazuje reklamu skrytým způsobem, uživatel tak není schopen určit, odkud přichází a jak se jí zbavit. Na třetí příčce se v březnu umístil backdoor Triada, jeho hlavní funkcionalitou je šíření reklamy a spamu. Nejnovější verze tohoto malware ale dokážou i modifikovat SMS zprávy, čímž mohou například obcházet ochranu online bankovnictví.
Škodlivé programy zažily v posledních 20 letech prudký rozvoj. Jsou mnohem více sofistikované, z PC se přesunuly i do mobilních zařízení a za jejich vývojem je jasná snaha hackerů získat peníze.
Na začátku května uplynulo 20 let, kdy ve světě na 45 milionů počítačů vybavených schránkou Microsoft Outlook zaútočil virus ILOVEYOU. Zakódovaný vzkaz "nenávidím školu", který virus obsahoval, zaplavil svět. Virus byl rozšířen e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak "milostný vzkaz" poslal dál. Na jednoduchý trik se vzkazem ILOVEYOU naletěli mimo jiné i v Pentagonu, CIA, BBC, zkolabovala rovněž síť vojenských jednotek KFOR a britské Dolní sněmovny. Škody na ušlých ziscích byly vyčísleny až na deset miliard dolarů.
Česko je v boji se škodlivými programy světovou velmocí. Český původ má například antivirová firma Avast, která je podle tržeb dvojkou na celosvětovém trhu.
Související

Skandál v USA: Proč je plánování útoku přes aplikaci Signal velký problém?

Kdy dát dětem první mobil? Státy začaly bojovat proti novému trendu
mobily , počítačové viry , internet , Eset (firma) , internetové bankovnictví
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák