5 neuvěřitelných faktů o sondě Juno

Po pěti letech a neuvěřitelných 716 milionech kilometrech, je sonda Juno konečně u svého cíle. Zítra brzy ráno zahájí sestup do atmosféry Jupiteru. Pojďte se s námi podívat na pět neuvěřitelných faktů o této sondě.

Sonda Juno je sama o sobě úžasný stroj, který dokáže dělat neuvěřitelné manévry v nehostinném prostředí daleko od Země, jak píše server Gizmodo. Zde je pět věcí, které byste měli vědět o této misi:

1. Pokoří rychlostní rekordy

Během posledních týdnů už sondu nabírá pomalu ale jistě gravitace Jupiteru, díky čemu se čím dál tím více zrychluje. Bude se jednat o jeden z nejrychlejších objektů, který kdy člověk postavil, nejvyšší rychlost bude dosahovat 260 tisíc kilometrů za hodinu. Zhruba desetkrát více než je maximální rychlost raketoplánů.

Po vstupu na oběžnou dráhu zpomalí na 210 tisíc kilometrů, čímž se stane nejrychlejší sondou, která kdy vstoupila na oběžnou dráhu nějaké planety. Důvod, proč poletí tak rychle, je jednoduchý. Vědci se chtějí přiblížit co nejvíce k mrakům Jupiteru.

Psali jsme:
Sonda Juno dorazila k Jupiteru, čeká ji kritický manévr. Rozpis finálních minut  

2. Je to protiatomový kryt

Momentálně se nedá představit více horších míst k provozování citlivé elektroniky, než oběžná dráha Jupiteru. Magnetické pole tohoto plynného obra neustále vysává nabité částice ze slunečního větru, čímž vznikají silné radiační pásy, se kterými mívají problémy družice a sondy. Juno bude přímo v tom nejmohutnějším.

Aby sonda ochránila všechna zařízení, dostala speciální protiatomový kryt, který je jen jeden svého druhu. Titanová krabice váží zhruba 180 kilogramů a v podstatě by se mohl vlézt do kufru SUV. Okolní záření sníží 800 krát. Jedná se o velmi unikátní a efektivní techniku, takže se ji pravděpodobně dočkáme i u jiných misí.

Na konci své mise bude mít i přes tuto ochranu takovou dávku radiace, jak kdyby byla vystavena 100 milion krát rentgenovému paprsku.

3. K Zemi pošle rekordně slabý signál

Signál, který pošle o orbitálních manévrech, bude zhruba miliardkrát slabší, než je u klasického telefonního hovoru na Zemi. Díky tomu, aby se sestup na oběžnou dráhu povedl, musí se vypnout klasické antény. Ve výsledku to znamená, že signál bude i mnohem slabší, než když sonda New Horizon posílal údaje o Plutu.

Zachytávat ho budou dvě stanice v Kalifornii a Canbeře. Musí se laserově zaměřit na přesnou polohu sondy a čekat, Podle vědců je to něco podobného, jako trefit malou díru, která je zhruba pět tisíc kilometrů daleko.

Zdroj: YouTube

4. Celou sondu pohání obnovitelné zdroje

Juno je nejvzdálenější solární mise v historii, je postavená tak, aby mohla fungovat ve vesmíru, kde je 25 krát menší sluneční svit, než na Zemi. To znamená, že je vybavena nejmodernějšími solárními technologiemi a vysoce úspornou elektronikou. I přes to ale musí chytit hodně paprsků, k tomu pomáhá zhruba 18 tisíc solárních článků ve třech dvaceti metrových solárních panelech.

Orbitální dráha Juna je navržena tak, aby se nikdy nedostala do stínu Jupiteru, výjimkou je sestup na oběžnou dráhu.

5. Cíle sondy Juno vybírají lidé

NASA se minulý rok při průletu sondy New Horizons hodně naučila, jak zapojovat veřejnost, se sondou Juno jdou ještě dále. Spustila se webová stránka JunoCam (ZDE), která umožní lidem rozhodnout, který bouřkový mraky by měly být fotografovány při každém z 33 blízkých průletů. Juno bude pořizovat panoramatické záběry z výšek okolo pěti tisíc kilometrů nad vrcholky mraků.

Související

Více souvisejících

Sonda Juno vesmír, Jupiter NASA

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy