5 neuvěřitelných faktů o sondě Juno

Po pěti letech a neuvěřitelných 716 milionech kilometrech, je sonda Juno konečně u svého cíle. Zítra brzy ráno zahájí sestup do atmosféry Jupiteru. Pojďte se s námi podívat na pět neuvěřitelných faktů o této sondě.

Sonda Juno je sama o sobě úžasný stroj, který dokáže dělat neuvěřitelné manévry v nehostinném prostředí daleko od Země, jak píše server Gizmodo. Zde je pět věcí, které byste měli vědět o této misi:

1. Pokoří rychlostní rekordy

Během posledních týdnů už sondu nabírá pomalu ale jistě gravitace Jupiteru, díky čemu se čím dál tím více zrychluje. Bude se jednat o jeden z nejrychlejších objektů, který kdy člověk postavil, nejvyšší rychlost bude dosahovat 260 tisíc kilometrů za hodinu. Zhruba desetkrát více než je maximální rychlost raketoplánů.

Po vstupu na oběžnou dráhu zpomalí na 210 tisíc kilometrů, čímž se stane nejrychlejší sondou, která kdy vstoupila na oběžnou dráhu nějaké planety. Důvod, proč poletí tak rychle, je jednoduchý. Vědci se chtějí přiblížit co nejvíce k mrakům Jupiteru.

Psali jsme:
Sonda Juno dorazila k Jupiteru, čeká ji kritický manévr. Rozpis finálních minut  

2. Je to protiatomový kryt

Momentálně se nedá představit více horších míst k provozování citlivé elektroniky, než oběžná dráha Jupiteru. Magnetické pole tohoto plynného obra neustále vysává nabité částice ze slunečního větru, čímž vznikají silné radiační pásy, se kterými mívají problémy družice a sondy. Juno bude přímo v tom nejmohutnějším.

Aby sonda ochránila všechna zařízení, dostala speciální protiatomový kryt, který je jen jeden svého druhu. Titanová krabice váží zhruba 180 kilogramů a v podstatě by se mohl vlézt do kufru SUV. Okolní záření sníží 800 krát. Jedná se o velmi unikátní a efektivní techniku, takže se ji pravděpodobně dočkáme i u jiných misí.

Na konci své mise bude mít i přes tuto ochranu takovou dávku radiace, jak kdyby byla vystavena 100 milion krát rentgenovému paprsku.

3. K Zemi pošle rekordně slabý signál

Signál, který pošle o orbitálních manévrech, bude zhruba miliardkrát slabší, než je u klasického telefonního hovoru na Zemi. Díky tomu, aby se sestup na oběžnou dráhu povedl, musí se vypnout klasické antény. Ve výsledku to znamená, že signál bude i mnohem slabší, než když sonda New Horizon posílal údaje o Plutu.

Zachytávat ho budou dvě stanice v Kalifornii a Canbeře. Musí se laserově zaměřit na přesnou polohu sondy a čekat, Podle vědců je to něco podobného, jako trefit malou díru, která je zhruba pět tisíc kilometrů daleko.

Zdroj: YouTube

4. Celou sondu pohání obnovitelné zdroje

Juno je nejvzdálenější solární mise v historii, je postavená tak, aby mohla fungovat ve vesmíru, kde je 25 krát menší sluneční svit, než na Zemi. To znamená, že je vybavena nejmodernějšími solárními technologiemi a vysoce úspornou elektronikou. I přes to ale musí chytit hodně paprsků, k tomu pomáhá zhruba 18 tisíc solárních článků ve třech dvaceti metrových solárních panelech.

Orbitální dráha Juna je navržena tak, aby se nikdy nedostala do stínu Jupiteru, výjimkou je sestup na oběžnou dráhu.

5. Cíle sondy Juno vybírají lidé

NASA se minulý rok při průletu sondy New Horizons hodně naučila, jak zapojovat veřejnost, se sondou Juno jdou ještě dále. Spustila se webová stránka JunoCam (ZDE), která umožní lidem rozhodnout, který bouřkový mraky by měly být fotografovány při každém z 33 blízkých průletů. Juno bude pořizovat panoramatické záběry z výšek okolo pěti tisíc kilometrů nad vrcholky mraků.

Související

Více souvisejících

Sonda Juno vesmír, Jupiter NASA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy