Potřebují lidé skutečně používat deodorant?

Stejně jako čištění zubů nebo mytí obličeje se může zdát, že i každodenní používání deodorantu je jedním z rituálů nezbytných pro základní hygienu. Podle odborníků na dermatologii, které oslovil server CNN, je ale takové rozhodnutí pravděpodobně založeno spíše na osobních a kulturních preferencích než na případné zdravotní nutnosti.

"Lidé mají silnou citlivost na pachy. Už od pradávna používají parfémy nebo kolínské k zamaskování zápachu," uvedla dermatoložka Nina Bottová z Kalifornské univerzity v San Francisku. "Ale není to jako s čištěním zubů zubní nití, v jejichž případě existují data, že bude skutečně žít déle, pokud to pravidelně děláte," dodala.

"Žijeme ve společnosti, kde tělesný zápach není všeobecně přijímaný, takže deodorant je součástí našich denních hygienických návyků," uvedl dermatolog Joshua Zeichner z newyorské nemocnice Mount Sinai. "Je tu také stigma spojené s propoceným oblečením, které zařadilo antiperspiranty do každodenní péče o pokožku," dodal.

Deodoranty neutralizují tělesný zápach, zatímco antiperspiranty snižují vlhkost pokožky, uvedl Zeichner. Oboje je často nabízeno v jednom výrobku. Navzdory všeobecně přijímaným důvodům, proč je lidé používají, nemusí být přirozený tělesný pach nutně považován za nepříjemný.

Před návratem z válečného tažení Napoleon údajně nechvalně proslul tím, že napsal své ženě Joséphine, že se za tři dny vrátí domu a že by se do té doby neměla mýt. V podcastu stanice CNN to uvedl biolog Tristram Wyatt z Oxfordské univerzity. Stejně jako mnoho dnešních lidí byl i Napoleon "nadšencem" vůní - kolínských i přírodních - alespoň od své ženy.

Jedním z důvodů, proč se někomu může zdát přirozená vůně určitého člověka přitažlivější než ostatních, je podle Wyatta rozdílný imunitní systém, protože nás obvykle více přitahují lidé, kteří jsou imunologicky odlišní.

Neexistuje žádná správná nebo špatná odpověď, pokud jde o osobní preference a o to, jaké - pokud vůbec nějaké - produkty můžete používat k maskování tělesného pachu.

"Potíme se, abychom mohli regulovat tělesnou teplotu," řekl Zeichner. "V některých případech se ale potíme více, než je nutné. To je známé jako patologické pocení neboli hyperhidróza. Pot je sám o sobě bez zápachu. Bakterie na kůži však pot rozkládají a vytvářejí nepříjemný zápach," dodal.

Někteří lidí upřednostňují používání deodorantu, aby lépe voněli, nebo pokud se potýkají s určitými kožními problémy, jako je podráždění pod prsy nebo mezi kožními záhyby na břiše, uvedla dermatoložka Julie Russaková

Zápach potu může být ovlivněn i stravou, uvedl Zeichner. Pot lidí, kteří jedí hodně brukvovité zeleniny - například brokolice, kapusty a květáku - může mít výrazný sirně zapáchat.

Pokud zvažujete, že se vzdáte deodorantů nebo antiperspirantů kvůli obavám z potenciálně škodlivých složek nebo kvůli fámám, že používání těchto přípravků způsobuje rakovinu, vězte, že tato tvrzení nebyla vědecky prokázána, řekli oslovení odborníci CNN. Výzkum, zda existuje příčinná souvislost mezi rakovinou a používáním výrobků z mastku, které neobsahují azbest, také nebyl jednoznačný.

"Používání anorganických složek, jako jsou hliníkové soli, v kosmetice a výrobcích pro osobní hygienu vyvolává obavy výrobců i spotřebitelů," uvedla dermatoložka Amanda Doyleová. "Přestože se hliník používá k léčbě hyperhidrózy, objevily se obavy z jeho role při vzniku rakoviny prsu, cyst na prsou a Alzheimerovy choroby. Absorpce hliníku kůží není dosud zcela objasněna, ale karcinogenita hliníku nebyla prokázána," dodala.

Nepoužívání deodorantů nebo antiperspirantů může mít výhody i nevýhody závisející na tom, jak se vy i ostatní cítíte ve vztahu k vašemu přirozenému tělesnému pachu.

"Pokud přestanete používat deodorant nebo antiperspirant, časem se u vás může vyvinout silnější zápach," řekla Doyleová. Podle dermatoložky to může způsobit zvýšené pocení a následné přemnožení bakterií a plísní.

Nejvýznamnějším způsobem, jak se vyhnout tělesnému zápachu, je důkladné každodenní koupání, tvrdí odborníci. Lidé by se podle nich měli zaměřit především na mytí obličeje, podpaží a genitálií - ty se obvykle potí víc než jiné části těla, což může usnadnit přemnožení mikroorganismů, jako jsou kvasinky a bakterie, poznamenal Zeichner. Neobvykle nepříjemný tělesný zápach může naznačovat, že si pokožku nečistíte tak, jak byste měli, dodal.

Mezi další způsoby, jak snížit riziko zápachu tím, že zabráníte většímu pocení či přemnožení bakterií, patří nošení volného, prodyšného, bavlněného oblečení a používání lokálních antibakteriálních přípravků na mytí, uvedla Doyleová.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé deodorant

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy