Potřebují lidé skutečně používat deodorant?

Stejně jako čištění zubů nebo mytí obličeje se může zdát, že i každodenní používání deodorantu je jedním z rituálů nezbytných pro základní hygienu. Podle odborníků na dermatologii, které oslovil server CNN, je ale takové rozhodnutí pravděpodobně založeno spíše na osobních a kulturních preferencích než na případné zdravotní nutnosti.

"Lidé mají silnou citlivost na pachy. Už od pradávna používají parfémy nebo kolínské k zamaskování zápachu," uvedla dermatoložka Nina Bottová z Kalifornské univerzity v San Francisku. "Ale není to jako s čištěním zubů zubní nití, v jejichž případě existují data, že bude skutečně žít déle, pokud to pravidelně děláte," dodala.

"Žijeme ve společnosti, kde tělesný zápach není všeobecně přijímaný, takže deodorant je součástí našich denních hygienických návyků," uvedl dermatolog Joshua Zeichner z newyorské nemocnice Mount Sinai. "Je tu také stigma spojené s propoceným oblečením, které zařadilo antiperspiranty do každodenní péče o pokožku," dodal.

Deodoranty neutralizují tělesný zápach, zatímco antiperspiranty snižují vlhkost pokožky, uvedl Zeichner. Oboje je často nabízeno v jednom výrobku. Navzdory všeobecně přijímaným důvodům, proč je lidé používají, nemusí být přirozený tělesný pach nutně považován za nepříjemný.

Před návratem z válečného tažení Napoleon údajně nechvalně proslul tím, že napsal své ženě Joséphine, že se za tři dny vrátí domu a že by se do té doby neměla mýt. V podcastu stanice CNN to uvedl biolog Tristram Wyatt z Oxfordské univerzity. Stejně jako mnoho dnešních lidí byl i Napoleon "nadšencem" vůní - kolínských i přírodních - alespoň od své ženy.

Jedním z důvodů, proč se někomu může zdát přirozená vůně určitého člověka přitažlivější než ostatních, je podle Wyatta rozdílný imunitní systém, protože nás obvykle více přitahují lidé, kteří jsou imunologicky odlišní.

Neexistuje žádná správná nebo špatná odpověď, pokud jde o osobní preference a o to, jaké - pokud vůbec nějaké - produkty můžete používat k maskování tělesného pachu.

"Potíme se, abychom mohli regulovat tělesnou teplotu," řekl Zeichner. "V některých případech se ale potíme více, než je nutné. To je známé jako patologické pocení neboli hyperhidróza. Pot je sám o sobě bez zápachu. Bakterie na kůži však pot rozkládají a vytvářejí nepříjemný zápach," dodal.

Někteří lidí upřednostňují používání deodorantu, aby lépe voněli, nebo pokud se potýkají s určitými kožními problémy, jako je podráždění pod prsy nebo mezi kožními záhyby na břiše, uvedla dermatoložka Julie Russaková

Zápach potu může být ovlivněn i stravou, uvedl Zeichner. Pot lidí, kteří jedí hodně brukvovité zeleniny - například brokolice, kapusty a květáku - může mít výrazný sirně zapáchat.

Pokud zvažujete, že se vzdáte deodorantů nebo antiperspirantů kvůli obavám z potenciálně škodlivých složek nebo kvůli fámám, že používání těchto přípravků způsobuje rakovinu, vězte, že tato tvrzení nebyla vědecky prokázána, řekli oslovení odborníci CNN. Výzkum, zda existuje příčinná souvislost mezi rakovinou a používáním výrobků z mastku, které neobsahují azbest, také nebyl jednoznačný.

"Používání anorganických složek, jako jsou hliníkové soli, v kosmetice a výrobcích pro osobní hygienu vyvolává obavy výrobců i spotřebitelů," uvedla dermatoložka Amanda Doyleová. "Přestože se hliník používá k léčbě hyperhidrózy, objevily se obavy z jeho role při vzniku rakoviny prsu, cyst na prsou a Alzheimerovy choroby. Absorpce hliníku kůží není dosud zcela objasněna, ale karcinogenita hliníku nebyla prokázána," dodala.

Nepoužívání deodorantů nebo antiperspirantů může mít výhody i nevýhody závisející na tom, jak se vy i ostatní cítíte ve vztahu k vašemu přirozenému tělesnému pachu.

"Pokud přestanete používat deodorant nebo antiperspirant, časem se u vás může vyvinout silnější zápach," řekla Doyleová. Podle dermatoložky to může způsobit zvýšené pocení a následné přemnožení bakterií a plísní.

Nejvýznamnějším způsobem, jak se vyhnout tělesnému zápachu, je důkladné každodenní koupání, tvrdí odborníci. Lidé by se podle nich měli zaměřit především na mytí obličeje, podpaží a genitálií - ty se obvykle potí víc než jiné části těla, což může usnadnit přemnožení mikroorganismů, jako jsou kvasinky a bakterie, poznamenal Zeichner. Neobvykle nepříjemný tělesný zápach může naznačovat, že si pokožku nečistíte tak, jak byste měli, dodal.

Mezi další způsoby, jak snížit riziko zápachu tím, že zabráníte většímu pocení či přemnožení bakterií, patří nošení volného, prodyšného, bavlněného oblečení a používání lokálních antibakteriálních přípravků na mytí, uvedla Doyleová.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé deodorant

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 58 minutami

NATO

Rusko se bouří proti nové základně NATO. Kritizuje Německo, Washington i Brusel

Ruské ministerstvo zahraničních věcí vyjádřilo ostrý protest proti otevření nového námořního taktického velitelství NATO na pobřeží Baltského moře. V úterý si kvůli tomu předvolalo německého velvyslance, oznámila agentura AFP. Velitelství, které se nachází v německém městě Rostock, bylo otevřeno v pondělí a jeho úkolem je plánování námořních operací a cvičení s cílem posílit obranyschopnost Severoatlantické aliance v oblasti Baltského moře.

před 1 hodinou

Alexander Stubb, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu je důkazem zoufalství, míní Finsko

Finský prezident Alexander Stubb označil vyslání severokorejských vojáků na Ukrajinu za důkaz zoufalství Ruska, které se více než dva a půl roku potýká s neúspěchy ve své invazi na Ukrajinu. Stubb to uvedl v úterý během návštěvy Berlína, kde komentoval znepokojivé zprávy o možném zapojení vojáků KLDR do bojů na Ukrajině.

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Izraelská armáda zabila nástupce vůdce Hizballáhu Nasralláha

Izraelská armáda v úterý potvrdila, že Hašim Safí ad-Dín, pravděpodobný nástupce zabitého vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha, zemřel během jednoho z jejích leteckých útoků u Bejrútu. Tato informace přichází v době rostoucího napětí v regionu, kdy izraelsko-libanonský konflikt eskaluje spolu s probíhající válkou mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Severokorejští vojáci na Ukrajině? Začněte s tím něco dělat, tlačí Zelenskyj na Západ

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý apeloval na své spojence, aby reagovali na důkazy o zapojení severokorejských vojáků do války na Ukrajině. Podle informací, které má Kyjev k dispozici, se dvě jednotky severokorejských vojáků, které mohou čítat až 12 000 mužů, připravují k nasazení na ukrajinské bojiště po boku ruských sil. Zelenskyj ve svém pravidelném večerním projevu zdůraznil, že jde o výzvu, na kterou Ukrajina ví, jak odpovědět, ale je důležité, aby spojenci neignorovali tuto situaci.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Evropa se potřebuje spolehnout sama na sebe. Washington nemusí přispěchat na pomoc

Spojené státy a Evropa za poslední století vytvořily na první pohled nepřekonatelné spojenectví, které čelilo nacistickému Německu, Sovětskému svazu i imperialistickému modernímu Rusku. Jenže všechno má své meze a každá krize nebo změna ve světě mohou vést k tomu, že celá transatlantická kooperace padne. Evropa se nutně potřebuje spolehnout na sebe samou, jinak ruské agresi nedokáže odolávat dlouho.

včera

včera

včera

včera

včera

Opičí neštovice

Opičí neštovice už jsou u českých hranic. Německo potvrdilo první případ

V Německu byl potvrzen první případ nákazy novou variantou viru, který způsobuje nemoc mpox, dříve známou jako opičí neštovice. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), který v zemi dohlíží na veřejné zdraví. Podle institutu se osoba nakazila v zahraničí. Odborníci však zdůrazňují, že i přes výskyt nové varianty nákazy nehrozí zvýšené riziko jejího šíření v Německu.

včera

Marian Jurečka

Jurečka chystá zásadní změny. Chcete dávky? Doložte příjmy i majetek

Od poloviny příštího roku budou všichni žadatelé a příjemci státních dávek na bydlení, živobytí a děti povinni dokládat nejen svůj příjem, ale také majetek. Tento krok je součástí rozsáhlé revize dávek, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci. 

včera

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Jižní Korea zvažuje, že vyšle vojáky na Ukrajinu

Jižní Korea zvažuje vyslání vojenského personálu na Ukrajinu a přímé dodávky zbraní Kyjevu. Tento krok by byl reakcí na prohlubující se vojenské vazby mezi Severní Koreou a Ruskem, které podle jihokorejské tajné služby zahrnují vyslání severokorejských vojáků do Ruska k výcviku a následnému nasazení na frontu na Ukrajině. 

včera

včera

včera

Izraelské letectvo popírá útok na univerzitní nemocnici v Libanonu

Izraelské letectvo provedlo v pondělí večer úder na cíl Hizballáhu poblíž Univerzitní nemocnice Rafíka Harírího v libanonském Bejrútu. Izraelská armáda uvedla, že samotná nemocnice nebyla cílem útoku. Informace přinesl deník Times of Israel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy