Hrozí kolaps moderního světa, varuje expert. Co se děje?

"Páteční havárie lodi SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic, při níž došlo k tragické ztrátě lidského života, přišla jen tři dny po selhání mise zásobovací rakety Antares společnosti Orbital Science Corp. k Mezinárodní vesmírné stanici," poukazuje v úvodu svého komentáře pro sever CNN Meg Urryová, profesorka fyziky a astronomie na prestižní Yale University. Rozebrala v něm problémy stávajících vesmírných lodí i nezbytnost pokračovat v dobývání vesmíru.

Obecný problém raket

"Start vesmírné lodi je očividně velmi složitá záležitost. Náklad je umístěn nad velkým množstvím paliva, které často váží mnohonásobně více než samotný satelit či materiál, které jsou do vesmíru vysílány," uvádí Urryová.

"Každý student fyziky zná problém raket: Potřebujete hodně paliva, abyste těžkou raketu rozpohybovali a musíte přepravovat rovněž váhu nespáleného paliva. Ke zvýšení váhy nákladu, který raketa dokáže vynést, je potřeba další palivo dostatečné k tomu, aby vyneslo dodatečný náklad i samotné dodatečné palivo. Je to něco jako složený úrok. Přidejte více nákladu a musíte přidat více paliva," připomíná profesorka.

"Náklad přepravovaný selhavší raketou Antares vážil podle dostupných zpráv pouze 1% toho, co celá raketa a její palivo. To znamená, že 99% tvrdě pracuje k tomu, aby vyneslo 1% mrtvé váhy," dodává expertka.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Již první raketoví konstruktéři poznali výhodu využití dvou separátních stupňů nosiče. Poté, co palivo v prvním stupni zcela vyhoří, jeho nádrž může být odhozena a odlehčí tak váhu lodi, což je výhodnější, než přidávat další palivo. Druhý stupeň pak může urychlit lépe, než kdyby stále nesl i prázdnou palivovou nádrž," píše fyzička.

"První stupeň musí vykonat nejvíc práce, protože nese plnou váhu nákladu a paliva a navíc z pevného bodu. Druhý stupeň to má jednoduší, jelikož se raketa již pohybuje a je mnohem lehčí o palivo z prvního stupně a jeho nádrž. Další konstrukční výhodou je mít tyto stupně paralelně. Raketa akceleruje rychleji, protože v žádném momentě nepředstavuje žádný stupeň pouze mrtvou váhu," dodává komentář.

Iluze rutiny

"Historie vývoje raket je lemovaná explozemi sahajícími zpět k prvním známým raketám z Číny a Koreje ze 14. století. Během svého vývoje selhávaly i mnohem sofistikovanější systémy, třeba raketoplány NASA," připomíná Urryová tragické selhání raketoplánu Challenger v roce 1986.

"Společnosti Orbital Sciences a Virgin Galactic své technologie a postupy stále teprve vyvíjejí. Dlouhá řada většinou úspěšných startů NASA učinila z vesmírných letů něco, na co se koukáme jako na rutinu a možná jsme zapomněli, jak náročné to vlastně je," varuje astronomka.

"Může se moderní svět obejít bez vypouštění objektů a lidí do vesmíru obejít? Zřejmě ne. Satelity a další vesmírné lodě jsou nedílnou součástí navigace, předpovědi počasí, věd zkoumajících vesmír i Zemi, ultra rychlých globálních komunikačních technologií a nemluvě o robotických a pilotovaných objevitelských misích. I když se vzdáme exotického výletu na Mars, obludné množství technologií tady na Zemi nebude fungovat bez přístupu do vesmíru," připomíná vědkyně.

"Americké dobývání vesmíru není pro lidi se slabým srdcem. Ale je to stále ještě budoucnost," uzavírá svůj exkurz Urryová.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

Karen Brinson Bellová Původní zpráva

EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby

Americké prezidentské volby probíhají také v hurikánem poničené Severní Karolině na jihozápadě USA. Šéfka místní Státní volební rady Karen Brinson Bellová exkluzivně pro EuroZprávy.cz vylíčila, jak se vše daří zorganizovat. Lidé podle ní mají motivaci jít k volbám – a očekává dokonce rekordní účast.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) SpaceShipTwo vesmir

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Aktualizováno před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy