Potřebují lidé skutečně používat deodorant?

Stejně jako čištění zubů nebo mytí obličeje se může zdát, že i každodenní používání deodorantu je jedním z rituálů nezbytných pro základní hygienu. Podle odborníků na dermatologii, které oslovil server CNN, je ale takové rozhodnutí pravděpodobně založeno spíše na osobních a kulturních preferencích než na případné zdravotní nutnosti.

"Lidé mají silnou citlivost na pachy. Už od pradávna používají parfémy nebo kolínské k zamaskování zápachu," uvedla dermatoložka Nina Bottová z Kalifornské univerzity v San Francisku. "Ale není to jako s čištěním zubů zubní nití, v jejichž případě existují data, že bude skutečně žít déle, pokud to pravidelně děláte," dodala.

"Žijeme ve společnosti, kde tělesný zápach není všeobecně přijímaný, takže deodorant je součástí našich denních hygienických návyků," uvedl dermatolog Joshua Zeichner z newyorské nemocnice Mount Sinai. "Je tu také stigma spojené s propoceným oblečením, které zařadilo antiperspiranty do každodenní péče o pokožku," dodal.

Deodoranty neutralizují tělesný zápach, zatímco antiperspiranty snižují vlhkost pokožky, uvedl Zeichner. Oboje je často nabízeno v jednom výrobku. Navzdory všeobecně přijímaným důvodům, proč je lidé používají, nemusí být přirozený tělesný pach nutně považován za nepříjemný.

Před návratem z válečného tažení Napoleon údajně nechvalně proslul tím, že napsal své ženě Joséphine, že se za tři dny vrátí domu a že by se do té doby neměla mýt. V podcastu stanice CNN to uvedl biolog Tristram Wyatt z Oxfordské univerzity. Stejně jako mnoho dnešních lidí byl i Napoleon "nadšencem" vůní - kolínských i přírodních - alespoň od své ženy.

Jedním z důvodů, proč se někomu může zdát přirozená vůně určitého člověka přitažlivější než ostatních, je podle Wyatta rozdílný imunitní systém, protože nás obvykle více přitahují lidé, kteří jsou imunologicky odlišní.

Neexistuje žádná správná nebo špatná odpověď, pokud jde o osobní preference a o to, jaké - pokud vůbec nějaké - produkty můžete používat k maskování tělesného pachu.

"Potíme se, abychom mohli regulovat tělesnou teplotu," řekl Zeichner. "V některých případech se ale potíme více, než je nutné. To je známé jako patologické pocení neboli hyperhidróza. Pot je sám o sobě bez zápachu. Bakterie na kůži však pot rozkládají a vytvářejí nepříjemný zápach," dodal.

Někteří lidí upřednostňují používání deodorantu, aby lépe voněli, nebo pokud se potýkají s určitými kožními problémy, jako je podráždění pod prsy nebo mezi kožními záhyby na břiše, uvedla dermatoložka Julie Russaková

Zápach potu může být ovlivněn i stravou, uvedl Zeichner. Pot lidí, kteří jedí hodně brukvovité zeleniny - například brokolice, kapusty a květáku - může mít výrazný sirně zapáchat.

Pokud zvažujete, že se vzdáte deodorantů nebo antiperspirantů kvůli obavám z potenciálně škodlivých složek nebo kvůli fámám, že používání těchto přípravků způsobuje rakovinu, vězte, že tato tvrzení nebyla vědecky prokázána, řekli oslovení odborníci CNN. Výzkum, zda existuje příčinná souvislost mezi rakovinou a používáním výrobků z mastku, které neobsahují azbest, také nebyl jednoznačný.

"Používání anorganických složek, jako jsou hliníkové soli, v kosmetice a výrobcích pro osobní hygienu vyvolává obavy výrobců i spotřebitelů," uvedla dermatoložka Amanda Doyleová. "Přestože se hliník používá k léčbě hyperhidrózy, objevily se obavy z jeho role při vzniku rakoviny prsu, cyst na prsou a Alzheimerovy choroby. Absorpce hliníku kůží není dosud zcela objasněna, ale karcinogenita hliníku nebyla prokázána," dodala.

Nepoužívání deodorantů nebo antiperspirantů může mít výhody i nevýhody závisející na tom, jak se vy i ostatní cítíte ve vztahu k vašemu přirozenému tělesnému pachu.

"Pokud přestanete používat deodorant nebo antiperspirant, časem se u vás může vyvinout silnější zápach," řekla Doyleová. Podle dermatoložky to může způsobit zvýšené pocení a následné přemnožení bakterií a plísní.

Nejvýznamnějším způsobem, jak se vyhnout tělesnému zápachu, je důkladné každodenní koupání, tvrdí odborníci. Lidé by se podle nich měli zaměřit především na mytí obličeje, podpaží a genitálií - ty se obvykle potí víc než jiné části těla, což může usnadnit přemnožení mikroorganismů, jako jsou kvasinky a bakterie, poznamenal Zeichner. Neobvykle nepříjemný tělesný zápach může naznačovat, že si pokožku nečistíte tak, jak byste měli, dodal.

Mezi další způsoby, jak snížit riziko zápachu tím, že zabráníte většímu pocení či přemnožení bakterií, patří nošení volného, prodyšného, bavlněného oblečení a používání lokálních antibakteriálních přípravků na mytí, uvedla Doyleová.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

Lidé deodorant

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 2 hodinami

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 7 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 7 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude po atentátu? Trump chtěl změnit plány, nakonec se rozhodl jinak

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že navzdory atentátu, který na něj byl spáchán den předtím, se vydá do města Milwaukee na nominační sjezd Republikánské strany. Uvedl to server USA Today.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy