5 zbraní, které proslavily české zbrojovky

Naše zbrojní výroba má dlouhou tradici a patří k tomu, co proslavuje naší zemi po celém světě. Jsou však zbraně vyrobené u nás, které znají po celém světě jen podle jména či dokonce siluety. Vybrali jsme pro vás zbraně, které mezi takové rozhodně patří.

1) Lehký kulomet ZB vz.26

Jedna z nejslavnějších zbraní vůbec. Spolehlivý jednoduchý kulomet, který prošel snad všemi konflikty od 30. let minulého století. Byl vyvinut ve Zbrojovce Brno v roce 1924 legendárním konstruktérem Václavem Holkem.  Především jej proslavila britská licenční verze známá jako Bren, vyráběná ve zbrojovce v Enfieldu. Licenci Čechoslováci neprodali ovšem jen Britům, ale i do Španělska, Turecka, Číny nebo Japonska. Britská verze byla rozšířena po celém jejich impériu a dostala se výzbroje téměř všech afrických armád. 250 kusů bylo dokonce dodáno povstalcům do Tibetu v 50. letech. V Indii probíhala jejich výroba až do roku 2012. Originální československé kulomety ze 30. let jsou dosud ve výzbroji paraguajské armády. V boji je údajně používán i dnes ve válce v Jemenu, v Sýrii a Afghánistánu.

2) Samopal vz. 61

Na konci 50. let vydala československá armáda a Veřejná bezpečnost požadavek na malý kompaktní samopal. Ten měl poskytnout velkou palebnou sílu a zároveň neměl bránit v pohybu a zabírat mnoho místa. Ideální zbraň pro policisty, výsadkáře nebo osádky tanku. Jak se ovšem později ukázalo i pro teroristy, nájemné vrahy nebo mafiány. Prvním uživatelem byl Severní Vietnam. Dalším oficiálním uživatelem byl Sovětský svaz, kde se dostal do výzbroje jednotek Specnaz, NDR, Uganda nebo KLDR. Další tisíce jich byly rozdány soudruhům v Africe, Asii nebo i západoevropským teroristům. Zbraň se objevila u západoněmeckých teroristů RAF nebo italské Brigade Rosse. Výroba probíhala v letech 1984 až 1992 i v Jugoslávii v továrně Zastava. Během válek na Balkáně se právě odtud dostalo mnoho Škorpionů do rukou podsvětí. 

3) Semtex

Československá odpověď na C-4. Plastická trhavina vyvinutá na konci 50. let a vyráběná v Synthesii (dnes Explosia) v Semtíně. Použitelnost v teplotách od -40 po +60 stupňů Celsia, snadnou skladovatelnost, jednoduché použití, špatná vystopovatelnost a vysokou účinnost ocenil jak v první Vietkong a Severní Vietnam v 60 a 70. letech asi 1000 tun Semtexu. Oficiálně se trhavina vyvážela ještě do NDR, Maďarska a Libye. Tam mělo odejít 690 tun trhaviny.  A právě Libyjci Semtex nechvalně proslavili. I když to nebylo nikdy plně potvrzeno, bomba, která způsobila katastrofu letu Pan Am 103 nad Lockerbie v roce 1988 zřejmě obsahovala Semtex. Semtex se přes Libyjce dostal do rukou mnoha teroristických skupin včetně RAF nebo IRA. V mnoha zemích se tak stal synonymem teroru.

4) Pistole CZ 75

Samonabíjecí pistole CZ 75 je legendární pro svoji spolehlivost a zastavovací sílu. V mnoha anketách se umístila na předních příčkách jako nejlepší služební zbraň světa. Zbraň vyvinutá konstruktérem Františkem Kouckým v 70. letech byla naprosto originální konstrukce, která například dovoluje vystřelit první ránu bez natažení kohoutu. V komunistickém Československo byly všechny zbrojní patenty tajné a platily pouze na našem území.

Systém zbraně tedy není licenčně nijak chráněn a mohl být kopírován beztrestně po celém světě.  Zbraň je díky tomu druhou nejkopírovanější pístolí na světě, hned po Coltu 1911. Bohužel, jejím konstruktérům nejdou z její výroby žádné peníze. Originální pistole ČZ byla exportována například do Egypta, mnoha zemí Latinské Ameriky, USA, Ruska, Řecka, Izraele nebo Thajska. Klony a napodobeniny, často nevalné kvality se vyrábějí v Chile, KLDR, Súdánu, Číně ale i Švýcarsku, USA, Izraeli nebo Itálii.

5) Cvičná letadla Aero L-29 delfín a L-39 Albatros

K velikému překvapení v roce 1961 mnohých vyhrál výběrové řízení na cviční letoun Varšavské smlouvy československý prototyp L-29. Zrodila se legenda. Malé tréninkové letadlo s maximální rychlostí 655 kilometr si pro jeho nezáludné ovládání oblíbili piloti po celém světě a byli jich na něm vycvičeny celé generace. Za jedenáct let výroby mezi léty 1961-1974 jich bylo vyrobeno přes 3600 kusů a stalo se jedním z nejvyráběnějších tryskových výcvikových letadel vůbec. Do Sovětského svazu bylo vyvezeno přes 2000 strojů. Mnohé se později ocitly ve službách zemí, které získaly po rozpadu SSSR nezávislost. L-29 však létal vedle zemí Varšavského paktu i v Egyptě, Indonésii nebo Uganda.  25 vojenských letectev mělo ve službě Delfína.  

Následovníka L-39 bylo mezi léty 1972 až 1996 vyrobeno 2900 kusů. Jejich uživatelem bylo celkem 44 letectev, včetně takových exotických zemí jako je Čad nebo Rovníková Guinea. V roce 1996 byla výroba stroje ukončena. Ukázalo se, že to bylo špatné rozhodnutí a dnes se firma Aero snaží o znovuzrození legendy s modernizovaným strojem L-39 NG. Údajně má již objednávky na 36 strojů.     

Související

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Více souvisejících

zbraně Česká republika Aero L-29 Delfín ČZ 75 L-39NG

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 3 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy