Twitter podle Indie záměrně nedodržuje zákon o technologiích

Spor indické vlády a společnosti Twitter se vystupňoval, když Indie odebrala společnosti právní ochranu kvůli nedodržování nových pravidel o informačních technologiích. Ministr pro technologie Ráví Šankar Prasád, jehož dnes citoval list Hindustan Times, toto rozhodnutí hájil s tím, že Twitter záměrně nová pravidla nedodržuje.

"Jestli si nějaký zahraniční subjekt myslí, že se může vydávat za vlajkovou loď svobody slova v Indii a sám se vyhnout povinnosti dodržovat místní zákon, pak se to nepodařilo," sdělil ministr Prasád.

Indie má podle agentur spory i s jinými internetovými sociálním službami jako Facebook či WhatsApp kvůli novým pravidlům, jež vládě dávají větší prostor pro kontrolu obsahu. Požadují od poskytovatelů vymazat obsah, který úřady označí za nelegální, spolupráci při policejním vyšetřování a identifikaci původců "škodlivých informací". Kritici jsou podle agentury AP toho názoru, že to omezuje debatu na internetu a zasahuje do soukromí.

Podle nového zákona mají poskytovatelé nepohodlný obsah odstranit do 36 hodin od vydání úředního příkazu. Zaměstnanci mohou být v případě neuposlechnutí trestně stíháni.

Společnost Twitter v úterý podle AP oznámila, že se bude snažit novým pravidlům podřídit, vytvořila pracovní místo pro člověka, který bude na dodržování indického zákona dohlížet. Indie požaduje, aby platformy měly i zvláštní zaměstnance, kteří se budou zabývat stížnostmi indických úřadů.

Prasád ale firmu Twitter obvinil, že neměří všem stejně a že za manipulující označuje materiály podle toho, jak se to firmě líbí. Už 5. června společnost varoval před důsledky, pokud se nepodřídí zákonu.

"Faktem je, že se Twitter nepodřídil pokynům, které začaly platit 26. května. Dostal nesčetně příležitostí, ale vybral si cestu nepodřizování," sdělil Prasád. Dodal, že v zemi jako Indie "může i malá jiskra zažehnout požár", což byl jeden z důvodů, proč byla nová pravidla nastavena.

Související

Více souvisejících

Twitter Indie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy