Německý trumf: Tyto stroje chtějí mít v arzenálu armády celého světa

Berlín - Německé námořnictvo bylo v minulosti průkopníkem v oblasti ponorkového válčení a jeho U-Booty, tedy válečné ponorky, byly schopny napadnout jinak silnější námořnictvo Spojeného království způsobem, kterým běžné německé válečné lodě nemohly. Přestože dnešní Německo už nemá námořní ambice tak, jako tomu bylo v době válek, stalo se globálním lídrem v navrhování malých tajných ponorek, které mohou účinně hlídat pobřežní vody za zlomek nákladů jaderných ponorek, píše server National Interest. Tajnou přísadou nové generace německých ponorek je použití vodíkových palivových článků pro napájení, což umožňuje, aby ponorky pracovaly téměř tiše po celé týdny bez použití drahých jaderných reaktorů.

V době 1. i 2. světové války byly ponorky velmi zranitelné, protože kvůli jejich hlučným vznětovým motorům se musely vynořovat na povrch, kde na ně mohly útočit lodě nepřátel. Německé námořnistvo, tradične označované jako Kriesgmarine, postavilo několik experimentálních ponorek označovaných jako typ XVIIB s pohonem nezávislým na přístupu vzduchu (AIP), které využívaly palivo s obsahem peroxidu vodíku, což jim mělo teoreticky prodloužit možnost operovat pod vodou. V praxi však byly považovány za nebezpečně nebezpečné a nespolehlivé.

V roce 1997 Švédsko nasadilo do akce první operační ponorku s AIP, která využivala Stirlingův motor. Němečtí vývojáři ponorek v roce 2002 pracovali na ponorce typu 212, která využívá vodíkové palivové články. Ačkoli jsou dražší a komplikovanější pro doplňování paliva ve srovnání se Stirlingem, německé PEM vodíkové palivové články mají větší výkon (a tím i vyšší rychlost), nemají žádné hlavní pohyblivé části, které by způsobovaly hluk a nemají limit na hloubku potápění, píše server.

Moderní německé námořnictvo má dva hlavní úkoly - účast na operacích jako je boj s pirátstvím nebo podpora mírových operací a námořní kontrola Baltského moře, která se vzhledem k nedávnému napětí s Ruskem zvýšila. Na operaci v tomto námořním prostoru charakterizovaném mělkými studenými vodami s průměrnou hloubkou asi padesát metrů má německé námořnictvo flotilu šesti ponorek typu 212A, očíslovaných U-31 až U-36. Malá plavidla mají délku jen padesát sedm metrů a jsou obsazena posádkou čítající 27 lidí.

Oba typy ponorek, které mají výtlak asi 1800 tun, jsou vyrobeny z nemagnetických materiálů, takže nejsou náchylné k zachycení pomocí detektoru magnetických anomálií. Měkčí kov sice omezuje provozní hloubku na pouhých dvě stě metrů, ale to není v mělkých pobaltských vodách zásadním omezením. Palivové články typu 212 s vodíkovým palivem uloženým mezi vnějšími a vnitřními tlakovými trupy umožňují plavit se pod vodou tři týdny bez vynoření.

Typ 212A konstuován jako tajný průzkumný člun a lovec lodí, a proto byla jeho výzbroj zpočátku omezena jen na torpéda. Jeho šest torpédometů může vypálit až třináct 533 milimetrových torpéd DM2A4 Seahake připojených k ponorce kabelem z optických vláken, což dovolí posádce, aby naváděla střely na cíl vzdálený až padesát kilometrů. Pro odpalování z torpédometů ponorek typu 212A jsou vyvíjeny řízené střely krátkého dosahu IDAS (Interactive Defence and Attack system). Ty jsou určeny proti vzdušným cílům (primárním cílem jsou protiponorkové vrtulníky), malým hladinovým lodím a pozemním cílům na pobřeží. První zkušební odpal střely IDAS z ponořené U-33 úspěšně proběhl 29. května 2008

Schopnost typu 212 pracovat ve vodách pouze sedmnáct metrů hlubokých je částečně umožněno kormidlem ve tvaru písmene X, které je ideální pro plavbu poblíž pobřeží. Německé námořnictvo údajně také pracuje na instalaci zatahovacího třicetimilimetrového autokanonu Moray.

Berlín nedávno oznámil, že v průběhu příštího desetiletí postaví další dvě ponorky typy 212A a Polsko už projevilo zájem o pronájem dvou německých plavidel. Malé ponorky údajně stojí asi 371 milionů eur, z čehož vyplývá, že vybudování současné německé ponorkové síly stálo méně, než vybudování jedné z 2,8 milionu amerických námořních námořních bomb. Italské námořnictvo mezitím používá další čtyři ponoky typu 212, označované jako třída Todaro, z nichž poslední byla dokončena v roce 2015. Řím hodlá postavit další dvě. Loděnice po celém světě také vyrábějí licencované německé ponorky typu 214, tedy nástupce plavidel typu 209. Typ 214 je dlouhý šedesát pěti metrů a chybí mu nemagnetický trup typu 212. Na druhou stranu má ale tato ponorka větší hloubku ponoru - až čtyři sta metrů, aby vyhovovala vodám za Baltským mořem, a jejich osm torpédometů je schopno vystřelit i podzvukové protilodní střely typu Harpoon.

Čtyři ponorky využívá Řecko, dvě Portugalsko, Turecko jich buduje šest ve svých loděnicích, Jižní Korea jich má k dispozici šest a další tři staví. Němečtí stavitelé nedávno nabízeli větší verze ponorek 212/214 - typy 216 a 218. Typ 216 byl určen k prodeji královskému australskému námořnictvu, v boji o australskou zakázku na výrobu flotily ale nakonec Německo i Japonsko porazila Francie. Pro Singapur už se staví dva typy 218SG, které budou dokončeny v roce 2020.

Je pravda, že všechny malé německé ponorky mohou mít nevýraznou rychlost, vytrvalost i zbraně ve srovnání s většími americkými a ruskými ponorkami poháněnými jadernou energií, které mohou plout rychlostí více než dvacet pět mil za hodinu a které vydrží ponořené po dobu tří měsíců, píše National Interest. Plavidla s palivovými články jsou přinejmenším stejně nenápadná jako jejich bratranci s jadernou energií, pokud ne více. A každé jednotlivé vypálené torpédo může být stejně smrtelné. Vzhledem k tomu, že za cenu jedné jaderné ponorky může být postaveno několik kusů typu 212 nebo 214, není výhoda větších ponorek tak neprůstřelná. Vysvětluje to, proč se německé ponorky ukázaly být tak populární u námořníků po celé Evropě a v Asii, kteří se snažili uplatnit svou kontrolu nad pobřežními vodami, dodává National Interest.

Související

Více souvisejících

Ponorky Německo Německá armáda

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy