Sonda Juno dorazila k Jupiteru, čeká ji kritický manévr. Rozpis finálních minut

Washington - Juno je kosmická sonda napájená solárními panely, po pěti letech konečně dorazila k Jupiteru, největší planetě naší soustavy. Dnešní den bude kritický, sonda musí absolutně přesně zažehnout motory, aby se mohla dostat na oběžnou dráhu planety.

Klíčová událost proběhne zítra ráno v 5:18 SELČ. Sonda musí přesně zažehnout na 35 minut motor, aby se zpomalila a dostala se tak na oběžnou dráhu Jupiteru. Pokud se něco pokazí, tak celá mise v přepočtu za téměř 27 miliard korun, bude neúspěšná a Juno kolem jen proletí a zmizí ve vesmíru.

Zkoumat se bude polární záře, nebo třeba obsah vody v atmosféře. Vědci doufají, že dokážou odhalit i historii Sluneční soustavy, včetně jejího vzniku, jak informuje server space.com.

Kritický finální sestup bude začínat mnohem dříve, pojďte se podívat na rozpis nejdůležitějších částí této mise, jak by měly probíhat, pokud se nic nepokazí:

03:16 SELČ - Juno se pomalu začíná odvracet od Slunce a začíná mířit k místu, kde má sestupovat na oběžnou dráhu. O hodinu později přijde další prudké otočení.

04:41 SELČ - Juno se přepíná na speciální anténu, po které se budou posílat informace o manévrech. Provedou se poslední drobné manévry před sestupem.

04:56 SELČ - Sonda zvyšuje svou rychlost otáčení ze dvou otáček za minutu na rovných pět, čímž se zvýší stabilita pro sestup.

05:18 SELČ - Hlavní motor sondy začíná vší silou zpomalovat sondu, pokud vše půjde podle plánů, sonda se zpomalí o 1950 kilometrů za hodinu a začne obíhat po oběžné dráze Jupiteru.

05:53 SELČ - Hlavní motor se vypíná.

05:55 SELČ - Juno snižuje rychlost otáčení zpátky na dvě otáčky za minutu.

06:07 SELČ - Sonda začíná mířit směrem ke Slunci.

06:11 SELČ - Juno se zpět přepne na svou klasickou anténu.

06:16 SELČ - Sonda začne vysílat podrobnější informace zpět na Zemi. Signál se bude vracet zhruba 48 minut a dalších 20 minut má trvat jeho zaměření.

07:00 SELČ - Tisková konference NASA, kde se lidé dozví aktuální informace o průběhu mise.

Co bude sonda Juno zkoumat?

Devět vědeckých přístrojů se zapne 50 hodin po úspěšném sestupu na oběžnou dráhu Jupiteru. Následně budou kalibrovány a během následujících tři měsíců budou sloužit ke studování Jupiteru.

Oficiální mise Juna ale začíná až 19. října, kdy se provede poslední zážeh motorů, který by měl sondu posunout. Pak by měla planetu sledovat po více než 30 různých dráhách a shromažďovat informace, které by mohly odpovědět na to, jak se Jupiter vytvořil ve Sluneční soustavě.

Fungovat by sonda měla až do února 2018, kdy bude záměrně navedena do atmosféry planety. Důvodem je možná kontaminace zemskými mikroby, a to na měsíci Europa, na kterém by mohl existovat jistý druh života.

Související

Více souvisejících

vesmír, Jupiter Sonda Juno

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy