5 zbraní, které proslavily české zbrojovky

Naše zbrojní výroba má dlouhou tradici a patří k tomu, co proslavuje naší zemi po celém světě. Jsou však zbraně vyrobené u nás, které znají po celém světě jen podle jména či dokonce siluety. Vybrali jsme pro vás zbraně, které mezi takové rozhodně patří.

1) Lehký kulomet ZB vz.26

Jedna z nejslavnějších zbraní vůbec. Spolehlivý jednoduchý kulomet, který prošel snad všemi konflikty od 30. let minulého století. Byl vyvinut ve Zbrojovce Brno v roce 1924 legendárním konstruktérem Václavem Holkem.  Především jej proslavila britská licenční verze známá jako Bren, vyráběná ve zbrojovce v Enfieldu. Licenci Čechoslováci neprodali ovšem jen Britům, ale i do Španělska, Turecka, Číny nebo Japonska. Britská verze byla rozšířena po celém jejich impériu a dostala se výzbroje téměř všech afrických armád. 250 kusů bylo dokonce dodáno povstalcům do Tibetu v 50. letech. V Indii probíhala jejich výroba až do roku 2012. Originální československé kulomety ze 30. let jsou dosud ve výzbroji paraguajské armády. V boji je údajně používán i dnes ve válce v Jemenu, v Sýrii a Afghánistánu.

2) Samopal vz. 61

Na konci 50. let vydala československá armáda a Veřejná bezpečnost požadavek na malý kompaktní samopal. Ten měl poskytnout velkou palebnou sílu a zároveň neměl bránit v pohybu a zabírat mnoho místa. Ideální zbraň pro policisty, výsadkáře nebo osádky tanku. Jak se ovšem později ukázalo i pro teroristy, nájemné vrahy nebo mafiány. Prvním uživatelem byl Severní Vietnam. Dalším oficiálním uživatelem byl Sovětský svaz, kde se dostal do výzbroje jednotek Specnaz, NDR, Uganda nebo KLDR. Další tisíce jich byly rozdány soudruhům v Africe, Asii nebo i západoevropským teroristům. Zbraň se objevila u západoněmeckých teroristů RAF nebo italské Brigade Rosse. Výroba probíhala v letech 1984 až 1992 i v Jugoslávii v továrně Zastava. Během válek na Balkáně se právě odtud dostalo mnoho Škorpionů do rukou podsvětí. 

3) Semtex

Československá odpověď na C-4. Plastická trhavina vyvinutá na konci 50. let a vyráběná v Synthesii (dnes Explosia) v Semtíně. Použitelnost v teplotách od -40 po +60 stupňů Celsia, snadnou skladovatelnost, jednoduché použití, špatná vystopovatelnost a vysokou účinnost ocenil jak v první Vietkong a Severní Vietnam v 60 a 70. letech asi 1000 tun Semtexu. Oficiálně se trhavina vyvážela ještě do NDR, Maďarska a Libye. Tam mělo odejít 690 tun trhaviny.  A právě Libyjci Semtex nechvalně proslavili. I když to nebylo nikdy plně potvrzeno, bomba, která způsobila katastrofu letu Pan Am 103 nad Lockerbie v roce 1988 zřejmě obsahovala Semtex. Semtex se přes Libyjce dostal do rukou mnoha teroristických skupin včetně RAF nebo IRA. V mnoha zemích se tak stal synonymem teroru.

4) Pistole CZ 75

Samonabíjecí pistole CZ 75 je legendární pro svoji spolehlivost a zastavovací sílu. V mnoha anketách se umístila na předních příčkách jako nejlepší služební zbraň světa. Zbraň vyvinutá konstruktérem Františkem Kouckým v 70. letech byla naprosto originální konstrukce, která například dovoluje vystřelit první ránu bez natažení kohoutu. V komunistickém Československo byly všechny zbrojní patenty tajné a platily pouze na našem území.

Systém zbraně tedy není licenčně nijak chráněn a mohl být kopírován beztrestně po celém světě.  Zbraň je díky tomu druhou nejkopírovanější pístolí na světě, hned po Coltu 1911. Bohužel, jejím konstruktérům nejdou z její výroby žádné peníze. Originální pistole ČZ byla exportována například do Egypta, mnoha zemí Latinské Ameriky, USA, Ruska, Řecka, Izraele nebo Thajska. Klony a napodobeniny, často nevalné kvality se vyrábějí v Chile, KLDR, Súdánu, Číně ale i Švýcarsku, USA, Izraeli nebo Itálii.

5) Cvičná letadla Aero L-29 delfín a L-39 Albatros

K velikému překvapení v roce 1961 mnohých vyhrál výběrové řízení na cviční letoun Varšavské smlouvy československý prototyp L-29. Zrodila se legenda. Malé tréninkové letadlo s maximální rychlostí 655 kilometr si pro jeho nezáludné ovládání oblíbili piloti po celém světě a byli jich na něm vycvičeny celé generace. Za jedenáct let výroby mezi léty 1961-1974 jich bylo vyrobeno přes 3600 kusů a stalo se jedním z nejvyráběnějších tryskových výcvikových letadel vůbec. Do Sovětského svazu bylo vyvezeno přes 2000 strojů. Mnohé se později ocitly ve službách zemí, které získaly po rozpadu SSSR nezávislost. L-29 však létal vedle zemí Varšavského paktu i v Egyptě, Indonésii nebo Uganda.  25 vojenských letectev mělo ve službě Delfína.  

Následovníka L-39 bylo mezi léty 1972 až 1996 vyrobeno 2900 kusů. Jejich uživatelem bylo celkem 44 letectev, včetně takových exotických zemí jako je Čad nebo Rovníková Guinea. V roce 1996 byla výroba stroje ukončena. Ukázalo se, že to bylo špatné rozhodnutí a dnes se firma Aero snaží o znovuzrození legendy s modernizovaným strojem L-39 NG. Údajně má již objednávky na 36 strojů.     

Související

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Více souvisejících

zbraně Česká republika Aero L-29 Delfín ČZ 75 L-39NG

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy