Hrozí kolaps moderního světa, varuje expert. Co se děje?

"Páteční havárie lodi SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic, při níž došlo k tragické ztrátě lidského života, přišla jen tři dny po selhání mise zásobovací rakety Antares společnosti Orbital Science Corp. k Mezinárodní vesmírné stanici," poukazuje v úvodu svého komentáře pro sever CNN Meg Urryová, profesorka fyziky a astronomie na prestižní Yale University. Rozebrala v něm problémy stávajících vesmírných lodí i nezbytnost pokračovat v dobývání vesmíru.

Obecný problém raket

"Start vesmírné lodi je očividně velmi složitá záležitost. Náklad je umístěn nad velkým množstvím paliva, které často váží mnohonásobně více než samotný satelit či materiál, které jsou do vesmíru vysílány," uvádí Urryová.

"Každý student fyziky zná problém raket: Potřebujete hodně paliva, abyste těžkou raketu rozpohybovali a musíte přepravovat rovněž váhu nespáleného paliva. Ke zvýšení váhy nákladu, který raketa dokáže vynést, je potřeba další palivo dostatečné k tomu, aby vyneslo dodatečný náklad i samotné dodatečné palivo. Je to něco jako složený úrok. Přidejte více nákladu a musíte přidat více paliva," připomíná profesorka.

"Náklad přepravovaný selhavší raketou Antares vážil podle dostupných zpráv pouze 1% toho, co celá raketa a její palivo. To znamená, že 99% tvrdě pracuje k tomu, aby vyneslo 1% mrtvé váhy," dodává expertka.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Již první raketoví konstruktéři poznali výhodu využití dvou separátních stupňů nosiče. Poté, co palivo v prvním stupni zcela vyhoří, jeho nádrž může být odhozena a odlehčí tak váhu lodi, což je výhodnější, než přidávat další palivo. Druhý stupeň pak může urychlit lépe, než kdyby stále nesl i prázdnou palivovou nádrž," píše fyzička.

"První stupeň musí vykonat nejvíc práce, protože nese plnou váhu nákladu a paliva a navíc z pevného bodu. Druhý stupeň to má jednoduší, jelikož se raketa již pohybuje a je mnohem lehčí o palivo z prvního stupně a jeho nádrž. Další konstrukční výhodou je mít tyto stupně paralelně. Raketa akceleruje rychleji, protože v žádném momentě nepředstavuje žádný stupeň pouze mrtvou váhu," dodává komentář.

Iluze rutiny

"Historie vývoje raket je lemovaná explozemi sahajícími zpět k prvním známým raketám z Číny a Koreje ze 14. století. Během svého vývoje selhávaly i mnohem sofistikovanější systémy, třeba raketoplány NASA," připomíná Urryová tragické selhání raketoplánu Challenger v roce 1986.

"Společnosti Orbital Sciences a Virgin Galactic své technologie a postupy stále teprve vyvíjejí. Dlouhá řada většinou úspěšných startů NASA učinila z vesmírných letů něco, na co se koukáme jako na rutinu a možná jsme zapomněli, jak náročné to vlastně je," varuje astronomka.

"Může se moderní svět obejít bez vypouštění objektů a lidí do vesmíru obejít? Zřejmě ne. Satelity a další vesmírné lodě jsou nedílnou součástí navigace, předpovědi počasí, věd zkoumajících vesmír i Zemi, ultra rychlých globálních komunikačních technologií a nemluvě o robotických a pilotovaných objevitelských misích. I když se vzdáme exotického výletu na Mars, obludné množství technologií tady na Zemi nebude fungovat bez přístupu do vesmíru," připomíná vědkyně.

"Americké dobývání vesmíru není pro lidi se slabým srdcem. Ale je to stále ještě budoucnost," uzavírá svůj exkurz Urryová.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) SpaceShipTwo vesmir

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy