Tajný projekt „Oko“ a L-29 Delfín. Co se za ním skrývá?

V roce 1964 odhalil projekt s krycím názvem „Oko“ svůj účel – Aero vyvinulo první průzkumnou verzi letounu Delfín, označenou jako L-29 R. Tato událost před 60 lety znamenala významný krok v historii československého letectví.

Průzkumná varianta letounu L-29 R vznikla jako modifikace původního cvičného stroje L-29 Delfín, který byl vyvinut a vyráběn v Aeru Vodochody. Tento dvoumístný letoun byl upraven tak, aby plnil taktické průzkumné úkoly. Zásadní změnou bylo přidání leteckých fotoaparátů, které umožňovaly šikmé i svislé snímkování terénu. Tyto fotoaparáty byly umístěny v kontejneru na spodní straně trupu, přímo pod pilotní kabinou. Uvedlo v tiskové zprávě redakci Aero Vodochody.

Prodloužený dolet byl dalším klíčovým aspektem modifikace L-29 R. Zatímco základní verze Delfína měla dolet přibližně 900 kilometrů, průzkumná verze dostala přídavné palivové nádrže o objemu 200 litrů, které byly pevně připevněny na koncích křídel. Tím se zlepšila schopnost letounu operovat na větší vzdálenosti, což bylo nezbytné pro plnění průzkumných misí.

Aero L-29 Delfín, které měřilo na délku 10,81 metru a mělo rozpětí křídel 10,29 metru, bylo prvním proudovým letounem kompletně navrženým a vyrobeným v Československu. Delfín se stal jedním z nejúspěšnějších cvičných proudových letounů na světě, přičemž se vyráběly různé varianty pro různé účely. Kromě průzkumné verze L-29 R vznikla také akrobatická verze L-29 A a jednomístná varianta pro pokročilý výcvik L-29 RS.

Aero L-29 Delfín Aero L-29 Delfín Foto: Aero Vodochody

V letech 1963 až 1974 bylo vyrobeno celkem 3 665 kusů letounu L-29 ve všech variantách, což svědčí o jeho popularitě a širokém využití v různých vojenských a výcvikových rolích. Delfín se stal klíčovou součástí vojenského letectva nejen v Československu, ale i v dalších zemích, které ho zařadily do svých výzbrojí.

Jedním z důvodů úspěchu L-29 Delfín byla jeho univerzálnost. Letoun nebyl používán pouze pro základní výcvik pilotů, ale sloužil také na americké vrtulníkové výsadkové lodi a dokonce se využíval při přípravě kosmonautů. Tato všestrannost přispěla k jeho dlouhodobé popularitě a přítomnosti v mnoha armádách světa.

Letoun L-29 Delfín se tak stal symbolem technické vyspělosti a inovace československého leteckého průmyslu. Dodnes je považován za jeden z nejdůležitějších proudových letounů, které byly kdy vyrobeny v Československu, a jeho dědictví žije dál v historických vzpomínkách i na leteckých přehlídkách po celém světě.

Související

ČZ 75

5 zbraní, které proslavily české zbrojovky

Naše zbrojní výroba má dlouhou tradici a patří k tomu, co proslavuje naší zemi po celém světě. Jsou však zbraně vyrobené u nás, které znají po celém světě jen podle jména či dokonce siluety. Vybrali jsme pro vás zbraně, které mezi takové rozhodně patří.

Více souvisejících

Aero L-29 Delfín Aero Vodochody

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy