Překoná umělá inteligence lidstvo? Roboti se umí učit a vytvářet silnější kopie

Robotika je bezesporu povoláním budoucnosti. Řada věcí kolem nás je už dnes založená na fázi učení se a umělá inteligence postupně proniká do všech oblastí života. To ale vědcům nestačí a chtějí, aby se aby se umělá inteligence učila nejen sama sebe, ale uměla učit i jiné, a vytvářet nové a lepší náhradníky. Bez pomoci lidí.

Zní to jako scénář z Terminátora nebo Battlestar Galactica. Umělá inteligence si zatím neuvědomuje svou existenci, už nyní je ale schopna se učit na základě vnějších podnětů a opakování. To ale odborníkům z Google nestačí, a rádi by, aby se dokázala zlepšovat ještě více.

Podle jejich představ by měly být neuronové sítě využívány k tomu, aby aby samy vytvářely lepší neuronové sítě. Zjednodušeně řečeno by tak umělá inteligence měla být schopna vytvářet vlastní, mnohem silnější umělou inteligenci. 

Plány společnosti Google představil generální ředitel společnosti Sundar Pichai na konferenci Google I / O 2017. Zde podotkl, že umělé neuronové sítě jsou navrženy tak, aby napodobovaly způsob, jakým se učí lidské mozky, a dodal, že nová technologie nazvaná AutoML může vyvinout sítě, které jsou výkonnější, efektivnější a jednodušší.  

"Vše funguje na principu párování neuronových sítí. Vezmeme "dětské" neuronové sítě, které spárujeme s jinou neuronovou sítí a necháme ji, aby je učila. Tento proces opakujeme, dokud nedosáhneme nejlepších možných výsledků," vysvětlil Pichai.

Proces, který Google pojmenoval "zesílená výuka", neuronové sítě při pilném učení se odměňuje podobně, jako dostává odměnu například pes, když se učí povelům a pokynům. Samotný proces ale vyžaduje ohromné množství výpočetních dat. Těch je ale Google schopen dosáhnout a dostal se tak do bodu, kdy jedna neuronová síť dokáže analyzovat jinou.

Pro lepší představu, jak strojové učení probíhá, si vezměme obyčejný počítač, který monitoruje tisíc obrázků koček. Porovnává je mezi sebou, zjišťuje, jaké jsou na každém kombinace pixelů, a mapuje rozložení obrázků. AutoML funguje podobně, akorát místo obrázků koček identifikuje a analyzuje neuronové sítě, které následně vzdělává.

Strojové učení je ale zatím stále v počátcích. Podle Google si už sice postupně nachází cestu do našeho každodenního života, stále ale potrvá velmi dlouho, než se umělá inteligence schopna učit a vytvářet nové umělé inteligence stane dostupnou. Už nyní ale někteří odborníci varovně zdvihají prst.

Sám Google totiž poznamenal, že AutoML je už ve svých počátcích při rozpoznávání nejlepších přístupů k řešení problému chytřejší, než řada odborníků na dané oblasti. Umělá inteligence Google totiž například rozjasnit tmavý obraz na snímku nebo odstranit překážky v obrazech, a to pouze na základě výcviku získaného z milionů dalších ukázkových snímků.

To je ale pouze začátek. Umělá inteligence Google už dnes dokáže například rozpoznat objekt na fotografii mnohem lépe, než člověk. Aplikace Google Lens fungující na této bázi tak bude schopna identifikovat vše co vidíte dříve, než to poznáte vy sami. A to i na ulici prostřednictvím fotoaparátu vašeho telefonu.

Super výkonné algoritmy umělé inteligence mají uplatnění například v lékařství, kde mohou systémy zpracování obrazu rozpoznat příznaky rakoviny s ještě větší přesností, než s jakou to dnes dokáží odborníci. A také mnohem dříve.

Skeptici ale upozorňují na katastrofické scénáře, které by mohly nastat, pokud by se umělá inteligence začala vyvíjet příliš rychle. Podle výzkumníků zabývajících se budoucností umělé inteligence (AI) by lidstvo mohlo zmizet během našeho života – konkrétně do roku 2050. Experti varují, že lidstvu může AI přinést výhody, zároveň s sebou ale nese obrovská rizika.

Jeff Nesbit je bývalý ředitel odboru legislativy a veřejných záležitostí v National Science Foundation a autor více než 24 knih, který zkoumal nejnovější zjištění o schopnostech AI. Došel k závěru, že lidská rasa by mohla přestat existovat již v roce 2050 - nebo se také může stát nesmrtelnou. 

Nesbit vysvětluje teorii známou jako ASI, neboli ‚umělá super-inteligence‘, která předpokládá, že AI se vyvine do superpočítače, který se bude učit tak rychle, že předčí lidskou inteligenci a vyřeší všechny problémy.

Existují ale také další teorie. Na jedné straně stojí Ray Kurzweil, americký vynálezce, futurolog a jedna z klíčových postav technologického vývoje ve společnosti Google, který lidstvo žádá, aby se nebálo umělé inteligence. Místo toho poukazuje na starší a naléhavější hrozby jako je bioterorismus či jaderná válka.  Podporuje také myšlenku tzv. transhumanismu, tedy hnutí, které podporuje použití nových vědeckých objevů a technologií k vylepšení lidských mentálních i fyzických schopností.

Rollo Carpenter, tvůrce softwaru Cleverbot, konverzačního robota, který působí a jedná tak věrohodně, že si lidé na druhé straně počítače myslí, že hovoří s člověkem. I on věří, že bude vyvinuta technologie, která lidstvu pomůže při řešení celé řady problémů. Tvrdí ale, že schopnost vyvinout algoritmy potřebné k dosažení plně umělé inteligence bude trvat ještě několik desetiletí. A navíc bude představovat riziko.

„Nemůžeme přesně vědět, co se stane, když stroj přesáhne naši vlastní inteligenci, takže nemůžeme vědět, jestli nám bude nesmírně pomáhat, nebo nás bude ignorovat a odsune nás na vedlejší kolej, nebo možná všechno zničí,“ vysvětluje.

Miliardář podnikatel Elon Musk, který spoluvlastnil internetový platební systém PayPal, založil kosmickou společnost SpaceX a spoluzaložil a v pozici CEO vede automobilku Tesla Inc. Ten řekl studentům v rozhovoru, že v oblasti AI „vyvoláváme démona“.

Britský astrofyzik Stephen Hawking v roce 2015 zase řekl, že "do 100 let roboti lidi takřka ve všem nahradí a překonají". Podle Hawkinga je nástup umělé inteligence již takříkajíc za dveřmi. "Neexistuje žádný fyzikální zákon, který by bránil částicím, aby se organizovaly ještě lépe, než to dokáže lidský mozek," řekl s tím, že "umělá inteligence může ovládnout finanční trhy nebo vyvinout zbraně, o kterých v tuto chvíli nemáme ani ponětí."

Související

Ilustrační foto

Jak umělá inteligence změní svět? Personalisté popsali, které pozice nahradí

Umělá inteligence může zefektivnit práci lidí, ale plně ji nenahradí. Vystřídat lidskou činnost může v případě opakovaných, rutinních úkolů. Shodli se na tom personalisté, které oslovila ČTK. Přestože podle nich některé pracovní pozice v důsledku využití umělé inteligence postupem času vymizí, řada jiných vznikne. V příštích letech umělá inteligence podle personalistů zjednoduší některé úkony a bude práci lidí více doplňovat.

Více souvisejících

Roboti Google Vědci

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 50 minutami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu

Šéf Bílého domu Joe Biden povolil Ukrajině využití amerických zbraní dlouhého doletu proti ruskému území. Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz uvedl, že jejich nasazení umožní Ukrajině zasahovat klíčové cíle v ruském týlu. Rozhodnutí prezidenta Bidena podle něj mohlo být ovlivněno nasazením hned několika faktory.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy