Hrozí kolaps moderního světa, varuje expert. Co se děje?

"Páteční havárie lodi SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic, při níž došlo k tragické ztrátě lidského života, přišla jen tři dny po selhání mise zásobovací rakety Antares společnosti Orbital Science Corp. k Mezinárodní vesmírné stanici," poukazuje v úvodu svého komentáře pro sever CNN Meg Urryová, profesorka fyziky a astronomie na prestižní Yale University. Rozebrala v něm problémy stávajících vesmírných lodí i nezbytnost pokračovat v dobývání vesmíru.

Obecný problém raket

"Start vesmírné lodi je očividně velmi složitá záležitost. Náklad je umístěn nad velkým množstvím paliva, které často váží mnohonásobně více než samotný satelit či materiál, které jsou do vesmíru vysílány," uvádí Urryová.

"Každý student fyziky zná problém raket: Potřebujete hodně paliva, abyste těžkou raketu rozpohybovali a musíte přepravovat rovněž váhu nespáleného paliva. Ke zvýšení váhy nákladu, který raketa dokáže vynést, je potřeba další palivo dostatečné k tomu, aby vyneslo dodatečný náklad i samotné dodatečné palivo. Je to něco jako složený úrok. Přidejte více nákladu a musíte přidat více paliva," připomíná profesorka.

"Náklad přepravovaný selhavší raketou Antares vážil podle dostupných zpráv pouze 1% toho, co celá raketa a její palivo. To znamená, že 99% tvrdě pracuje k tomu, aby vyneslo 1% mrtvé váhy," dodává expertka.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Již první raketoví konstruktéři poznali výhodu využití dvou separátních stupňů nosiče. Poté, co palivo v prvním stupni zcela vyhoří, jeho nádrž může být odhozena a odlehčí tak váhu lodi, což je výhodnější, než přidávat další palivo. Druhý stupeň pak může urychlit lépe, než kdyby stále nesl i prázdnou palivovou nádrž," píše fyzička.

"První stupeň musí vykonat nejvíc práce, protože nese plnou váhu nákladu a paliva a navíc z pevného bodu. Druhý stupeň to má jednoduší, jelikož se raketa již pohybuje a je mnohem lehčí o palivo z prvního stupně a jeho nádrž. Další konstrukční výhodou je mít tyto stupně paralelně. Raketa akceleruje rychleji, protože v žádném momentě nepředstavuje žádný stupeň pouze mrtvou váhu," dodává komentář.

Iluze rutiny

"Historie vývoje raket je lemovaná explozemi sahajícími zpět k prvním známým raketám z Číny a Koreje ze 14. století. Během svého vývoje selhávaly i mnohem sofistikovanější systémy, třeba raketoplány NASA," připomíná Urryová tragické selhání raketoplánu Challenger v roce 1986.

"Společnosti Orbital Sciences a Virgin Galactic své technologie a postupy stále teprve vyvíjejí. Dlouhá řada většinou úspěšných startů NASA učinila z vesmírných letů něco, na co se koukáme jako na rutinu a možná jsme zapomněli, jak náročné to vlastně je," varuje astronomka.

"Může se moderní svět obejít bez vypouštění objektů a lidí do vesmíru obejít? Zřejmě ne. Satelity a další vesmírné lodě jsou nedílnou součástí navigace, předpovědi počasí, věd zkoumajících vesmír i Zemi, ultra rychlých globálních komunikačních technologií a nemluvě o robotických a pilotovaných objevitelských misích. I když se vzdáme exotického výletu na Mars, obludné množství technologií tady na Zemi nebude fungovat bez přístupu do vesmíru," připomíná vědkyně.

"Americké dobývání vesmíru není pro lidi se slabým srdcem. Ale je to stále ještě budoucnost," uzavírá svůj exkurz Urryová.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) SpaceShipTwo vesmir

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy