Tajný projekt „Oko“ a L-29 Delfín. Co se za ním skrývá?

V roce 1964 odhalil projekt s krycím názvem „Oko“ svůj účel – Aero vyvinulo první průzkumnou verzi letounu Delfín, označenou jako L-29 R. Tato událost před 60 lety znamenala významný krok v historii československého letectví.

Průzkumná varianta letounu L-29 R vznikla jako modifikace původního cvičného stroje L-29 Delfín, který byl vyvinut a vyráběn v Aeru Vodochody. Tento dvoumístný letoun byl upraven tak, aby plnil taktické průzkumné úkoly. Zásadní změnou bylo přidání leteckých fotoaparátů, které umožňovaly šikmé i svislé snímkování terénu. Tyto fotoaparáty byly umístěny v kontejneru na spodní straně trupu, přímo pod pilotní kabinou. Uvedlo v tiskové zprávě redakci Aero Vodochody.

Prodloužený dolet byl dalším klíčovým aspektem modifikace L-29 R. Zatímco základní verze Delfína měla dolet přibližně 900 kilometrů, průzkumná verze dostala přídavné palivové nádrže o objemu 200 litrů, které byly pevně připevněny na koncích křídel. Tím se zlepšila schopnost letounu operovat na větší vzdálenosti, což bylo nezbytné pro plnění průzkumných misí.

Aero L-29 Delfín, které měřilo na délku 10,81 metru a mělo rozpětí křídel 10,29 metru, bylo prvním proudovým letounem kompletně navrženým a vyrobeným v Československu. Delfín se stal jedním z nejúspěšnějších cvičných proudových letounů na světě, přičemž se vyráběly různé varianty pro různé účely. Kromě průzkumné verze L-29 R vznikla také akrobatická verze L-29 A a jednomístná varianta pro pokročilý výcvik L-29 RS.

Aero L-29 Delfín Aero L-29 Delfín Foto: Aero Vodochody

V letech 1963 až 1974 bylo vyrobeno celkem 3 665 kusů letounu L-29 ve všech variantách, což svědčí o jeho popularitě a širokém využití v různých vojenských a výcvikových rolích. Delfín se stal klíčovou součástí vojenského letectva nejen v Československu, ale i v dalších zemích, které ho zařadily do svých výzbrojí.

Jedním z důvodů úspěchu L-29 Delfín byla jeho univerzálnost. Letoun nebyl používán pouze pro základní výcvik pilotů, ale sloužil také na americké vrtulníkové výsadkové lodi a dokonce se využíval při přípravě kosmonautů. Tato všestrannost přispěla k jeho dlouhodobé popularitě a přítomnosti v mnoha armádách světa.

Letoun L-29 Delfín se tak stal symbolem technické vyspělosti a inovace československého leteckého průmyslu. Dodnes je považován za jeden z nejdůležitějších proudových letounů, které byly kdy vyrobeny v Československu, a jeho dědictví žije dál v historických vzpomínkách i na leteckých přehlídkách po celém světě.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

ČZ 75

5 zbraní, které proslavily české zbrojovky

Naše zbrojní výroba má dlouhou tradici a patří k tomu, co proslavuje naší zemi po celém světě. Jsou však zbraně vyrobené u nás, které znají po celém světě jen podle jména či dokonce siluety. Vybrali jsme pro vás zbraně, které mezi takové rozhodně patří.

Více souvisejících

Aero L-29 Delfín Aero Vodochody

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sergej Lavrov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko ztrácí mocného spojence? Turecko Kreml zklamalo

Rusko vyjádřilo znepokojení nad rolí Turecka v rusko-ukrajinském konfliktu, zejména pokud jde o dodávky zbraní ukrajinským silám. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro turecký deník Hürriyet uvedl, že je pro Rusko „překvapivé“, že Turecko, které se snaží působit jako zprostředkovatel v konfliktu, pokračuje v zásobování Ukrajiny zbraněmi. 

včera

Směřujeme k další světové válce, varují experti. Popsali, jak velké je riziko, že vypukne

V nejnovějším vysílání podcastu Konkretan, který společně produkují portály Index a ATV, se experti zamýšleli nad aktuálními geopolitickými napětími a rizikem třetí světové války. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy